دریا نیوزمحله ای فقیر در شهری ثروتمند

دریا نیوز: اینجا یک محله در قطب اقتصادکشور است که به محله فراموش شده معروف است و بامشکلات بسیاری مواجه است.

، 08:08   /   کد خبر: 32863   /   تعداد بازدید: 361


 

دریا نیوز: اینجا یک محله در قطب اقتصادکشور است که به محله فراموش شده معروف است و بامشکلات بسیاری مواجه است. اما دراین محله فعالیت های مذهبی دیده می شودکه در سایرنقاط کمتر دیده می شود.هییت مکتب الزهرا(س) ، موسسه قرآنی "بیت النور" ، اجرای طرح "سه شنبه های مهدوی" و ... باعث شده است که فضای محله کوی ملت یاهمان دوهزار متفاوت باشد.

واردمحله که می شویم وبه سمت "آبنما" می رویم ، پل آبنما را گویا در حال عریض کردن هستند، اما پیاده رویی برای عابران درنظرگرفته نشده است.ابتدای خیابان "کارگر شرقی" که کانکس پسماند قرار دارد،پراز سگ است.انتهای خیابان پر از آب است وآبگرفتگی که نشان می دهد در بارندگی تا مدت ها رفت وآمد مختل می شود.یک موتور سوار که خانوادگی وبایک کودک چندماهه از این خیابان پر از آب عبور کرد و هنگامیکه  وارد خیابان بعدی شود، سُر خورد و سه نفری روی آسفالت افتادند وزخمی شدند. خیابان کارگر شمالی که موسسه قرآنی "بیت النور" در آن قرار دارد ،شب ها کاملا تاریک است . بیت النور که شعب زیادی در مناطق مختلف شهری و روستایی دارد و بدلیل مشکلات مالی و عدم حمایت از جانب متولیان قرآنی ، برخی از شعبش تعطیل شده اند ؛اما توانسته است در بیش از یک دهه از فعالیتش ،دهها نفرقاری و حافظ قرآن را تحویل جامعه دهد .

یک منطقه را "پاکوه " می نامند ومنطقه ای دیگر هم "منبع آب" که آب برخی از محلات گویا از همین جا تامین می شود.در کوچه ها به سمت منبع آب که می رفتیم ، کوچه ها پر از فاضلاب روان بود و برخی مناطقش هم پشه های زیادی دیده می شد. برخی مناطقش هم سبزه روییده و بدلیل اینکه هسته های خیار، هندوانه ،گوجه، کرگ ،کنار و... وارد این خورهاشده بود و حالا روییده اند و بزرگ شده اند، سرسبز شده بود، سرسبزی در فاضلاب که مامن حیوانات موذی وسگ و گربه شده است.بالای کوه هم نیزارشده است. کودکان و دانش آموزان برای گذر از کوچه ها هم مجبورند از میان فاضلاب های روان بگذرند و هم اینکه بدلیل شیب تند برخی کوچه ها ،امکان سقوط شان وجود دارد.برخی از کوچه های ضلع غربی منبع آب  هم بسیارتنگ است وپراز نخاله و شیشه های شکسته است واگر آتش سوزی واتفاقی پیش آید ، خودروهای امدادی از جمله آتشنشانی و آمبولانس نمی توانند وارد کوچه ها شوند.برخی کوچه ها هم بسیارشیب تندی دارند که حتی خودروها براحتی نمی توانند ازاین سربالایی بروند .اما ردپایی از مسولان در کوچه پس کوچه هایش دیده نمی شود و فقط در زمان تبلیغات انتخابات بروبیا به محله زیاد می شود و تا انتخابات بعدی، کسی سراغی از مردم این محله نمی گیرد و ساکنان را با مشکلات شان رها می کنند.

یکی از ساکنان هم که باموتورسیکلت از خانه اش بیرون آمد و می گفت:فقط از یک مسیر می توانیم رفت وآمد کنیم. زباله هایمان راباید ببریم دهها متر آن طرفتر تا جمع آوری شوند. وقتی می پرسم برای خانه تان چه آدرسی می دهید ؛می گوید: آدرس می دهیم:جاده منبع آب ،ترانس سوم ،داخل کوچه. اینجا هنوز مانند گذشته لاین کشی نیست و آدرس پیدا کردن بسیار مشکل.

وی می گوید:دبستان ودرمانگاه هم نداریم .بخشی دیگر از محله وپایین کوه   هم چندین خانه وجود دارد که یک درب خودرویی وگاراژی برای خودشان گذاشته اند.یکی از اهالی می گوید: وضعیت اهالی و خانه های شان بسیار نامساعد است و اگر به آنها خانه های آماده و در نقاط دیگری واگذار می شد،از بسیاری از مشکلات جلوگیری می شود.برخی از خلافکاران وقاچاقچیان هم از وضعیت نابسامان محله هم  سؤاستفاده می کنند وفعالیت هایی دارند. 

بیمه از کارفتادگی نمی دهند 

خانمی پیک نیک بدست است که می خواهد همانجا در محله باقیمت پنج هزارتومان پرش کند.یک اتاق بدون آب اجاره گرفته اند وآب را از همسایه ها می گیرد.شوهرش "رستم مارزی" که درب وپنجره ساز بوده ودستش پنج سال قبل قطع و پیوند می خورد وچشمش هم چندان بینایی ندارد وچهارفرزند دارد. یک دست شوهر چندان کارایی ندارد.  دخترش "محدثه"کلاس نهم است و کتابش در دست ودرحال مطالعه است. سقف یک اتاق احتمال ریزش دارد وکسی از آن استفاده نمی کند ودر یک اتاق کوچک زندگی می کنند وحمام و دستشویی مناسبی هم ندارند.تحت پوشش هیچ نهادحمایتی هم قرار ندارند. مشکل قلبی هم دارد وبااین حال قوطی های آب را از خانه همسایه ها بر دوش در سراریزی و سراشیبی تند کوه می آورد.شوهرهم می گوید :پنج سال از حادثه می گذرد وعلی رغم پیگیرهای شان برای بیمه از کارافتادگی، خواسته شان محقق نشده است.

یکی دیگر از ساکنان هم می گوید: کارگرهستم وسه فرزند مدرسه ای دارم وخانه ام آب و برق ندارد.بیمه نیستم وسعی می کنم که بچه هایم بیمارنشوند ، زیرا دفترچه بیمه نداریم و توان پرداخت هزینه های درمانی هم نداریم.لوله ای می بینم که از منطقه منبع آب از روی زمین ودرمعرض تابش آفتاب به عنوان انشعاب به خانه برخی اهالی امتداد دارد.برخی ها کوه را صاف کرده اند وبرای فروش باقیمت های بیست سی میلیونی برای فروش گذاشته اند.

خانم "رحیمی" هم در همانجا که آدرس شان را دوهزار،آبنما،خیابان سلمان فارسی ۲۱،انتهای کوچه هییت شهید منظری عنوان می کند هم می گوید: خانه مان برق ندارد ویک تیربرق چوبی کج شده جلوی خانه مان است (درزمان حضورمان در روز چراغ این تیربرق روشن بود)و پیگیری هایمان برای گرفتن انشعاب برق در این هشت سال بی نتیجه بوده است و  می گویند بایستی این تیربرق چوبی جابجا وتیربتونی جایگزین شود وبعد برق به شما داده شود و نه این تیربرق راتعویض و جابجا می کنند ونه برق می دهند. چندین زن وبچه هم روی سکوی های جلوی خانه شان نشسته اند واز وضعیت نظافت و جارو نشدن کوچه ناراضیند.آنها می گویند حتی پارکی برای بازی کردن بچه هایمان در اینجا وجود ندارد. بیشتر ساکنان این منطقه از روستاهای حاجی آباد مهاجرت کرده اند ودر این حاشیه شهربا کمترین امکانات و مشکلات فراوان زندگی می کنند.

 خانواده شهید آشوری 

از آنجا به خانه شهید"نعمت ا... آشوری " می رویم که سال گذشته شهرداری دیوار خانه اش راتخریب کرد که پس از اطلاع شهردار منطقه سه بندرعباس ، ضمن عذرخواهی از پدرومادر پیر شهید ،دیوار خانه اش راساخت و وعده نمود که حمام و دستشویی خانه اش رابسازد که ساخت واما تکمیل نشده وقابل استفاده نیست و خانواده شهید نمی توانند از آن استفاده کنند و از شهردار می خواهند که تکمیل کنند.دیواری هم که ساختند ،پلاستر نزدند .مادر شهید هم که پس از تخریب دیوارخانه در سال گذشته در سحرگاهان دچار شوک و ترس و وحشت شد وبیمار وبستری شد و وضعیت جسمانیش بسیار نامناسب شد، این روزها وضعیت جسمانیش اندکی بهبود یافته است؛ اما هنوز مشکلاتی دارد.پدر شهید "نعمت ا..." آشوری می گوید:اینجا تاکسی واتوبوس هم وجود ندارد و رفت وآمدشان مشکل است .از خود می پرسم آیا واقعا شان خانواده معظم شهید که فرزندشان رابرای دفاع از انقلاب داده است ، این است که در چنین شرایط سختی وبدون امکانات زندگی کنند و گاهی هم حرمت شان نگهداشته نشود؟ 

سه شنبه های مهدوی 

این هفته ششم است که برنامه" سه شنبه های مهدوی" در منطقه آبنما برگزار می شود و به نام ویاد امام زمان "عج" بین رهگذران شربت و شکلات و... توزیع می شود و روی خودروها "یااباصالح المهدی(عج) ادرکنی" نوشته می شود که این برنامه با استقبال زیادی روبرو شده است.

علی زارعی /دریا