دریا نیوزروستاییان "سغ" سیاهو همچنان در انتظار پرداخت خسارت تگرگ

دریا نیوز: "سِغ" روستایی است در دهستان "سیاهو" با 800 نفرجمعیت در قالب  200خانوار که در 80 کیلومتری شمال بندرعباس  واقع شده است .

، 10:00   /   کد خبر: 32880   /   تعداد بازدید: 303


دریا نیوز: "سِغ" روستایی است در دهستان "سیاهو" با 800 نفرجمعیت در قالب  200خانوار که در 80 کیلومتری شمال بندرعباس  واقع شده است . وقتی که از جاده بندرعباس – سیرجان به سمت این روستا و دیگر روستاهای این دهستان و حتی به سمت بخش" احمدی" ازهمین جاده می رویم، وضعیت جاده بسیار نامناسب است. جاده ای که کم عرض و پر از دست انداز و در بین کوه هایی است که در بارندگی آسفالت را پر از گِل می کنند و گاهی مسیر هم بسته می شود و این جاده نیاز به تعریض دارد و تعریضش چندسالی است که در حال انجام است و در ایام انتخابات به اوج می رسد وسپس رها می شود.تاکنون دهها نفر از اهالی منطقه در این جاده جان شان را از دست داده اند و خانواده هایی عزادار شده اند.

هنگامی که می خواهیم وارد روستای "سغ" شویم و چند متر که وارد روستا می شویم، آبنمایی توجهمان را جلب می کند که مشخص است و شورا هم تایید می کند که در بارندگی بسته می شود وراه ارتباطی روستا قطع می شود.این روستا منبع تولید نارنگی است وبایستی دارای جاده ای مناسب برای تردد و حمل این محصول پرخاصیت و گرانقیمت باشد که نیست.وارد روستا که می شویم متوجه حفاری هایی در وسط جاده می شویم که اهالی وشورا می گویند:این حفاری چندسال قبل برای انتقال آب لوله کشی انجام شده و ترمیم نشده و مردم مشکل دارند و پیگیری های شان بی نتیجه مانده است .سدهایی در روستاست که نیازبه لایروبی دارند و پرازسنگ وخاک شده اند.اهالی روستا قبلا در "سغ بالا" زندگی می کردند که بدلیل خشکسالی به پایین کوه آمده اند .قنات های روستا در حال خشک شدن است و نیاز به لایروبی دارند. 

پزشک مقیم نیست

"رستمی" یکی از اهالی این روستا می گوید:جاده مناسبی نداریم و تنها درمانگاه منطقه در"سیاهو"است که پزشک مقیم24ساعته  هم ندارد و بیماران قلبی یا کسانی که دچارعقرب و مارگزیدگی می شوند را باید به بندرعباس ببریم. از مسئولان تقاضای حمایت داریم .جوانان زمین ورزشی ندارند. کشاورزان در چند بارش تگرگ در چند سال اخیر دچار خسارت شدند و خسارتی به آنها پرداخت نشده است.اهالی به بانکها بدهی دارند و از دولت درخواست استمهال دارند. آب کشاورزی  که از سرچشمه تا روستا می آید ، بدلیل اینکه کانال کشی نشده است، هدرمی رود.

احداث جاده

"جهانشاه رستمی" نائب رئیس شورای اسلامی "سغ" می گوید:منبع آب آشامیدنی که جهاد سازندگی ساخته است، کهنه و کوچک است ونیاز به احداث جدید دارد.جاده نیاز به پل دارد.چندین سال محصولات کشاورزی ما تگرگ زده است.می خواهیم که جاده ای از "پشت بند" به "سغ" احداث شود تا مسیرمان کوتاه شود؛ زیرا 35 هکتار باغات نارنگی در این منطقه قرار دارد.قطره ای کردن باغات هم با حمایت دولت ،دیگر خواسته اهالی است.جوانان برای احداث مسکن مشکل دارند و از متولیان می خواهند که زمین در اختیارشان قرار دهند تا مجبور به مهاجرت وترک روستا نشوند ودر روستا زندگی کنند. رستمی درخواست روشنایی معابر وردی روستا را دارد

منطقه گردشگری

"جلال الدین آهنجان " رییس شورای اسلامی روستای "سغ" هم از ورودی روستا و وضعیت نامناسب آبنما و خط حفاری جاده روستا که ترمیم نشده است، می گوید واز مسئولان برای توجه به احداث وتجهیز اماکن  ورزشی و فرهنگی درخواست استمداد می طلبد.وی می گوید:در روستا خیاط وقالی باف، زری باف و...  داریم و نیازمند تسهیلات هستند. وی وضعیت اینترنت و تلفن همراه روستا را همراه با قطعی و وصلی عنوان می کند که قدیمی ترین دکل مخاراتی منطقه سیاهو هست و می گوید:نوسان برق روستا زیاد است.ترانس در سال73زده شده و جمعیت روستا درآن  سال  خانوار70و اکنون بیش از دویست خانوار است و این ترانس جوابگوی نیاز روستا نیست وبایستی برق تقویت شود.وی این منطقه را منطقه گردشگری می داند و می گوید:اگر جاده پشت بند به سغ احداث شود ،دیگر نیازی به دور زدن نیست ومسیرمان از دوازده به پنج کیلومتر کاهش می یابد.وی نبود آزمایشگاه آب وخاک را یکی از مشکلات روستائیان این منطقه ذکر می کند و می گوید:مجبوریم آب وخاک روستا را به شیراز بفرستیم تا آزمایش کنند که آیا برای کشاورزی مناسب است یا خیر و چه کمبودهایی دارد.مهندس خاک هم نداریم که بگوید کشاورزی مان برچه اساسی باشد. مدرسه دیوار کشی و سالن ورزشی ندارد که می طلبد اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان توجه ویژه داشته باشد

دستگاه ضد تگرگ 

"عبدالحسین عامری" عضو شورای اسلامی سغ هم می گوید:پیگیر دستگاه "ضد تگرگ" هستیم و چهاردستگاه برای روستا نیاز داریم تا تگرگ را تبدیل به باران کند و به محصولات مان آسیب نرسد و ازجهاد کشاورزی انتظار حمایت داریم.نیازمند اصلاح جاده پشت بند هستیم.خط انتقال سه کیلومتری آب از سرچشمه به باغ ها هم از طریق رودخانه است که آبش هدر می رود و بایستی جدول گذاری یا لوله کشی شود.قنات های روستا بیش از یک دهه لایروبی نشده است ونیاز به احداث سد در منطقه داریم.از اداره کل آموزش فنی و حرفه ای می خواهیم که کارگاه های آموزش های مهارتی را برای ساکنان برگزار کند ومدرک فنی وحرفه ای صادر کند.

وی می گوید: در سال های 89،92و94 تگرگ محصولات اهالی روستا را از بین برد وخسارت زیادی بین 40 تا 50 میلیارد تومان را به روستاییان وارد کرد وتاکنون خسارتی به کشاورزان پرداخت نشده است.پیگیری های زیادی داشته ایم .هیئت وزیران پرداخت پنج میلیارد تومان برای پرداخت خسارت برای آتش سوزی روستای "فورخورج" و  تگرگ "سغ" مصوب کرده است و پیگیری که می کنیم ، می گویند:نقدینگی نداریم که از دولت می خواهیم خسارت وارد شده به روستاییان را هرچه زودتر جبران کنند.وی در زمینه پرداخت خسارت به محصولاتی که بیمه می شوند ،هم گفت:تعهدات دولت در مقابل خسارتی که به کشاورزان وارد می شود، پایین است.

علی زارعی/ دریا