دریا نیوزاجرای طرح جهادی میز خدمت:مدیران بسیجی وار به محلات حاشیه ای می روند

دریا نیوز: جوانان بسیجی محله "چاهستانی ها" در بندرعباس از پنجشنبه هفته قبل طرحی را کلید زده اند به نام طرح جهادی "میز خدمت" که در قالب این طرح از مسولان ،پزشکان و... دعوت کرده اند تا در طول این یک هفته در محله شان حضور یابند و به خواسته های اهالی رسیدگی کنند.

، 14:22   /   کد خبر: 32930   /   تعداد بازدید: 314


دریا نیوز: جوانان بسیجی محله "چاهستانی ها" در بندرعباس از پنجشنبه هفته قبل طرحی را کلید زده اند به نام طرح جهادی "میز خدمت" که در قالب این طرح از مسولان ،پزشکان و... دعوت کرده اند تا در طول این یک هفته در محله شان حضور یابند و به خواسته های اهالی رسیدگی کنند.

این طرح قرار است در طول این یک هفته در چهار مسجد حضرت حمزه (ع) "نخل پیرمرد"، چهارده معصوم (ع) "چاهستانی ها"،ابراهیم بن محمدرسول ا... (ص) "کوی گلستان" و امام حسین (ع) محله "مینابی ها" برگزار شود.

در نخستین روز طرح و در آیین افتتاحیه ،مسولانی از سپاه استان و شهرستان بندرعباس، شهرداری ،بهداشت ودرمان ،پزشکان ،اپتومتریست و... حضور داشته اند وپس از برگزاری مراسم  افتتاحیه، در سطح محله رفته وبازدیدی از محله و برخی نیازمندان داشته اند.

دیدن چنین صحنه های ،ما را به دوران دفاع مقدس می برد و می دانیم که راه برون رفت از مشکلات ،داشتن همان روحیه ایثارگری دوران جبهه و جنگ است. فراموش شدن این روحیه باعث می شود که مشکلات لاینحل بماند ونیاز است که مسولان با روحیه جهادی دوران دفاع مقدس در محلات حاشیه ای حضور یابند وبه درخواست های حاشیه نشینان رسدگی کنند.حاشیه نشینان انتظار دارند که حداقل در هفته بسیج ،مدیران ارشد استان از جمله استاندار ،فرماندار و شهردار در این مناطق حضور یابند ومشکلات مردم را از نزدیک ببیند و برای رفع مشکلات چاره اندیشی کنند.

موضوعی که همواره مورد غفلت قرار گرفته است وبه همین دلیل هم بین مزدم ومسولان فاصله افتاده است وبقولی سواره از پیاده خبرندارد و درواقع تاوقتی که مسولان خودشان در این مناطق نیایند ومشکلات را از نزدیک نبینند،نمی توان انتظار داشت که اقدام عملی مناسبی داشته باشند.

درحال حاضر که طرح تحول محلات در چنین مناطقی در حال اجراست و قرار است که مسولان مختلف برای عمران وآبادانی محلات حاشیه ای وبافت های فرسوده حضور فعال تری داشته باشند، انتظار می رود که مشکلات برطرف شود.زیرا یکی از گلایه های ساکنان چنین مناطقی این است که وقتی برای رفع مشکلات محله به ادارات  مختلف می روند ، باپاسکاری مدیران مواجه می شوند و هرکدام توپ مسولیت را در زمین دیگری می اندازد و همین موضوع هم باعث شده است که بسیاری از مشکلات همچنان باقی بماند و ساکنان گلایه مند باشند. وضعیت نابسامان خور گورسوزان باعث شده است که هزاران نفر از ساکنان حاشیه خور از بوی آن که عنوان می کنند شب ها بیشتر می شود و حیوانات موذی و... وجود دارد، معذب شوند و با بیماری های پوستی و تنفسی مواجه باشند.آنها بارها به ادارات وسازمان های مختلف مراجعه کرده اند،اما پاسخی دریافت نکرده اند. ساکنان این منطقه از کلاس های درس فرسوده ومیزوصندلی های کهنه و نمازخانه های بدون کولر و سرویس های بهداشتی فرسوده مدارس، فاضلاب های روان در کوچه ها وحتی جلوی مساجد ،کمبود اماکن تفریحی ،فرهنگی ، ورزشی و... گلایه مندند. سال ها پیگیری شان برای احداث مجتمع دوطبقه فرهنگی در مسجد حضرت حمزه (ع) بی نتیجه مانده است و گویا برای مسولان اهمیتی ندارد که نبود چنین اماکنی در این محله چه پیامدهایی را دارد. درحالیکه اگر در یک دهه اخیر سالی ده درصد از هزینه احداث این مجموعه فرهنگی در مسجد داده می شد،هم اکنون صدها کودک، نوجوان وجوان می توانستند از فعالیت های این مرکز بهره مند شوند. درحالیکه اگر هزینه موردنیاز تامین می شد ،صدها نفر می توانستند فعالیت های فرهنگی ،مهارتی و... داشته باشند وحتی طرح های توانمندسازی هم اجرا می شد که بی توجهی متولیان باعث شد این طرح اجرا نشود.

درحال حاضر هم اهالی خواستار احداث سوله یا مکانی در محله هستند که طرح های اشتغالزایی و آموزش های فنی وحرفه ای در آن اجرا شود تا جوانان اعم از زن و مرد  آموزش ببینند و شاغل شوند.

یکی از خواسته های اهالی که بازگشایی معابر است ، هنوز پاسخ مناسبی به آن داده نشده است.

شهردار بندرعباس در ماه های نخستین آغازبکارش در دور قبلی شورا که از محلات بازدید داشت ، به ساکنان این مناطق وعده می دهد که خیابانی را از شهرک امام رضا(ع) تا دوراهی ایسینی احداث می کند که باگذشت بیش از چهارسال عملیاتی نشده

 

است وگلایه ساکنان را به همراه داشته است و اگر اجرا می شد، ارتقای امنیت ،عبور و مرور ، رفاه و... ساکنان را به همراه داشت.

ورزش محلات 

تیم های ورزشی واز جمله ورزش های رزمی در همین مسجد تشکیل شده است که حتی مقام های ملی وبین المللی را کسب کرده اند وگاهی بدلایل مشکلات مالی و تجهیزاتی نتوانسته اند در برخی مسابقات شرکت کنند ودر حال حاضر بر روی موزاییک های حیاط مسجد تمرین می کنند؛ در حالیکه اگر متولیان از ورزش محلات حمایت می کردند ،شاید جوانان و نوجوانان بیشتری می توانستند ورزش کنند و حتی مقام کسب کنند و از طرفی از میزان بزه وناهنجاری ها کاسته می شد که این موضوع همواره مورد غفلت قرار گرفته است. وقتیکه برای تهیه گزارش به محلات حاشیه ای شهر مراجعه می کنیم ، جوانان و نوجوانان از نبود یا کمبود اماکن ورزشی گلایه مندند ودر برخی از محلات هم حتی فضاهای ورزشی را به بهانه ترمیم وبازسازی تعطیل می کنند وهمان اندک فضای ورزشی هم غیرقابل استفاده می شود.انتظار است که به این بخش هم توجه بیشتری شود.

علی زارعی/دریا