دریا نیوزدر گفت و گوی مدیرعامل و معتمد انجمن حمایت از زندانیان با دریا عنوان شد: زندانی نیز همانند هر انسان دیگری حقوقی دارد

دریا نیوز: وجود جرم و جنایت در جامعه خطری است که جامعه را بیدار می کند و زندگی در چنین جامعه ای دشوار است.زندگی سالم به جامعه سالم نیاز دارد. انسان خطاکار و مجرم، بیمار قابل درمان است و با تدابیری می توان او را اصلاح کرد.

، 09:44   /   کد خبر: 32876   /   تعداد بازدید: 360


دریا نیوز: وجود جرم و جنایت در جامعه خطری است که جامعه را بیدار می کند و زندگی در چنین جامعه ای دشوار است.زندگی سالم به جامعه سالم نیاز دارد. انسان خطاکار و مجرم، بیمار قابل درمان است و با تدابیری می توان او را اصلاح کرد.

آخرین شیوه از تدابیر متعارف در اصلاح انسان منحرف، زندانی کردن اوست. حال چنانچه قبل از بازداشت سرپرستی خانواده اش را عهده دار بوده، در رابطه با افراد خانواده او چه تدابیری باید اندیشید؟ آیا خانواده او نیز باید در مجازات شریک باشند؟! جامعه چگونه باید از خانواده زندانی حمایت کند؟

انجمن حمایت از زندانیان، انجمنی است که از سال 1320 فعالیت خود را تحت نظر ریاست عالیه دادگستری وقت، جهت تسکین بخشیدن به آلام دردهای خانواده های محکومان بخصوص فرزندان آنان آغاز کرد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال 1360 این انجمن تحت عنوان انجمن حمایت از زندانیان و ستاد دیه هرمزگان فعالیت خود را شروع نمود. عمده وظایفی که این انجمن به عهده داشت عبارت بودند از: کمک به خانواده زندانیان، بازسازی شخصیت و اصلاح و ارشاد زندانیان، کمک در جهت آموزش حرفه ای زندانیان، کمک به اشتغال زندانیان پس از خروج با تهیه فرصت های شغلی، مساعدت در بهبود وضع بهداشت و درمان، ترغیب و تشویق فعالیت های فرهنگی، ورزشی، حرفه ای و آموزشی زندان ها و استفاده از خدمات اطبا، مددکاران، مهندسین، آموزگاران و صاحبان تخصص و حرفه و فن در جهت بهبود وضع زتدانیان و پرداخت پاداش خرید خدمت به آنان.

با تفکیک انجمن حمایت از زندانیان و ستاد دیه این انجمن از ردیف بودجه دولتی بهره ای ندارد و تلاش می کند با استفاده از فعالیت های اقتصادی و انتفاعی و جلب کمک اشخاص و موسسات حقیقی و حقوقی و دولت درآمد زائی داشته باشد.

در حال حاضر با توجه تمکنات مالی انجمن، عمده ی فعالیت آن، تمرکز بر کمک به خانواده های زندانیان است.

در همین راستا گفت و گویی را با آقای اسلامی مدیرعامل و جناب کشاورز مدیرعامل سابق و معتمد و بازرس هیات مدیره انجمن ترتیب دادیم.

  1. انجمن در حال حاضر چه تعداد از خانواده های زندانیان را تحت پوشش دارد و نحوه ی حمایت از آنان به چه صورت است؟

قریب به 375 خانوار و معادل 1800 نفر به صورت مستمر و حدود 400 تا 500 خانوار نیز به صورت غیر مستمر و در قالب دریافت هزینه های تحصیلی و درمانی و در مجموع نزدیک به 2400 نفر از خدمات انجمن استفاده می کنند.

در رابطه با حمایت از خانواده های زندانیان، تمامی خانوده هایی که توسط مددکاران زندان و مسئول امور اجتماعی ما مستحق تشخیص داده شوند تحت حمایت قرار خواهند گرفت و البته خانواده های نیازمندتر در اولویت خواهند بود. در واقع انجمن همچون نهادهایی چون کمیته امداد و بهزیستی اما در ابعاد کوچک تر به ارائه ی خدمات می پردازد. این خدمات از پرداخت مستمری گرفته تا مواردی چون پرداخت هزینه دارو و خدمات درمانی، هزینه آب و برق و بسته های مواد غذایی و لوازم منزل را شامل می شود. به علاوه چهار پزشک هم به صورت داوطلبانه و رایگان با تخصص های گوش، حلق و بینی، کلیه و مجاری اداری، مغز و اعصاب و کودکان با انجمن همکاری می کنند.

  1. تامین درآمدی انجمن به چه صورت است؟

ما هر ساله و در تاریخ 5 تیرماه جشنی را با عنوان جشن حمایت برگزار می کنیم و از خیرین جهت کمک دعوت به عمل می آوریم ولی متاسفانه با توجه به وضعیت نابسمان اقتصادی کمک قابل توجهی را در این حوزه شاهد نیستیم. در حال حاضر تنها منبع درآمدی انجمن از مستغلات اجاره ای و همکاری شرکت تعاونی شناورداران بندعباس در تخصیص سهمی از فروش بلیط است که جا دارد از فرماندار محترم در این خصوص تشکر کنم.

  1. آیا انجمن برنامه های  آموزشی- فرهنگی را نیز برای خانواده ها در نظر دارد؟

ما دوره های آموزشی را در جهت مشاوره به خانواده ها در رابطه با پیشگری از معضلات اجتماعی چون اعتیاد و طلاق ارائه می دهیم و به علاوه اخیرا تفاهم نامه ای را نیز با مرکز علمی و کاربردی بهزیستی جهت بررسی علمی و پژوهشی معضلاتی که این خانواده ها گریبان گیر آن هستند به انجام رسانده ایم.

  1. نوع نگاه جامعه در کمک به انجمن چگونه است؟ 

متاسفانه دیدگاه عامه مردم این است که فرد بزه کار و مجرم به واسطه ی اعمال مجرمانه ای که انجام داده محکوم به کیفر شده و به واسطه این نگاه کمک به خانوده های این افراد در اولویت قرار ندارد و توجه به اصل شخصی بودن جرم در این میان مد نظر قرار نمی گیرد.

  1. نحوه ی اداره انجمن به چه صورت است؟

انجمن به صورت هیئت مدیره ای اداره می شود و تمامی تصمیمات از جمله تصویب تراز مالی به عهده هیئت مدیره است. اعضای هیئت مدیره شامل جناب دادستان، فرماندار،مدیرکل و رئیس زندان به همراه 3 معتمد و جمعا 7 نفر بوده و تمام امورات انجمن منوط به تصمیم هیئت مدیره است. و مدیر عامل نیز به عنوان مجری تصمیمات شناخته می شود.

کشاورز مدیر عامل سابق و معتمد فعلی انجمن نیز با بیان این که از سال 1376 بودجه دولتی انجمن در اختیار کمیته قرار گرفته است بر لزوم کمک های نقدی و غیر نقدی مردم و خیرین تاکید کرد و افزود: یکی از راه های اصلی پیشگیری از وقوع جرم، اصلاح مجرمان، تنبیه و هشدار دیگران و مجازات خاطیان، زندان است، لیکن زندانی نیز مانند هر انسان دیگری حقوقی دارد و مستحق حمایت و ترحمی است که شاید بیش از هر فرد دیگری بدان نیاز دارد. بسا که عدم رعایت حقوق یک زندانی باعث جرم دیگر وجنایتی مکرر و گناهی مضاعف گردد.

اسلامی در پایان بیان داشت: شهروندان عزیز، مردم دلسوز هرمزگان و تمامی ارجمندان می توانند کمک های نقدی خود را به شماره حساب 0105010974006 و یا شماره کارت 6037991752152631 تحت عنوان انجمن حمایت از زندانیان نزد بانک ملی واریز نمایند.

فرشاد شمس الدینی/دریا