دریا نیوز"کووه"، روستایی در سیاهو بدون دهیاری وجاده استاندارد

دریا نیوز: بنابه درخواست اهالی برخی از روستاهای دهستان" سیاهو" در 70کیلومتری شمال بندرعباس ، ساعت سه عصر سه شنبه عازم این منطقه شدیم تا گزارش هایی را تهیه ودر چند شماره منعکس کنیم.

، 09:54   /   کد خبر: 32878   /   تعداد بازدید: 470


دریا نیوز: بنابه درخواست اهالی برخی از روستاهای دهستان" سیاهو" در 70کیلومتری شمال بندرعباس ، ساعت سه عصر سه شنبه عازم این منطقه شدیم تا گزارش هایی را تهیه ودر چند شماره منعکس کنیم.در طول مسیر ترافیک چندین کیلومتری تریلرها و خودروهای سنگین تا ایست بازرسی "شهید میرزایی" وجود داشت که هنوز برای این هدررفت سوخت و وقت در این سال ها در این ترافیک چاره ای اندیشیده نشده است.از جاده بندرعباس –سیرجان که وارد جاده سیاهو می شویم، متوجه عرض کم و دست اندازها ،کمبود علائم وپاک شدن خطوط جاده و شکستگی آسفالت جاده می شویم که به گفته ساکنان این منطقه در این سال ها بیش از بیست نفر در همین جاده بدلیل غیراستاندارد بودن جاده تصادف کرده ویا خودروی شان واژگون شده و جان شان را از دست داده اند.کسانی که باجاده آشنایی ندارند ، رانندگی برایشان سخت تر است.در برخی نقاط جاده هم تابلوی کارگران مشغول کارند دیده می شود که گویا از چند سال قبل پروژه تعریض جاده آغاز شده است و مردم می گویند در ایام انتخابات به اوج می رسد و بعد از آن تعطیل می شود.برخی از نقاط جاده هم دوخودرو به سختی از کنار یکدیگر عبور می کنند و برخی نقاطش هم که جاده در بین کوه ها قرار دارد، در بارندگی کوه شسته می شود و جاده پر از گل می شود ودر برخی منطقه و نزدیک روستای"کووه" در جایی که گلزارشهدای و زیارت است هم در بارندگی بدلیل شیب زیاد و گل آلود شدن منطقه، خودروها ازجاده فرعی به جاده اصلی تا چند روز نمی توانند تردد کنند. برخی نقاط جاده هم بسیار دست انداز دارد که باعث وارد شدن خسارت به خودروها می شود.مردم می گویند حدود 200روستای دهستان "سیاهو" وبخش "احمدی " از همین جاده تردد می کنند ودر فصل برداشت محصول خرما،نارنگی و... خودروهای سنگین برای حمل محصولات از این جاده رفت وآمد می کنند و این جاده که حدود چهاردهه قبل ساخته شده است و پس از آن هیچ  تغییری نداشته است.پارسال هم یک نفرازاهالی که کارمند بانک بود در این جاده کشته شد و"افروز شهابی پور" هم عضور اسبق شورای شهربندعباس در همین جاده جانش را از دست داده است.دربرخی نقاط  این جاده که آسفالت شکسته شده و کم عرض شده است، خودروها  اگر نخواهند که در دست اندازها بیفتند بایستی متوقف شوند تا خودروی روبرو برود و در شب ها دید کمتر است و منجر به شاخ به شاخ شدن و تصادف خودروها می شود.قبل از محله کلاتک کووه تابلوهای چند روستا از جمله "آغاسین " و...در کنار یکدیگر که وارد آن روستاها می شوید، دو کوه است که جاده بین آنها پر از دست انداز است وبایستی با دنده ی یک یا دو خودرو برانید.

روستای"کووه"

هنگامی که می خواهیم وارد روستای "کووه" شویم ،از سرازیری تندی از جاده وارد روستا می شویم که کسانی که ناآشنا به روستا باشند براحتی نمی توانند به روستا وارد و خارج شوند وحتی "حاج رضاعسکری" یکی از بزرگان منطقه که 25سال به عنوان شورای روستای" کووه" بود و ریش سفید،معتمد وبرای همگان قابل احترام بوده است که دوسال قبل هنگامیکه قصد ورود به روستا داشته است، درهمین جاده تصادف و فوت می کند.مردم از آن مرحوم به عنوان "پدرمعنوی" ویکی از ستون های روستا نام می برند که در این جاده جانش را از دست داده است.ابتدای روستا مسجد حضرت سیدالشهداء(ع) است که توسط اهالی ساخته و کولر نصب شده است و نیازمند حمایت دولت برای تکمیل سرویس بهداشتی، دیوارکشی و... است.جاده روستا آسفالت نیست و دبستان "وهب"  روستا که بسیار قدیمی  است و جوانان امروز که دانش آموزان دیروز این مدرسه بوده اند ،خاطراتی خوش دارند و این مدرسه قدیمی و فرسود نیازمند بازسازی و تکمیل دیوارکشی و نصب درب حیاط توسط نوسازی مدارس است.

نظرات شورا

"حبیب عسکری زاده"، "دادخدا محمودی" و "حمید رضا کمالی" ، رییس، نائب رئیس و عضو شورا هستند که پیگیر امورات روستا هستند."کووه" روستایی است که دهیاری ندارد و گویا در گذشته برای محلات این روستا کد جداگانه داده بودند و شورا پیگیری کرده تا این محلات تجمیع وبه عنوان یک روستا قلمداد شود و بتوانند دهیاری داشته باشد و با گذشت حدود یک سال هنوز مجوز دهیاری به آنها داده نشده است و نمی توانند دهیار داشته باشند و اعتبارات روستا به آنها داده نمی شود. روستایی که 200نفرجمعیت دارد.کووه علیا، کووه سفلی، کلاتک و وایکان محلات این روستاهستند که اگر دهیاری داشته باشند می توانند برای اجرای طرح هادی روستا، تقویت ترانس برق و سایرمشکلات روستا پیگیری کنند.

آنها می گویند:دو قنات در این روستا بوده که قنات "ا... آباد" با قدمت بیش از 60سال بدلیل حفر چاه های عمیق در اطراف روستا،آب این قنات پایین رفت ودر تابستان آب ندارد. قنات"اسلام آباد" هم خشک شده است.آب آشامیدنی روستا جیره بندی شده است و در هفته یک روز فقط سه تا چهارساعت آب داریم واگر شکستگی یا رعد وبرق و مشکلی پیش بیاید، تا هفته بعد

آب نیست .مردم در خانه های شان استخر و منبع آب برای ذخیره آب دارند.

نخیلات روستا در حال نابودی است.ده هکتار نخل داشته اند که به بهانه اصلاح نژاد وبلند بودن شان ، قطع شده اند وجایگزین نشده اند.آبی هم که به نخلستان می رود بدلیل نداشتن کانال و زهکشی، در طول مسیر بخشی از آن هدر می رود ونخلستان تبدیل به نیزار و پر از "گراز" شده است و بارها گرازها به اهالی حمله کرده اند.در گذشته درختان انجیر،انبه،انگور،مرکبات و... داشته اند که خشک شده اند.ترانس برق"کووه علیا" چندان جوابگو نیست ونیاز به تقویت دارد تا در تابستان ساکنان بتوانند از کولر بدون داشتن نوسان برق استفاده کنند.

برخی از اهالی روستا که باسوادهستند و در شهر مسئولیت دارند و "منصور عسکری" یکی از اهالی این روستا که دندانپزشک است و مطبش در سیاهو است وبه بیماران خدمات می دهد و از افراد ناتوان هم هزینه ای دریافت نمی کند که مردم برایش دعای خیر می کنند.

سدهای آبخیزداری

شورا از مدیرکل و معاون آبخیزداری  اداره کل منابع طبیعی استان راضی است و قدردانی می کند سد"توپری" را درحال احداث دارد و سد"کننگ "را قرار است که احداث کنند و در انتظار تامین اعتبار هستند.پروژه ای که اگر احداث شود در فضای گردشگری منطقه و اشتغالزایی جوانان در آینده و مهاجرت معکوس از شهر به روستا می تواند بسیار اثرگذار باشد.اگر این سد احداث شود، اهالی شرکت تعاونی تشکیل می دهند و اشتغالزایی می کنند.

برای احداث شهرک مسکونی به مساحت شش هکتار و در 50قطعه  به جوانان این منطقه برگ واگذاری زمین داده شده وهزینه هم توسط اهالی پرداخت شده است، اما گویا زمین شان از سال 93تا95که واگذار شده، تسطیح نشده و آنها نمی توانند از تسهیلات ساخت خانه های روستایی استفاده کنند وخانه های شان را بسازند که از مسئولان مربوطه می خواهند زمین ها را تحویل دهند.

اهالی روستا خواستار کانال کشی وزهکشی برای هدایت آب روستا هستند و از نحوه بیمه محصولات کشاورزی راضی نیستند و می گویند بیمه بجای پرداخت خسارت، آن هزینه را به عنوان هزینه بیمه محصولات سال بعد محاسبه می کند وچندان خسارتی هم به کشاورزنمی دهد.جوانان برای ورزش کردن سالن ورزشی ندارند واینترنت و تلفن همراه سیاهونیاز به تقویت دارد.مردم در بارندگی پشت رودخانه و منطقه ای که سراشیبی دارد نمی توانند رفت و آمد کنند و چند روز تردد ندارند و اگر نیاز به امدادرسانی یا بردن بیمار و... باشد، غیرممکن می شود خصوصا محله وایکان.در جاده ودر مناطق مسکونی و جاهایی که اهالی حیوانات خود را برای چرا می برند نیاز به چراغ چشمک زن ، سرعت گیر و... است.زیرا هرساله چندین راس دام در همین جاده تلف می شوند. محصولات کشاورزی خرید تضمینی نمی شود و خرمای کشاورزان توسط یکی از اهالی به شرکت صنعتی سرخون برده می شود و با تاخیر طولانی مدت هزینه اش را دریافت می کنند.

علی زارعی / دریا