دریا نیوزنگرانی ساکنان یک محله بندرعباس:خانه های مان در بارندگی درآب غرق می شوند

دریا نیوز: اگرکه باچشمان بسته واردمحله شوید و یک مرتبه چشمان تان راباز کنید و کوچه های خاکی و درختان و نخاله ها را درهم ببینید که مامن خلافکاران و معتادان شده  و فاضلاب هایی که روان هستند را مشاهده کنید ، باورتان نمی شود که اینجا محله ای در قطب اقتصاد ایران است.زیرا به گفته برخی از ساکنان ، الان دیگه وضعیت روستاها هم از این محله بهتر است.

، 10:20   /   کد خبر: 32918   /   تعداد بازدید: 316


دریا نیوز: اگرکه باچشمان بسته واردمحله شوید و یک مرتبه چشمان تان راباز کنید و کوچه های خاکی و درختان و نخاله ها را درهم ببینید که مامن خلافکاران و معتادان شده  و فاضلاب هایی که روان هستند را مشاهده کنید ، باورتان نمی شود که اینجا محله ای در قطب اقتصاد ایران است.زیرا به گفته برخی از ساکنان ، الان دیگه وضعیت روستاها هم از این محله بهتر است.

وقتی می خواهند آدرس دهند،می نویسند یا می گویند:بندرعباس ،محله نخل ناخدای بندرعباس،بلوارسوم خرداد ،جنب باشگاه "کاوه". آدرسی بهتر از این که مشخص تر باشد را نمی توانند بدهند.خانه ها پلاک ندارند، اما اهالی همه همدیگر را می شناسند و بیشترشان قوم و خویش هستند.

وقتی که می خواهیم از سمت شمال محله "نخل ناخدا" وارد شویم ،متوجه "خوری "می شویم  که از دل محله می گذرد و فاضلابش را به داخل دریا هدایت می کند. خور لایروبی نشده است و هرساله در بارندگی ، طغیان می کند و وارد خانه های ساکنان می شود. ساکنان از باران های پاییزی که رگباری و سیل آسا می بارند، چندان خاطره خوشی در ذهن ندارند.در بارندگی ها، خوری که از شمال شهر پرآب شده و هرچه به دریا نزدیک تر می شود، پرآب تر می شود و بخشی از خور هم که سنگ بست نشده است وخانه هایی در حاشیه اش قرار دارد و  آب وفاضلابی که در زمان بارندگی از این خور طغیان می کند، را وارد خانه های اهالی همسایه خور می کند. پیرمردی که بیش از دو دهه در این محله زندگی می کند و در کوچه نشسته است ؛از پایش می گوید که پلاتین داخلش می باشد وپزشکان گفته اند که بدلیل کهولت سن ، نمی توانند پلاتین را خارج کنند وحال باهمین پایش وبادرد بسختی رفت و آمد می کند.

وی از خوری می گوید که پشت خانه اش است و در بارندگی هرساله ، خانه های شان غرق در آب خور می شود و هلال احمر و... به یاری شان می شتابد .در این محله کانال کشی نشده است و فاضلاب روان است و کوچه ها هم آسفالت نشده اند و کودکان و نوجوانان در همین فاضلاب هاوکوچه های خاکی بازی می کنند.

زمین ورزشی "کاوه"در حال حاضر خاکی است و گویا درحال بازسازی شدن است واهالی منتظر آماده شدنش هستند.ضلع شرقی آن محوطه بزرگی چندصدمتری است که پر از نخاله های ساختمانی ،کرت دریایی ،زباله ،شیشه های شکسته و محل تجمع معتادان و خلافکاران،حیوانات موذی و... است.

"غلام ترکمانی" یکی از ساکنان این محله است که سه دهه در این منطقه زندگی می کنند و برای آسفالت کوچه ها و سروسامان دادن به وضعیت خور به شهرداری مراجعه کرده است و تاکنون نتیجه نگرفته است وعلی رغم اینکه دریک دهه اخیر بیشترین نامه نگاری وپیگیری هم داشته است،اما اثرگذار نوده است.وی می گوید :سال۸۰هزینه فاضلاب را  پرداخت کرده ایم ،اما هنوز به طرح فاضلاب شهری متصل نشده ایم.اهالی را تهدید کردند که اگر هزینه را پرداخت نکنید، انشعاب آب خانه های تان قطع می شود و بعد از پرداخت هزینه ، طرح اجرا نشد و در قبوض اهالی هم هزینه خدمات دفع فاضلاب در هردوره دریافت می شود.

 

امروز وفردا می کنند

 

"رییسی" یکی دیگر از اهالی است که نامه های بسیاری از اهالی رابه شهرداری برده است تا کوچه های شان را آسفالت کنند.یکی از نامه ها با امضای ساکنان برای آسفالت کوچه های شان متعلق به اردیبهشت امسال است که به شهرداری برده است وچندین  پاراف  هم در آن دیده می شود ،اما تاکنون اقدامی عملی نشده است و امروز و فردا می شود.وی چندروز پیش هم به شهرداری رفته و ناامید برگشته است.

ترکمانی می گوید: نامه ای دارم که سال ۹۰به شهرداری نوشته ایم تاکوچه های مان را آسفالت کنند و هنوز پاسخ نداده اند.بارها به خود شهردار هم در جلسات مختلف مشکل اهالی را بیان کرده ام، اما متاسفانه اقدامی نشده است.کسی به فکر ما نیست.گویا ماشهروند این شهرنیستیم که از کمترین حقوق شهروندی هم محرومیم.

اهالی برای درامان ماندن از سیلاب و ورود آب به داخل خانه هایشان ،داخل کوچه های خود را در این چندسال خاکریزی کرده اند، اما اثر چندانی نداشته است.

"جاسم" ۳۳ساله هم می گوید:قبل از انتخابات کوچه را شن ریزی کردند و وعده آسفالت دادند.کاندیداها هم وعده های شیرین آسفالت کوچه ها و رفع مشکلات خور و... را دادند و بعد از انتخابات ،همه آنها به فراموشی سپرده شد.وی از دوران کودکیش می گوید که خور محله فقط داخلش سنگریزه بود و راهی برای عبور آب باران بود ومردم سنگریزه ها را می بردند و رویشان ماهی کباب می کردند و کودکان و نوجوانان در این خورها بازی می کردند؛ اما حالا خور پر از فاضلاب است و در بارندگی ، آب را وارد خانه های اهالی می کند و هیچکس هم این مشکل را نمی بینند. اهالی از مسولان کشوری و استانی می خواهند مشکلات شان را برطرف کنند تا آنها بتوانند از زندگی لذت ببرند.ساکنان از نوسانات برق، خاکی بودن کوچه ،روان بودن فاضلاب در کوچه ها ،خالی شدن نخاله های ساختمانی،سنددار نشدن خانه ها ،طغیان خور بدون سنگ بست درمحله و ورودش به داخل خانه های اهالی ،نداشتن مسجد و... گلایه مندند و خواستار توجه متولیان هستند. در این محله کسی انتظار بارش باران را نمی کشد، زیرا می دانند بارش باران مساویست با غرق شدن خانه های شان در آب و در این سال ها مسئولان چاره ای برای رفع این مشکل نکرده اند. اهالی از استاندارو شورای شهر وشهردار می خواهند که به همراه مدیران مرتبط  ساعتی را در این محله قدم بزنند ومشکلات را از نزدیک ببینند و چاره اندیشی کنند. چرا فرزندان شان مجبور باشند در خاک وفاضلاب زندگی کنند؟