دریا نیوزاحداث پایگاه امداد و نجات هوایی استان ظرف یکسال آینده

دریا نیوز: به حمدالله توانستیم کار احداث پایگاه امداد هوایی را در ضلع شمال غربی فرودگاه و در مساحتی در حدود ۵ هکتارآغاز کنیم

، 12:13   /   کد خبر: 32897   /   تعداد بازدید: 254


دریا نیوز: به حمدالله توانستیم کار احداث پایگاه امداد هوایی را در ضلع شمال غربی فرودگاه و در مساحتی در حدود ۵ هکتارآغاز کنیمجمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران یک سازمان غیرانتفاعی ایرانی و عضوی از نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر است و در داخل کشور ایران و در برخی موارد در دیگر مناطق جهان به فعالیت‌های امدادی و بشردوستانه فعالیت دارد. این نهاد دارای سازمان‌های زیرشاخه متعددی است که طیف گسترده‌ای از خدمات پزشکی، بهداشتی، آموزشی و امدادی را در بر می‌گیرند.فعالیت سازمان هلال احمر در استان ها به واسطه معاونت هایی است که در مراکز آن ها شکل می گیرد. به واسطه مناسبت اخیر هفتادمین سالگرد تاسیس سازمان جوانان هلال احمر میهمان علی اعمی برنطین مدیر عامل سازمان شده و گفت و گوی صمیمی را با وی ترتیب دادیم.دریا: به صورت کلی خدمات هلال احمر چه حوزه هایی را در داخل و خارج از ایران در بر خواهد داشت؟خدمات هلال احمر در سه حوزه معاونت امداد و نجات، معاونت داوطلبان و معاونت جوانان انجام می‌پذیرد؛ در حوزه داوطلبان شعاری وجود دارد تحت عنوان:"پل بین توان توانمندان و نیاز نیازمندان" و در این زمینه معمولاً با پیگیری‌هایی که انجام میدهیم خیرینی را شناسایی کرده و امورات نیازمندان را در مواردی چون بیماری، آتش سوزی و سایر حوادث خسارت زا برطرف کرده و به علاوه در ایامی همچون عید نوروز و عید قربان کمک‌هایی جمع‌آوری می‌شود و به دست نیازمندان می رسد. از طرفی در موضوع رفع محرومیت زدائی، در روستایی محروم پروژه‌هایی را دنبال می‌کنیم؛ به این شکل که یک گروه از داوطلبین حوزه پزشکی در این روستاها خدمات پزشکی از جمله توزیع دارو و ویزیت را به صورت رایگان انجام داده و حتی شناسایی و پیشگیری از بیماری‌ها را نیز دنبال می کنند و در صورت لزوم اقدامات بعدی در مرکز استان صورت خواهد پذیرفت. در بحث امداد و نجات، حوادث طبیعی و غیرطبیعی در سطح کشور، استان و حتی عرصه های بین المللی مورد پوشش هلال احمر خواهدبود؛در حوادثی نظیر سیل، زلزله، طوفان و تگرگ ما موظف خواهیم بود که اسکان اضطراری را مهیا کرده و به علاوه کمک های اولیه را ارائه دهیم. ضمن اینکه به طور معمول مسئله رهاسازی در تصادفات جاده ای نیزبر عهده حوزه امداد و نجات است؛ ما در این خصوص حدود ۱۵ پایگاه بین شهری را در جاده ها استقرار داده ایم و به طور شبانه روز خدمات امداد و نجات را در همکاری با پلیس، اورژانس و راهداری انجام می دهیم.در حوزه بین‌الملل نیز همچنان که فعالیت‌های درمانی داخلی کشور بر عهده دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت است امورات درمان خارج از کشور نیز بر عهده هلال احمر است. در این رابطه ما در کشورهای محروم، فقیر و نیازمندی همچون مالی،غنا، نیجریه، عراق، پاکستان و افغانستان درمانگاه یا بیمارستان داشته و به صورت رایگان خدمات دهی داریم.به علاوه واحدی را داریم به نام هیات پزشکی حج هلال احمر که این هیئت کاردرمان زائرین ما را در عربستان و عراق برعهده دارد و خدمات درمانی را به واسطه ایجاد درمانگاه‌های ثابت و سیار انجام می‌دهد. البته راه اندازی پایگاه های درمانی سیار در مواقعی چون اربعین، تاسوعا و عاشورا و یا نیمه شعبان در عراق صورت می پذیرد.

دریا: هلال احمر در حال حاضر چه تعداد عضو دارد و همکاری آنان با شما به چه صورت است؟

 اعضای داوطلب ما از دو گروه فعال و غیرفعال تشکیل شده که اعضای فعال به طور مستمر با هلال احمر در ارتباط بوده و همکاری دارند.عضویت اعضای غیر فعال اما به گونه ای است که در مواقعی که ما اعلام نیاز می‌کنیم حضور می‌یابند و به نوعی نیروی ذخیره هستند. مجموعه این اعضا حدود ۳۶ هزار نفر و سه بخش جوانان، داوطلبان و امدادگران را شامل می شوند و از این تعداد بیشتر اعضای فعالی که با ما همکاری دارند در حوزه امداد و نجات بوده و قریب به ۱۴۰۰ نفر نجاتگر دارای درجه هستند. حدود ۱۱ هزار نفر در کانون های مختلف و در حوزه جوانان عضویت دارند و داوطلبان ما نیز حدود۷ هزار نفر هستند.در این دسته‌بندی که بیان شد هیچ کدام از اعضای ما فعالیت رسمی در اداره ندارند و کاملاً به صورت داوطلبانه بوده و وجهی را بابت دستمزد دریافت نمی کنند.

دریا: اخیرا شاهد راه اندازی تیم واکنش سریع در هلال احمر بوده ایم، در این خصوص توضیح بفرمایید.

 تیم واکنش سریع ابتکاری بود که به حمدلله سال گذشته در هلال احمر جمهوری اسلامی ایران اتفاق افتاد و نخست در خود سازمان امداد و نجات و بعد از آن در استان‌ها انجام پذیرفت و در حال حاضر قرار است در شهرستان ها شروع به کار کند. تیم واکنش سریع در واقع اعضای داوطلب امدادگری هستند که در رده ی درجه ی ایثار و یا نجاتگر آموزش دیده اند.هم اکنون یک تیم ۱۵ نفر در مرکز استان ایجاد شده است و از سال گذشته شروع به کار نموده و عمده فعالیت آن پاسخگویی به کلیه حوادث است؛ به این معنا که در مواقع بروز حادثه گروه پیشروی ما این تیم هستند. این تیم در بدو ورود به محل حادثه برآورد خسارت اولیه را انجام داده و مقدمات حضور گروه پشتیبانی را مهیا می‌کنند.در مجموع تیم واکنش سریع به صورت ۲۴ ساعته آماده باش بوده و در محل اداره استقرار دارد و هر حادثه ای روی دهد نخست این تیم به محل اعزام می‌شود.دریا: هلال احمر چه راهبردهایی را در خصوص کمک به مردم میانمار دنبال می کند؟ در دو یا سه مرحله ای که کمک‌هایی به مردم میانمار ارسال شده، به دلیل طولانی بودن مسافت به صورت هوایی و از طریق سازمان امداد و نجات  تهران صورت پذیرفته است. از طرفی به دلیل تفاوت های فرهنگی، تمرکز ما بر جمع آوری کمک‌های نقدی است و این کار از طرق مختلفی چون قرار دادن صندوق ها در بازار و نماز جمعه و به علاوه شماره حساب ۹۹۹۹۹که در کلیه بانکها آماده دریافت کمک های مردمی است انجام می پذیرد. از طرفی برای تسهیل در انجام این امر از طریق درگاه "#724*" نیز می توان در این خصوص اقدام کرد. کمپینی هم به نام "قند پارسی" راه اندازی شده که برگرفته از این بیت شعر غزلیات حافظ شیرازی است که می گوید: "شکر شکن شوند طوطیان هند زین قند پارسی که به بنگاله می‌رود". سه هدف عمده نیز از دریافت این کمک ها دنبال می‌شود؛ اول اینکه مقرراست بیمارستان صحرایی۳۲ تختخوابی احداث گردد، دوم ارائه ۲۰ هزار وعده غذایی گرم در هر روز و به مدت سه ماه و سوم همخدمات‌رسانی به حدود ۱۲ هزار کودک بی سرپرست  که در مرز میانمار و بنگلادش حضور دارند.دریا: ارتباطات شما در عرصه بین المللی با چه شیوه هایی انجام می شود؟

 فدراسیون و کمیته ی بین المللی صلیب سرخ معمولاً برنامه های آموزشی خاصی را برای کادر هلال احمر تدارک می بیند. در اردیبهشت ماه امسال بنده به همراه تعدادی از همکاران کشوری، دوره ای را در ژنو گذراندیم و این ارتباطات به صورت مستمر وجود دارد. از طرفی خود ایران هم میزبان دوره های بین المللی بوده است؛ برای نمونه چهار سال پیش بندرعباس میزبان یک دوره "حقوق بشر دوستانه" بود.

دریا: با توجه با این که عموم حوادث خسارت زا غیرقابل پیش بینی هستند، میزان آمادگی شما در لحظه بروز حادثه به چه صورت است؟

 در حوادثی که روی می دهد، معمولاً در سطح شهرستان ها انبارهای امدادی داریم و ۲۲ قلم کالای ضروری وبه میزان 2 درصد جمعیت شهرستان در آن ها دپو می شود. تلاش ما این بوده که این ۲۲ قلم کالا به میزان ۲ درصد جمعیت را در شهرستان مختلف انبار کنیم که به هنگام وقوع حوادث مورد استفاده قرار گیرد. حال اگر حادثه در سطحی روی دهد که به حجم بیشتری از کالا نیاز باشد از انبارهای شهرستان های پشتیبان استفاده خواهد شد؛ حتی اگر در سطح استان نیز با کمبود مواجه شویم از استان‌های پشتیبان همجوار استفاده و در سطح ملی از ظرفیت تمامی کشور بهره گرفته خواهد شد. البته بعضی از شهرستان ها نظیر سیریک فاقد انبار بوده و پیگیر هستیم از طریق خیرین این مهم صورت پذیرد و در حال حاضر در مکان استیجاری که از ظرفیت خوبی برای دپوی کالاها برخوردار نیست، استفاده می‌شود. بندر خمیر نیز فاقد انبار بود که خوشبختانه اخیراً ساخت انبار آن به اتمام رسیده و در حال حاضر در حال تجهیز هستیم.دریا: ناوگان خودروها و تجهیزات هلال احمر تا چه اندازه بروز هستند؟ در رابطه با خودروهای امدادی در سال‌های ۹۱ و ۹۲، ناوگان خودروهای امدادی نوسازی شده و کمبودهایی را که در خودروهای کمک دار و امدادی داشتیم برطرف گردید. در تجهیزات نجات هم پیشرفت های خوبی را داشتیم، منتها کافی نیست؛ در حال حاضر ۶ پایگاه ما فاقد خودروهای نجات هستند و این مسئله مربوط به تحریم کشور است که روند خرید و تجهیز را با کندی مواجه ساخته است.دریا: آیا هلال احمر هرمزگان از ظرفیت امداد و نجات هوایی نیز برخوردار می باشد؟ به حمدالله توانستیم کار احداث پایگاه امداد هوایی را در ضلع شمال غربی فرودگاه، در مساحتی در حدود ۵ هکتار و با همت استانداری آغاز کنیم و انشاالله به دنبال این هستیم که ظرف یکسال آینده آن را به اتمام برسانیم. از طرفی ما در سال گذشته واز دی ماه یک فروند هلیکوپتر را به صورت مشترک و در بازه تقسیم بندی شده دو نیم ماه با استان بوشهر استفاده می‌کنیم و چنانچه لازم باشد امداد نجات هوایی را انجام می دهیم.

دریا: هماهنگی هلال احمر با سایر سازمان های امداد و نجات همچون آتش نشانی و اورژانس چگونه خواهد بود؟

حوادث شهری را آتش نشانی پشتیبانی می کند و چنانچه در شهر اتفاقی رخدهند که آتش نشانی نتواند تمامی عملیات را پشتیبانی کند، از ما درخواست کمک کرده و ما تحت هدایت خود آتش نشانی وارد عمل می شویم. در حوادث جاده ای نیز هلال احمر و اورژانس مسئول امداد و نجات هستند و ما معمولاً کار رهاسازی را انجام داده و اورژانس انتقال مصدومان را برعهده می گیرد. با توجه به اینکه در جاده های مواصلاتی معمولاً کمتر از میزان استاندارد پایگاههای امدادی وجود دارد، به نوعی ما و اورژانس همکاری داشته و کمبودها را پوشش می‌دهیم؛ چراکه نجاتگران ما دارای درجه بوده و از درجه نجاتگر ۳ تا ایثارگری را داریم و این افراد در تمامی زمینه ها در امداد و نجات از جمله فعالیت های اورژانسی متخصص می باشند.دریا: ساختمان فرهنگی- امدادی هلال احمر در بلوار امام حسین (ع) در چه وضعیتی قرار دارد و چرا تاکنون به بهره برداری نرسیده است؟ چه مانعی بر سر تکمیل این پروژه قرار دارد؟ تنها مانع اعتبارات است؛ زمین این مجموعه از سالیان قبل در اختیار هلال احمر بوده و از سال ۹۱ به صورت جدی دارای کد پروژه شده، ولکن متاسفانه به علت کند بودن روند تخصیص بودجه، تا الان در فاز اول (اداری و امدادی) به میزان 40 تا 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. بخش فرهنگی نیز در فاز دوم بوده که به سالن های ورزشی، استخر و سایر مواردی که به حفظ و نگهداری جوانان مربوط است، اختصاص دارد. انشاالله امیدواریم که طی امسال و سال آینده با دریافت اعتبارات لازم بتوانیم این پروژه را تکمیل کنیم. در روز ۱۴ آبان ماه نیز که به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس سازمان جوانان در خدمت آقای استاندار بودیم،قول‌های مساعدی را در این زمینه دریافت کردیم.در پایان اعمی ضمن تشکر از فضای رسانه ای استان و به ویژه روزنامه دریا،بر همکاری بیشتر ادارات، مسئولین و مردم با هلال احمر تاکید کرد و بیان داشت: این ارگان نهادی مردمی است و هیچ وابستگی به احزاب و جناح خاصی ندارد و دولتی هم نیست، بلکه موسسه عام المنفعه ای است و امداد رسانی به مردم و آسیب‌دیدگان را وظیفه خود می‌داند.

فرشاد شمس الدینی/ دریا