دریا نیوزسایت دهکده گردشگری ساحلی فقط تابلو ،سهم هرمزگانی ها از گردشگری دریایی

دریا نیوز: در حال حاضر فقط تابلو ها ،سهم هرمزگانی ها در بخش های مختلف شده است.

، 08:34   /   کد خبر: 32870   /   تعداد بازدید: 313


 

دریا نیوز: در حال حاضر فقط تابلو ها ،سهم هرمزگانی ها در بخش های مختلف شده است.

"سایت دهکده گردشگری ساحلی" را روی تابلویی در بلوار ساحلی "خواجه عطا" بندرعباس می توان مشاهده کرد که مجری وسرمایه گذارش هم "سازمان هیاری شهرداری های هرمزگان" است. این تابلو درضلع شرقی  ورودی فاضلاب "خور گورسوزان"  به دریا در پشت فرمانداری و هتل هرمز می توان مشاهده کرد؛ همانجایی که در زمان مد دریا بایستی هنگام عبور از آنجا جلوی بینی خود رابگیری تا بوی تعفن ورود فاصلاب به دریا کمتر شما رابیازارد و صحنه دیگر هم دریایی است که در زمان بالا آمدن آب دریا ،سیاه می شود و فاضلاب در آب دریا حل می شود؛ موضوعی که جزو عجایب دنیا محسوب می شود وتاکنون استانداران ،فرمانداران ،مدیران آب وفاضلاب ،آب منطقه ای،بنادر،محیط زیست و... آمده اند ورفته اند واین مشکل لاینحل مانده است و باعث تلف شدن آبزیان ،تهدید محیط زیست دریایی و تغییر طعم و مزه ماهی و میگو هم شده است وآلودگی ساحل آنقدر هشدار دهنده شده است که نباید در این سواحل شناکرد.

مدتی قبل در زیر همین پل و درخور در حال عکاسی بودم که دیدم دونفر در حال ریختن خونابه های ماهی و زباله هایی از بالای پل خورگورسوزان به داخل خور ودریاهستند.وقتیکه دلیلش را پرسیدم؛گفتند اینها را از بازار پشت "مسجد کوفه" آورده ایم.گفته اند  در خور پشت هتل امین نریزید وببرید در خور گورسوزان بریزید .

حال در کنار این خور گورسوزان قرار بود که سایت دهکده گردشگری ساحلی احداث شود و گردشگران بیایند ودر این مکان تفریح کنند؛طرحی که در برخی مناطق ساحلی کشور اجرا شده است و در هرمزگان متولیان به اهمیت ساحل واقف نیستند و ساحل را به راحتی آلوده می کنند و فاضلاب های خانگی و صنعتی را روانه ساحل و دریا می کنند. دریا که گنجی گرانبها در تمام دنیا محسوب می شود ؛ اما در هرمزگان، دریا را به عنوان مخزن ورود فاضلاب می بینند و دستگاه های مختلف از هیچ کوششی برای ورود بیشتر فاضلاب به دریا دریغ نمی کنند. از طرفی دیگر هم برای تامین آب سایر استان هاتلاش می کنند که با استفاده از آب شیرینکن، آب شیرین را به سایر استانها ببرند که چندروز پیش یکی از استانداران شان ونمایندگان شان در مجلس  به هرمزگان  آمده بودند.این طرح که باعث می شود نمک حاصل از شیرین سازی آب دریا را دوباره وارد دریا کنند و زیست آبزیان از این طریق هم تهدید شود و در حال حاضر نسبت به سالهای گذشته میزان ذخایر آبزی دریایی کاهش یافته است و انتظار می رود با این آلودگی ها و ورود نمک به دریا ، در آینده ای نه چندان دور ،نسل ماهیان کمیاب وبرخی نایاب شوند و گویا متولیان ،این واقعیت ها را نمی توانند پیش بینی کنند و برای شان هم مهم نیست.

 

 

کمبود تفریحگاه های ساحلی

 

شهروندان حق دارند که در ساحل بتوانند قدم بزنند وتفریح وگردش کنند ولذت ببرند ، اما این حق به شیوه های مختلف سلب شده است و مردم مجبورند شاهد ورود فاضلاب به دریا باشند. گردشگران دریایی هم باید بتوانند درسواحل گشت وگذار کنند ولذت ببرند که چنین شرایطی درحال حاضر برایشان فراهم نیست و سواحل در محاصر فاصلاب ها و قلیان فروشان است.

درحالی که بندرعباس شهری ساحلی است،اما کمبودهایی در بخش تفریحگاه های ساحلی وجود دارد و مردم براحتی نمی توانند در سواحل تفریح کنند.گردشگران و میهمانانی که از سایر مناطق به شهر بندرعباس می آیند ، یکی از دلایل حضورخود را تفریح وگردش وقدم زدن در ساحل این شهر بندری عنوان می کنند که متاسفانه ساحل ظرفیت لازم را برای گردشگری ندارد وحتی منطقه ای هم که به عنوان سایت گردشگری است هم چندان مناسب سازی برای گردشگران نشده است.

بخشی از ساحل آنقدر آلودگی دارد که بصورت رسمی اعلام شده است شهروندان به این سواحل نروند و آلودگی آن بالاست و بخصوص خطراتی کودکان را در این مناطق تهدید می کند ونباید کودکان را به این مناطق برده شوند و کسی در آن شنا نکند.

یکی از شهروندان می گوید:مدتی قبل

به همراه خانواده به ساحل سورو رفته بودم تا برای درمان درد مفاصل مادرم به داخل دریا برویم .زیرا از قدیم دریا را به عنوان درمانگاهی می دیدیم که بسیاری از بیماری ها راشفا می دهد و دریا درمانگر است. اما از یک طرف  ساحل پراز زباله و حتی سگ بود واز طرفی دیگر وقتی که باپای لخت خواستیم وارد دریا شویم متوجه شدیم که پایمان سیاه و قیری مانند شده است و وقتیکه به ساحل دست می زدیم ،وجود ماده سیاه رنگ مشهود بود وبدلیل همین آلودگی نتوانستیم شنا کنیم و برگشتیم . در واقع حق ساحل نشینان این نیست که نتوانند وارد ساحل دریا شوند و بایستی توسط دولت از آلودگی ساحل جلوگیری نشود.از مدیران و استاندار می خواهیم که جلوی این آلودگی را بگیرند و شرایطی فراهم شود تامردم براحتی در ساحل تفریح کنند.

 

فقط تابلو

 

البته در بخش های دیگر هم تابلوهایی را داریم.از یک دهه قبل قراربود یادمان شهدای ایرباس و موزه دفاع مقدس در بندرعباس ساخته شود تا نسل های حال وآینده با جنایات دشمنان و ایثارگری های رزمندگان بیشتر آشنا شوند و هیچگاه از ذهن شان پاک نشود که متاسفانه این یادمان و موزه ساخته نشد و مسولان هم عزمی در این بخش نداشته اند.همانطور که عزمی برای ساخت بیمارستان های مادرو کودک و۲۲۰تختخوابی  در بندرعباس وجود ندارد و گویا ساخت این پروژه ها به تاریخ پیوسته است. اما نیاز است که در این بخش ها تجدید نطر شود.برخی پروژه ها راهم مانند سالن ورزشی شهر"سرگز احمد" ناقص در سال گذشته افتتاح کرده اند و بدلیل نواقص موجود هنوز نوجوانان وجوانان منطقه نمی توانند از آن استفاده کنند.

 

انقلاب ساحلی

 

برای بهره گیری از سواحل شهر بندرعباس بایستی انقلابی ساحلی و دریایی در این بخش صورت گیرد و درگام نخست بایستی راهکاری برای عدم ورود فاضلاب به دریا اندیشیده شود و درگام بعدی هم ساحل سالم سازی شود وسایت گردشگری احداث شود تا گردشگران برای تفریح به بندرعباس بیایند وحتی می توان در این بخش اشتغالزایی نمود که متاسفانه گردشگری دریایی در استان موردغفلت واقع شده واز این ظرفیت خدادادی استفاده نشده است و در دریا نخاله ریخته می شود و دریارا خشک می کنند و رفت وآمد مسولان به کشورهای مختلف هم نتوانسته است ایده وطرحی برای بهره گیری بیشتر از سواحل را در اختیارشان قرار دهد.