دریا نیوزتخلیه سنگ های بزرگ در ساحل ؛ گلایه های شهروندان از تخریب ساحل "خواجه عطاء" بندرعباس

دریا نیوز: زمان زیادی از احداث بلوار ساحلی "خواجه عطاء " بندرعباس نمی گذرد که گویا باز مسئولین به فکر عریض کردن این بلوار افتاده اند. چرا باید اینگونه باشد؟ 

، 11:33   /   کد خبر: 32926   /   تعداد بازدید: 435


دریا نیوز: زمان زیادی از احداث بلوار ساحلی "خواجه عطاء " بندرعباس نمی گذرد که گویا باز مسئولین به فکر عریض کردن این بلوار افتاده اند. چرا باید اینگونه باشد؟ چرا زمانی که کار را برای احداث بلوار ساحلی شروع کردند به این فکر نیفتاند که عرض این خیابان برای چند سال دیگر جوابگو نیست؟ چرا طرح ها بدون آینده نگری اجرا می شود؟الان دوباره باید هزینه گزافی از بیت المال برود برای عریض کردن این خیابان و مهمتر از آن خشک کردن ساحل زیبای خواجه عطاء است. ساحلی که  دیگر چیزی از آن نمانده است که مردم برای تفریح و گردش به آنجا بروند . سواحل برای مقاصد اقتصادی و...ازبین رفته  است .در حال حاضرهم ساحل پرشده است از سنگ‌های بزرگ جهت خشک کردن دریا و درست در فصلی که هوای بندرعباس برای تفریح و گردش مناسب است و مردمی که به ساحل می آیند باید با چنین صحنه نازیبا و صداهای دلخراش خودروهای راه سازی مواجه شوند.با دیدن چنین صحنه های در ساحل به جای لذت بردن از آن روح و روان آدم آزرده می شود .

نابودی ساحل

"حسین پور"یکی از شهروندان بندرعباسی است که می گوید: نابودی ساحل و از بین رفتن پلاژ مورد استفاده مردم  واقعا درد و رنج است .چرا قانون حفظ حریم دریا رعایت نمی شود؟ کی مسئولان می خواهند جلوی تعرض و تخریب ساحل را بگیرند؟ماشین آلات سنگین با تخلیه سنگ های بزرگ به جان اندک ساحل باقیمانده در شهر بندرعباس افتاده اند که دل شهروندان را به درد آورده است.چرا مسئولین ساکت هستند و به وظیفه قانونی خود عمل نمی کنند؟ مردم می خواهند در روزهایی که هوای شهر خنک شده است در ساحل قدم بزنند ،اما با بیل های مکانیکی و لودرهایی مواجه می شوند که در حال ریختن سنگ های بزرگ در ساحل هستند و هیچ مسئولی هم گویا چنین صحنه هایی را هم نمی بینند.

 

تخریب ساحل با چه توجیهی؟"رفیعی" هم شهروندی دیگری است که آهی می کشد و می گوید:نباید این کار را بکنند. ساحل را با چه توجیهی تخریب می کنند؟ ساحل بایستی محلی برای آرامش باشد.واقعا دیدن چنین صحنه های روح آدم را آزار می دهد.چرا هیچ مسئولی این صحنه های را نمی بیند؟اگر بلوار کم عرض است که می توانند از ضلع شمالی بلوار را عریض تر کنند ،نه اینکه ضلع جنوبی ودریا را از بین ببرند.برخی از شهروندان هم مدت هاست که شاهد خالی شدن سنگ های بزرگ در ساحل خواجه عطاء هستند ، اما از دلیل آن اظهار بی اطلاعی می کنند ونمی دانند که چرا این وضعیت ایجاد شده است و سنگ ها را در ساحل می ریزند. 

از تهران برای دیدن ساحل آمدم 

"تقی زاده" که از تهران آمده است واین صحنه ها را می بیند و می گوید: نمی دانم چرا ساحل دریای خلیج فارس را در بندرعباس از بین می برند؟ وقتی که این سنگ های بزرگ در ساحل بریزند که دیگر مردم نمی توانند در ساحل قدم بزنند.من  از تهران آمده بودم تا ساحل زیبای بندرعباس راببینم ، اما تصور نمی کردم که ساحل اینگونه باشد .

از یک طرف در ساحل سنگ های بزرگ ریخته اند ودر حال افزایش این سنگ ها هستند و از طرفی دیگر هم فاضلاب در ساحل رها شده است و همه گویا تصمیم شان این است که ساحل را از بین ببرند و اگر این وضعیت ادامه داشته باشد تا چندسال آینده اثری از ساحل باقی نمی ماندودر بندرعباس که جایی برای تفریح چندان وجود ندارد و مهمترین تفریحگاه همین ساحل ودریاست که در دریا وساحل هم سنگ ، فاضلاب ، نخاله و... می ریزند.من به شهرهای مختلف کشور و حتی بنادر دیگرکشورها  در دنیا رفته ام و وضعیت را دیده ام و بهترین مناطق این شهر وکشورها ،بنادرش می باشند که انتظار داشتم بندرعباس هم اینگونه باشد که متاسفانه نیست.البته به سمت بندرلنگه که رفتم، ساحل ودریای زیبا وعاری از آلودگی داشت که امیدوارم این سواحل در آینده آلوده نشوند واز بین نروند وحتی ساحل بندرعباس را پاک سازی کنند وسنگ و فاضلاب را وارد دریا نکنند.

میهمانان را کجاببریم؟"ناصریان" هم می گوید:وقتی که میهمان برای مان می آید و می خواهند بروند و ساحل را ببینند و نمی دانم آنها را به کدام ساحل ببرم.ساحل سورو،خواجه عطاء ،نخل ناخدا  و... پراز فاضلاب است و بخشی از ساحل هم پر از سنگ است.سمت پشت شهر تا خواجه عطاء را پر از سنگ کرده اند و نمی شود داخل ساحل رفت و بازهم در ساحل خواجه عطاء در حال پرکردن با سنگ های بزرگ هستند.وقتی که باخانواده هم می خواهیم به ساحل ودریا برویم، باصحنه های ناخوشایند روبرو می شویم. از طرفی دیگر هم در ساحل قلیان عرضه می کنند که ساحل را آلوده می کنند وبدآموزی دارند ودختروپسر نشسته اند داده اند و قلیان می کشند ودودش را به طرف صورت همدیگر پرتاب می کنند.واقعا چرا مسئولان از اتاق های شان بیرون نمی آیند ونمی روند واقعیت هایی که در ساحل می گذرد وبلایی که سرساحل می آید را ببینند؟ 

 مرگ تدريجی ساحل به بهانه  توسعه

"فواد رحمان"هم می گوید:من يك شهروند بندرعباسی هستم. زماني افتخارم اين بود كه به عنوان يك ساحل نشين ميزبان هموطنانم باشم ،اما امروز شهرم با بی تدبيری و ضعف مديريتی تبديل به يك زباله دان شده است و گوشه گوشه شهر بوی تعفن فاضلاب گرفته، فاضلابی كه از محلات وارد خورها و از خورها به صورت مستقيم به دريا و ساحل سرازير می شود.اما ای كاش ورود فاضلاب به دريا تنها معضل شهرم بود؛از ميان  تمام دردها و رنج های پرشمار اين شهر، نابودی ساحل بكر و طبيعی دريا توسط اذهان ناقص وكوته بين برخی مديران شهری ادوار مختلف با طرح های فاقد كارشناسی چون تخليه سنگ وخاك به بهانه توسعه خيابان شايد غیرکارشناسی ترین اقدامی است كه بندرعباس را به يك شهر بی روح  با ساحلی مصنوعی مبدل ساخته است و تنها جاذبه شهر را كه همان دريا و ساحل شنی بود را به ورطه نابودی كشانده است.

ای كاش زمانی كه اولين تصميم برای اجرای طرح تخليه سنگ در سواحل شهر گرفته می شد، حداقل يكی از اعضای شورای شهر فريادی با چاشنی دانش و علم بر می آورد و اين طرح نادرست را در كشوهای مديريت شهری بايگانی می كرد.اما اين اقدام انجام شد ،فريادی هم بلند نگرديد، تكنولوژی و شبكه هاي مجازی و تنوع رسانه ها هم به شكل امروز نبود تا به امداد شهر و ساحلش بيايد... امروز ديگر چرا اين روند در سكوت رسانه ها ادامه دارد؟امروز آیا كسی نيست تا با بيانی رسا خود را سپر ساحل قرار دهد و قطع كننده مرگ تدريجی شهرم باشد؟

انتظار ما از اعضاي شورای شهر و خبرنگاران و تمام كسانی كه خود را در قبال شهر و زيبايی هايش مسئول می دانند و ابزاری در دست دارند، اين است كه با صدای بلند، قد علم كنند و اجازه ندهند اندك ساحل شهر زيبايم را از ما و نسل فردا به بهانه توسعه شهر بگيرند.

علی زارعی/دریا