دریا نیوزایمن سازی فراموش شده است:حوادث در کمین محلات حاشیه ای بندرعباس

دریا نیوز: گویا همیشه منتظریم تا حادثه و فاجعه ای پیش بیاید و مدتی در آن مورد بحث شود وبعد هم پرونده اش بسته شود.

، 13:33   /   کد خبر: 32925   /   تعداد بازدید: 375


دریا نیوز: گویا همیشه منتظریم تا حادثه و فاجعه ای پیش بیاید و مدتی در آن مورد بحث شود وبعد هم پرونده اش بسته شود.

محلات حاشیه ای و بافت های فرسوده بندرعباس در آتش می سوزند ،در سیلاب غرق می شوند ودر زلزله دفن می شوند. این موضوع به گزافه نیست و اگر حادثه ای رخ دهد ، براحتی نمی توان امدادرسانی نمود. چندروز قبل که برای تهیه گزارش از محله "سنگ کن غربی" رفته بود ، متوجه آتش سوزی در آنجا شدم که هرچه خواستم به محل آتش سوزی بروم ، نتوانستم پیدا کنم وبا دیوارهای بن بست مواجه می شدم که فقط یک راه دسترسی داشت و برخی از اهالی بلد بودند.آتشی که در کنار تعدادی کارگاه و باسوزاندن درختان اتفاق افتاده بود و کارگاه داران تلاش می کردند تا با شیلنگ خاموش کنند که آتش نشانی پس از مدت زمانی رسید. در این محله کارگاه های مختلفی بدون تابلو و نشانی وجود دارد و ساخته شده اند و کوچه ها ومعابر را مسدود کرده اند و در زمان بروز حادثه نمی توان براحتی امداد رسانی کرد، از طرفی دیگر اهالی از وضعیت موجود و سروصدا و بوهای نامطبوع و... گلایه مند. از طرفی دیگر در زمان بارندگی این محله به زیرآب می رود وتا روزها خانه های شان پراز آب است و همواره دعا می کنند که "خداکند باران نبارد" .زیرا بارش باران مساوی است با غرق شدن خانه های شان در آب و از بین رفتن لوازم خانه های شان و تخریب سرپناه شان. هرساله این سناریو تکرار می شود و مشکل شان تاکنون برطرف نشده است.ساکنان این منطقه از مسئولان می خواهند که چاره ای برای این مشکل بیندیشند وحتی می گویند که اگر مسئولان اقدامی نکنند، اهالی به جلوی استانداری می روند و از مسئولان می خواهند که چاره ای برای شان بیندیشند.آنها قشری محروم هستند که باسختی خانه های سیمانی و ناایمن برای خودشان ساخته اند واگر سیلابی وارد محله شان شود، خانه های شان تخریب می شود و وسایل شان نابود می شوند وتا روزها نمی توانند در این خانه ها زندگی کنند .آنها از مسئولان می خواهند که تدبیری برای شان بیندیشند تا مشکلات شان برطرف شودو ترس وهراسی از بارش باران نداشته باشند. 

محله" آیت ا... غفاری" 

محلاتی دیگر مانند "آیت ا... غفاری" بندرعباس که خانه هایش فرسوده شده اند برخی از خانه ها بیش از نیم قرن عمر کرده اند و خودبخود ویا در بارندگی دیوارها وسقف شان خراب می شود و در صورت بروز حوادثی مانند زلزله بطوریقین خانه ها باخاک یکسان می شوند و هزاران کشته خواهد داد ونیاز است که مسئولان تاقبل از بروزهرگونه  حادثه ای ، چاره اندیشی کنند . همچنین کوچه های این محله تنگ وتاریک هستند و فقط به مامنی برای معتادان و موادفروشان تبدیل شده اند ودرخواست های اهالی برای پاکسازی کوچه وتامین روشنایی و همچنین حمایت برای بازسازی خانه های این محله تاکنون شنیده نشده است و به همین دلیل هم ساکنان که بیشترشان از قشر محروم و تحت پوشش نهادهای حمایتی هم هستند، از مسئولان استمدادمی طلبد.اگر در این محله حادثه ای مانند آتش سوزی رخ دهد، بطوریقین امدادرسانی و حضور خودروهای آتش نشانی به سختی ممکن خواهد بود و خانه ها در آتش خواهند سوخت وبه دیگر خانه ها هم سرایت خواهد کرد ونیاز است که مسئولان استان از جمله استاندار وفرماندار از این محله بازدید حضورداشته باشند و با پای پیاده در کوچه ها بروند و وضعیت را از نزدیک ببینند وبرای رفع مشکلات ساکنان این منطقه برنامه ریزی و اقدام اساسی صورت پذیرد. ساکنان این محله خواستار توجه ویژه مسئولان هستند، محله ای که 38شهید را تقدیم انقلاب و نظام کرده است و شهید"گرجی زاده" اولین شهید شهر هم از همین محله است، اما در سایه بی تدبیری ها ،مردم با مشکلات فراوانی مواجهند وحتی خانواده های شهید ساکن در این محله هم از وضعیت موجود ناراضیند و خواستار رفع مشکلات موجود هستند. 

خانه های در فراز و دل کوه 

در برخی محلات حاشیه ای دیگر شهر مانند کمربندی، "چاهستانی ها"،"نخل پیرمرد"،" درخت سبز"،"کوی ملت" و... که بخشی از خانه ها بر فراز کوه وبرخی در دل کوه قرار گرفته اند،درصورت بروز هرگونه حادثه ای نظیر زلزله و سیل و... خانه های های بالای کوه و پایین کوه تخریب می شوند و بطور یقین شهر با بحران مواجه می شود.در این محلات که دارای کوچه های تنگ وغیراستاندارد هستند و حتی در حالت عادی خودروهای حمل زباله و... نمی توانند وارد محله شوند وبیشتر کوچه ها با گاری زباله ها حمل می شوند، بطور یقین خودروی آتش نشانی ،آمبولانس وپلیس نخواهند توانست که  وارد این محلات شوند و امدادرسانی کنند و محله در آتش خواهد سوخت، زیرا هلی کوپتر امدادی هم نداریم که بتواند بصورت هوایی آتش را خاموش کند.نیاز است که برای برون رفت از مشکلات این منطقه از هم اکنون چاره اندیشی شود وبا برنامه ای مشخص و مدون برای رفع چالش های این مناطق حاشیه ای چاره اندیشی کرد.

از طرفی بایستی برای رفع مشکلات مسکن مهر هم که مشکلات مشابهی مانند قرار گرفتن بر فراز و یا دردل کوه ها در برخی مناطق وجود دارد چاره اندیشی شود. 

بازارهای فرسوده 

چندسال قبل که بازارچه "22بهمن" بندرعباس در آتش سوخت ، انتظار می رفت که این بازار ایمن سازی شود، اما هیچگونه تغییری نداشته است و حادثه این بازار را تهدید می کند.البته بازارهای دیگر مانند بازار روز بندرعباس هم اگر که در آن حادثه ای رخ دهد، راه ورود به آن بسختی وجود دارد و بطور یقین امدارسانی براحتی امکانپذیر نیست وحتی نیاز است که پایگاه های امدادی در داخل بازار راه اندازی شود تا در صورت بروز هرگونه حادثه ای ، امدادرسانان فوری حضور یابند واز پیشروی آتش و... جلوگیری شود که متاسفانه در استان تا حادثه ای رخ ندهد،اقدامی صورت نمی گیرد وبعد از حادثه ای مانند بازار22بهمن تا چند روز بر سرایمن سازی و... بحث می شود ودوباره به فراموشی سپرده می شود ،تاحادثه ای دیگر.

علی زارعی/ دریا