دریا نیوزساحل قهوه خانه ای

دریا نیوز: با وجود این که ساحل شهر بندرعباس همچنان با توسعه و استاندارد سازی فاصله داشته و از مسائلی نظیر آلودگی، عدم زیرساخت عمرانی مناسب و کمبود امکانات تفریحی رنج می برد، باید معضل "سرو قلیان" را نیز بدان اضافه نمود.

، 09:57   /   کد خبر: 32917   /   تعداد بازدید: 387


دریا نیوز: با وجود این که ساحل شهر بندرعباس همچنان با توسعه و استاندارد سازی فاصله داشته و از مسائلی نظیر آلودگی، عدم زیرساخت عمرانی مناسب و کمبود امکانات تفریحی رنج می برد، باید معضل "سرو قلیان" را نیز بدان اضافه نمود.

این وضعیت از طرفی سلامت شهروندان را با خطر مواجه ساخته و از منظری دیگر سیمای ساحل را مخدوش نموده و یاد قهوه های قدیم را در اذهان تداعی می کند!

چنین بستر آماده ای در سطح ساحل در کنار نبود امکانات تفریحی سالم دیگر، خود زمینه جلب افراد به سمت استعمال قلیان شده و حتی عده ای را مجاب خواهد کرد که برای تفریح هم شده است به استفاده از آن روی آوردند.

به گفته یکی از کارشناسان بهداشتی مصرف این تنباکوها علاوه بر تحریک دستگاه تنفسی، موجب حساسیت و آلرژی می‌ شوند که علایم آلرژیک و سرفه‌های مزمن همراه با خلط را برای فرد مصرف کننده به همراه دارد.دود قلیان مجموعه ای از مواد سرطان زای ناشی از سوختن ذغال است كه این مواد عامل اصلی بروز سرطان ریه، بیماریهای قلبی و عروقی، سرطان های ریه، لب، دهان، حنجره، مری، معده، لوزالمعده، مثانه، کبد و روده بزرگ از عوارض بدخیم مصرف طولانی مدت استفاده از قلیان است. قلیان نه تنها تمام 4 هزار ماده سمی و 70 ماده سرطان زا موجود در سیگار را دارا است بلکه مونوکسید کربن بیشتری را تولید می کند.

همچنین تحقیقات نشان می‌دهد 12 درصد بیماری‌های قلبی و عروقی، 66 درصد برونشیت و سرطان ریه و 38 درصد بیماری‌های حاد تنفسی در جهان به مصرف دخانیات اختصاص دارد وبرخلاف تصور بعضی افراد، دود حاصل از قلیان به هیچ وجه کم‌خطر نیست، بلکه حاوی مواد سرطان ‌زا و سمی بی‌شماری است که موجب بروز سرطان‌های ریه، لب و حفره دهانی، بیماری‌های قلبی و عروقی و دیگر بیماری‌ها و سرطان‌ها می‌شود. همچنین استفاده مشترک از قسمت‌های دهانی قلیان، عاملی انتقال بیماری‌های واگیرداری همچون سل و هپاتیت است.

 پزشکان متخصص نیز هشدار می‌دهند مصرف‌‌کنندگان قلیان، در هر بار مصرف دود بسیار زیادتری را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار وارد ریه‌های خود می‌کنند، چون تنباکوی مصرفی در قلیان 400 نوع ماده سمی و سرطان‌زا دارد، تنباکوهای میوه‌ای علاوه بر این 400 نوع سم، مضرتر هستند. افراد سیگاری که به طور متداول ‌هشت تا ‌12 نخ سیگار در روز مصرف می‌کنند، به طور متوسط با ‌40 تا ‌75 پُک که به مدت پنج تا هفت دقیقه طول می‌کشند حدود ‌5 تا 6 لیتر دود استنشاق می‌کنند و این در حالی ‌است که مصرف‌‌کننده قلیان در هر وعده مصرف که به طور متداول ‌20 تا ‌30 دقیقه طول می‌‌کشد، حدود ‌50 تا ‌200 پک می‌‌زند که هر پک به طور متوسط حاوی ‌یک لیتر دود است.

اگر چه که مسئولین تاکنون بارها نسبت به عوارض ناشی از چنین معضلی هشدار داده و از لزوم برخورد با این پدیده سخن گفته اند، لکن تا کنون عزم جدی برای ساماندهی این وضعیت صورت نگرفته و بساط قلیان کشی ساحل همچنان به قوت خود باقی است.

 به نقل از ایکنا الهام محمدی مسئول امور زنان و خانواده ستاد امر به در انتقاد از این وضعیت نابسمان بیان می کند:تمام ساحل بندرعباس در تصرف قلیان فروشانی است که به صورت غیرمجاز و آزادانه بدون هیچ ساماندهی فعالیت می کنند، امکان تفریح سالم از دریا به عنوان یک موهبت الهی از خانواده‌ها و مردم سلب شده که در واقع زمینه لازم برای بسیاری از جرائم و تخلفات همچون مزاحمت برای نوامیس، نزاع و درگیری و بروز آسیب‌های اجتماعی دیگر را فراهم ساخته است و این زیبنده ساحل بندرعباس نیست. استعمال قلیان به این گستردگی در بین نوجوانان، زنان و دختران و فروش آن در رستوران‌ها و مراکز مختلف سلامت افراد جامعه را به خطر انداخته است که در واقع این مهم زنگ خطری بزرگ برای سلامت جامعه و آیندگان است و عزم جدی مسئولان و متولیان فرهنگی در آموزش و آگاه سازی مردم را می‌طلبد.

فرماندار بندرعباس نیز به عنوان یکی از منتقدان استعمال قلیان در معابر عمومی می گوید: دود قلیان فضای ساحل شهر را که شهروندان از آن مکان باید برای تازه کردن حال و هوای خود استفاده کننده، پوشانده است.دیگر امکان تفریح و تنفس مناسب در ساحل برای شهروندان وجود ندارد که باید چاره ای اندیشیده شود. جوانان در اوقات فراغت خود به استفاده از قلیان به عنوان یک سرگرمی روی آورده اند که این امر سلامتی آنان را در معرض خطر قرار داده است.وجود دخانیات و استفاده از آن دراماکن عمومی سلامت افراد جامعه را به خطرانداخته و باید با فرهنگ سازی واطلاع رسانی، شهروندان از استفاده دخانیات منع شوند و دستگاه های مسئول این موضوع مهم را دستورکار خود قرار داده و اقدام های لازم را انجام دهند.

نکته ی دیگری که در این خصوص حائز اهمیت است توجه به پیوست های فرهنگی پروژه های توسعه ساحل است؛ ایجاد فضاهایی چون نمایشگاه های موقت و دائمی در حوزه های مختلف فرهنگی چون کتاب، صنایع دستی وهمچنین گسترش لوازم تفریحی و ورزشی به طور یقین در فراهم آورن یک جو مساعدتر در سطح ساحل شهر تاثیرگذار خواهد بود. اتخاذ چنین راهبردی به تدریج موجب عدم پایداری وضع فعلی شده و زمینه برون رفت از این معضل فراهم خواهد شد. منتهای مراتب چنانچه صرفا برخورد قهری را در حل مساله دنبال کنیم همان طور که تجربه سالیان پیشین در این رابطه نشان داده است، پس از گذر یک وقفه زمانی مجددا با این پدیده روبرو خواهیم شد. به خاطر دارم چند سال پیش در ساحل حد فاصل روبروی مجتمع تجاری ستاره جنوب برخورد سلبی به صورت جدی با قلیان فروشان دنبال می شد ولی هم اکنون همان مکان به یکی از اصلی ترین مراکز فروش قلیان تبدیل گشته است.

بنابراین آنچه اهمیت دارد، لزوم اجرای یک شیوه فرهنگ محور و کارشناسی شده در حل این معضل آن هم به گونه ای است که شرایط و جو ساحلی را به سمت و سویی تغییر جهت دهد که بستر و زمینه ای برای  قلیان فروشی و استعمال آن فراهم نباشد. از طرفی این تدبیر نیز باید اندیشیده شود که مشاغلی را هم در سطح ساحل ایجاد کرده که زمینه کسب افراد، آن هم به گونه ای که سلامت اجتماع با تهدید روبرو نشود، مورد توجه قرار گیرد.

فرشاد شمس الدینی/ دریا