دریا نیوزاختلاف بیمه ها و بیمارستان ها بالاگرفت : سرگردانی بیماران دارای بیمه تکمیلی در بیمارستان های خصوصی

دریا نیوز: تاپیش از این ،هنگامیکه بیماران به برخی از مطب ها،مراکز درمانی ،آزمایشگاه ها، داروخانه ها و... مراجعه می کردند بااین بیان مواجه می شدند:با بیمه تامین اجتماعی،خدمات درمانی ،سلامت،روستایی و... 

، 09:40   /   کد خبر: 32875   /   تعداد بازدید: 346


دریا نیوز: تاپیش از این ،هنگامیکه بیماران به برخی از مطب ها،مراکز درمانی ،آزمایشگاه ها، داروخانه ها و... مراجعه می کردند بااین بیان مواجه می شدند:با بیمه تامین اجتماعی،خدمات درمانی ،سلامت،روستایی و...   هیچ قراردادی نداریم و هزینه ها آزاد محاسبه می شود. برخی از بیماران سرشان را می اندازند پایین و می روند و برخی هم  مجبورند که هزینه آزاد را پرداخت کنند و راه وچاره ای هم ندارند .اما این سوال را از خود می پرسند، پس کارایی این دفترچه بیمه که هرماه چندصدهزارتومان حق بیمه می دهیم ،چیست؟ حال پس از بیمه پایه،نوبت به بیمه های تکمیلی رسید.

کمبود مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستانی یکی از چالش هایی است که در استان هرمزگان وجود دارد و مراکز بهداشتی درمانی جوابگوی نیاز استان نیست و کسانی که توانایی دارند ،برای درمان به سایر استان های کشور مراجعه می کنند.

در یک دهه اخیر قرار بود که بیمارستان "مادر وکودک" در مسکن مهر و بیمارستان220تختخوابی هم در بلوار امام حسین (ع) بندرعباس ساخته شود که هیچکدام ساخته  نشدند و این موضوع اثرات کمبود بیمارستان را در بندرعباس تشدید می کند که باعث نارضایتی شهروندان از خدمات درمانی شده است .از طرفی این کمبود بیمارستان ها بخصوص در بخش دولتی و مراجعه بیماران از شهرهای مختلف استان و شهرهای همجوار به بیمارستان های دولتی ودانشگاهی "شهیدمحمدی" و"کودکان" باعث فشار کاری به پرسنل و بخصوص پرستاران شده است که کاهش بازدهی وافزایش نارضایتی را بدنبال داشته است.

بیمارستان های خصوصی و غیردولتی هم در تمام مناطق و بخصوص در استان هرمزگان به کمک سیستم درمانی آمده اند و بدلیل اینکه هزینه های آن بیشتر از بخش دولتی است ، معمولا افرادی به  بیمارستان های خصوصی مراجعه می کنند که تمکن مالی داشته باشند ویا اینکه بیمه تکمیلی دارند که بیشتر هزینه های درمانی شان را پرداخت می کنند.

اما در چندهفته اخیر شهروندان و بیمه شدگان بسیاری از بیمه های تکمیلی استان از عدم پذیرش در بیمارستان های خصوصی گلایه مند و می گویند: بیمارستان های خصوصی می گویند با بسیاری از بیمه های تکمیلی قرارداد نداریم و هزینه های بصورت آزاد محاسبه می شود . بیماران دارای بیمه های تکمیلی در حال حاضر علی رغم پرداخت حق بیمه های شان به بیمه ، اما نمی توانند از حق شان برای استفاده از خدمات درمانی استفاده کنند.

علی زارعی/ دریا

 

گلایه های مردم

"حیدری" یکی از شهروندان وکارمند یکی از سازمان ها است که می گوید: در حال حاضر بیمارستان های خصوصی بندرعباس می گویند با بیمه های تکمیلی قرارداد نداریم واگر می خواهید در این بیمارستان هر نوع خدماتی را دریافت کنید، بایستی بصورت آزاد هزینه را پرداخت کنید. وقتیکه شخصی بیمه تکمیلی است و مبلغی را ماهیانه و بیشتر از حق بیمه پایه به یکی از بیمه ها بابت بیمه تکمیلی پرداخت می کند، انتظار دارد که در زمان بیماری که نیاز به خدمات درمانی دارد ،بتواند از بیمه تکمیلی در بیمارستان خصوصی استفاده کند که هم اکنون نمی تواند؛ یعنی در واقع ما حق بیمه را پرداخت کرده ایم، اما نمی توانیم خدمات درمانی دریافت کنیم. اگر این هزینه حق بیمه تکمیلی را در طول یک سال چندین میلیون تومان برای خانواده مان پرداخت می کنیم، فقط به این دلیل است که خیال مان برای درمان در بیمارستان های خصوصی راحت باشد وگرنه می توانیم در مراکز دولتی خدمات را دریافت کنیم. بایستی به چه کسی این موضوع را عنوان کنیم؟از دستگاه های نظارتی می خواهیم که از حقوق بیمه شدگان دفاع کنند.

شهروندی دیگر می گوید: زمانی که بیمه ها برای قرارداد بیمه تکمیلی به ادارات مراجعه می کنند، عنوان می کنند که اگر بیمه تکمیلی شویم می توانیم در آزمایشگاه، ام آر آی،سونوگرافی،درمانگاه، بیمارستان و... دولتی وخصوصی خدمات دریافت کنید و بیمه تکمیلی هزینه ها را پرداخت می می کند، اما زمانیکه نیاز به پرداخت هزینه هاست ، ازیک طرف به هر بهانه ای برخی از بیمه های می خواهند هزینه ها را پرداخت نکنند واز طرفی دیگر چند ماه طول می کشد تا هزینه ها را برگردانند .حالا هم که بیمارستان های خصوصی بدلیل اینکه مشکلاتی با بیمه ها دارند، از پذیرش بیماران دارای بیمه تکمیلی خودداری می کنند و می گویند:با بیمه ها قرارداد نداریم وبایستی هزینه را بصورت آزاد پرداخت کنید. بیمه ها هم می گویند که با این بیمارستان ها قرارداد نداریم وباید بروید بیمارستان های دولتی وتامین اجتماعی ویا شهرهای دیگر. ما وقتی که بیمه تکمیلی را ثبت نام می کنیم خیال مان راحت است که اگر نیاز به خدمات بستری و ... داشتیم ، می توانیم در بیمارستان خصوصی که خلوت ترهم هست و انتظار خدماتدهی بیشتری داریم، این خدمات را بگیریم وهزینه حق بیمه هر ماه قبل از پرداخت حقوق ،از حقوق مان کسر می شود وبه حساب بیمه واریز می شود ؛ ولی وقتی که نیاز به بیمارستان خصوصی داریم، مسئولان  بیمارستان می گویند با این بیمه قرارداد نداریم وبایستی نقدی و آزاد پرداخت کنید.پس ما چرا بیمه تکمیلی هستیم وتکلیف حق بیمه هایی که پرداخت کرده ایم ،چه می شود؟

بیمه شده ای دیگر می گوید:هرسال به نوعی با بیمه تکمیلی مشکل داریم. چندسال   قبل که اداره مان با یکی از شرکت های بیمه ،قرارداد بیمه تکمیلی بسته بود وحق بیمه را از حقوق مان کسر می کرد ، اما گویا به حساب بیمه واریز نمی کرد و وقتی که لیست و مدارک هزینه های پزشکی را به بیمه می بردیم تا پرداخت کند ، می گفتند که حق بیمه ها را بحساب مان واریز نکرده است و تازمانی که واریز نکنند،ماهم نمی توانیم هزینه ها را پرداخت کنیم. می گفتیم حق بیمه از حقوق مان کسر شده است وباید هزینه های مان را پرداخت کنید که آنها زیربار نمی رفتند و حالا هم که بیمارستان های خصوصی بدلیل مشکلی که با بیمه های تکمیلی دارند، خدمات بیمه تکمیلی ارائه نمی دهند و می گویند هزینه ها بصورت آزاد دریافت می شود.بیمه ها بایستی تا زمانی که بابیمه شدگان قرارداد دارند و از حقوق شان هم حق بیمه کسر کرده اند، بیمه شدگانی که می خواهند از خدمات درمانی در بیمارستان های خصوصی بندرعباس استفاده کنند، بایستی این شرایط برایشان فراهم باشد که متاسفانه الان اینگونه نیست.بیمه ها باید به تعهدات شان عمل کنند و اگر نمی توانند با بیمارستان های خصوصی تعامل داشته باشند، درابتدا این موضوع را بایستی بررسی کنند و نه اینکه مدتی بعد از اینکه قرارداد اجرا شد ، بدلیل اختلافاتی که بین بیمه ها و بیمارستان های خصوصی وجود دارد، بیمه شدگان نتوانند از خدمات بیمه ای استفاده کنند.

تعدادی دیگر از بیمه شدگان برخی از بیمه های تکمیلی هم از اینکه نمی توانند از خدمات درمانی در بیمارستان های خصوصی بندرعباس استفاده کنند ؛ گلایه مند و می گویند :از مراجع ذیصلاح می خواهیم که این مشکل را برطرف کنند تا حق کسانی که از بیمه تکمیلی استفاده می کنند و حق بیمه  های شان را پرداخت کرده اند، ضایع نشود.

 

تخفیف دادیم

 

دکتر"سید احمد حسینی" مدیرعامل بیمارستان امام رضا(ع) بندرعباس به عنوان یکی از بیمارستان های خصوصی این شهر در گفتگو با خبرنگار روزنامه "دریا" با بیان اینکه اکثر بیماران این بیمارستان دارای "بیمه تکمیلی " هستند و وقتیکه ما این بیماران را نتوانیم پذیرش کنیم ، در واقع بیمارستان هم ضرر می کند واز آن طرف بیماران هم که حق بیمه پرداخت کرده اند ، متضرر می شوند.پس ما از پذیرش بیماران دارای بیمه تکمیلی استقبال می کند و به آنها تا هفته دوم مهرماه هم خدمات ارائه می دادیم.

حسینی افزود:براساس مصوبه هیات وزیران و همچنین کمیته استانی تعیین تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی در بخش خصوصی در سال جاری ، تعرفه ها مشخص شده است .

به گفته وی در کمیته استانی رئیس ومعاون سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان،رییس دانشگاه علوم پزشکی، بیمه سلامت،نظام پزشکی،مدیردرمان تامین اجتماعی،معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی، نماینده سندیکای بیمه های تکمیلی استان هم حضور داشته و تعرفه ها مشخص شده است.

به گفته حسینی تعرفه خدمات و مراقبت های سلامت در بخش خصوصی و خیریه وسایربخش ها  تعیین شده است.

وی گفت:بیمه ها درخواست تخفیف داشتند که در جلسه روز سه شنبه هفته قبل روسای چند شرکت بیمه در جلسه با بیمارستانها به توافق رسیدند، ولی دو روز بعد بیمه ها بصورت یکطرفه  مصوبه را لغو کردند.

وی البته عنوان کرد: برخی بیمه ها ازجمله بیمه های نیروهای مسلح ،"دی " بنیادشهید وامور ایثارگران ،بانک ها و شرکت نفت به تعهدات شان عمل می کنند و بیمه شدگان در بیمارستان های خصوصی با بیمه تکمیلی پذیرش می شوند.

وی گفت:در صورت موافقت بیمه ها با مصوبه ای که داشته ایم ، بیمارستان ها آمادگی دارند خدمات درمانی را به بیمه شدگان تکمیلی ارائه نمایند.