دریا نیوزمدیرکل استاندارد درآیین تجلیل از فعالان حوزه "استاندارد" خبرداد: درآمد۱۷۶میلیاردی استاندارد هرمزگان

دریا نیوز: مراسم روز جهانی "استاندارد" باشکوه خاصی در بندرعباس برگزار شد.

 

، 13:20   /   کد خبر: 32858   /   تعداد بازدید: 359


دریا نیوز: مراسم روز جهانی "استاندارد" باشکوه خاصی در بندرعباس برگزار شد.به گزارش خبرنگار روزنامه منطقه جنوب کشور "دریا"  در این مراسم  "آیت ا...  نعیم آبادی" نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس، "باقرزاده" مدیرکل استاندارد هرمزگان ،"سرشتی"رئیس پژوهشگاه سازمان ملی  استاندارد ایران، ،رئوفی معاون هماهنگی  امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان،"پویافر" فرمانداربندرعباس، "هاشمی"،"مرادی" و "ذوالقدر" نمایندگان مردم حوزه مرکزی وشرق استان در مجلس شورای اسلامی ، دکتر"جانباز" مدیرکل دامپزشکی هرمزگان ،"سالاری" عضوشورای اسلامی شهر بندرعباس ،فعالان حوزه استاندارد  و...  حضور داشتند، از برترین های حوزه استاندارد هم تجلیل شد.

مدیرکل استاندارد هرمزگان در این مراسم باگرامیداشت روز جهانی "استاندرد" گفت:در پنجاهمین سالگرد تاسیس استاندارد هستیم . استاندارد هرمزگان در جایگاه ویژه ای  دارد."عیسی باقرزاده همایی "گفت:بیش از ۶۰درصد صادرات و واردات کشور از طریق استان هرمزگان انجام می شود  که استاندارد هرمزگان در این بخش خدمات رسانی می کنند.باقرزاده افزود:۲۲مهر مطابق با ۱۴اکتبر به عنوان روز جهانی استاندارد است و ۲۲تا۲۸مهر به عنوان هفته استاندارد در کشور است.وی افزود: شعار امسال روز جهانی استاندارد "استاندارد ها ،شهرها را هوشمند می کنند" است که این مفهوم قابل درک است و طراح پوستر این شعار هم ایرانی است که به عنوان پوستر جهانی توسط سازمان استاندارد جهانی برگزیده شد واین پوستر در سطح جهان برنده و منتشرشده است و افتخاری برای کشور است.وی گفت:این شعار نشان دهنده نقش استاندارد در هوشمندسازی شهرها است و بسیار هوشمند طراحی شده است.

وی گفت:دربند۲۴سیاست های کلی اقتصادمقاومتی ،بند۳۰سیاست های کلی برنامه ششم توسعه ،سیاست های کلی محیط زیست ،سیاست های کلی اصلاح الگوی مصرف وسایرسیاست هایی که توسط مقام معظم رهبری برای اجرا ابلاغ شده است ،ردپای استاندارد دیده می شود.وی افزود:دربند۲۴سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بطور کامل درمورد استاندارد است وتاکید بر افزایش پوشش استاندارد برای کلیه محصولات داخلی وترویج استاندارد است که شامل کالاها و خدمات است.وی گفت:هنوز استاندارد کالا تکمیل نشده است و برنامه ریزی بگونه ای است که برای هرخدمتی که قرار است هرسازمان و نهادی به مردم ارایه می دهد ، پیوست استاندارد داشته باشد که بااین حجم کالا، وظیفه مان سنگین می شود و سازمان استاندارد به کمک بخش های دولتی وخصوصی وحتی نهادهایی که زیرنظر مقام معظم رهبری است، نیاز دارد .این مقام مسول برنقش وجایگاه استاندارد درجامعه  تاکید کرد.وی با اشاره به نامگذاری سال جاری توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال "اقتصاد مقاومتی ،تولید واشتغال "  گفت: رهبرمعظم انقلاب در حرم رضوی هم الزاماتی برای تقویت تولیدملی و داخلی برشمردندوهشت الزام را بیان کردند که دریکی از الزاماتی که بیان کردند، فرمودند:  یکی از نکات مهم در وظایف مردم برای رونق تولید داخلی ،اثبات حسن عمل و صحت عمل ایرانی از طریق صادرات اجناس و کالاهای مرغوب وجلوگیری از تولید کالای نامرغوب داخلی است.وی گفت:بیانات مقام معظم رهبری چراغ راه ماست وبایستی برنامه ریزی براساس این بیانات باشد.

وی گفت :کالای مرغوب و باکیفیت ایرانی یعنی کالای استاندارد.وی گفت:اگر استانداردها را رعایت نکنیم در صادرات ،محیط زیست و... ضرر می کنیم و با تولید و عرضه کالای غیراستاندارد ،بازار سلامت مردم تهدید می شود.وی با اشاره به فرمایش وتاکیدات  مقام معظم رهبری در زمینه استفاده وترویج فرهنگ استفاده از کالاهای ایرانی ، افزود:در همین راستا طرح ملی "کالای استاندارد ایرانی می خرم"  با استقبال مدیران استان و امام جمعه بندرعباس مواجه شد و به این پویش پیوسته اند واز عموم فعالان حوزه استاندارد و اقشار مختلف جامعه هم می خواهیم به این پویش بپیوندند.وی گفت:البته وظیفه تولیدکنندگان هم برای تولید کالاهای مرغوب واستاندارد سنگین تر است.

وی گفت:متاسفانه برای عرضه محصولات ارزانتر، از کیفیت محصول کاسته می شود .

 جایگاه فرا ملی استاندارد هرمزگان 

مدیرکل استاندارد هرمزگان بابیان اینکه جایگاه اداره کل استاندارد هرمزگان ،" فراملی " است؛اظهار داشت:از اول مهرسال گذشته تا اول مهرماه امسال ۵۵هزار اظهارنامه گمرکی را بررسی واظهارنظر کردیم که این بررسی با کمک آزمایشگاه های همکار،شرکت های بازرسی و... انجام شد.باقرزاده میزان درآمد یکساله استاندارد هرمزگان را ۱۷۶میلیارد تومان اعلام کرد و افزود:این میزان درآمد جزو درآمدهای استانی است و از نمایندگان مردم در مجلس انتظار می رود پیگیری و چانه زنی کنند تا حق استان را از این درآمد و بودجه درسال آینده بگیرند.

دولت کمبود نیروی انسانی متخصص استاندارد رابرطرف کند

 

آیت ا... "نعیم آبادی" نماینده ولی فقیه دراستان هرمزگان گفت: جنس های بی کیفیت نباید عرضه شود تا مردم از کالاهای داخلی استفاده کنند.

وی گفت:۸۰سال قبل آلمان ها ایستگاه راه آهن تهران را احداث کردند که مقاوم مانده است که نشان می دهد با رعایت استاندارد ساخته شده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه به دلیل بی نظارتی، به وفور کالاهای بی کیفیت و غیر استاندارد در بازار وجود دارد افزود: برخی، فضای استاندارد را محصولات بازاری می دانند درحالی که این طور نیست، استاندارد همه جا بوده و هست.آیت الله نعیم آبادی به اهمیت علم اشاره و بیان داشت: مشاغل مهمی نظیر معماری باید مزین به علم و دانش مربوطه باشد کشور سالیانه خسارت های فراوانی به دلیل معماری های غیر استاندارد متحمل می شود، چراکه برخی معماران ناشی که سیمان و ماسه را نمی شناسند به امر مهم ساخت و ساز می پردازند.وی ادامه داد: همچنین خسارت های زیادی در حوزه تربیت کودکان متضرر می شویم، چرا که برخی مادران به خوبی کودکان، روحیات و تمایلات کودکی را به خوبی نمی شناسند، گران ترین ماده غذایی و بی نظیر که همان شیر مادر است را از کودکان دریغ می کنند و به جای آن شیرخشک به خورد کودک می دهند، چون نمی دانند که هیچ چیز جایگزین این ماده غذایی به عنوان مهمترین عامل برای تقویت بدن کودک نمی شود.

امام جمعه بندرعباس تاکید کرد: در هر میدانی که وارد می شویم علم به عنوان عنصر اصلی مطرح است، ریشه افزایش طلاق نیز نتیجه عدم شناخت و آگاهی و علم به روحیات و اخلاقیات زوجین به یکدیگر است، نداشتن علم در زندگی زناشویی، آنقدر زندگی را برای زوجین سخت و غیرقابل تحمل می کند که پس از طلاق و جدایی، جشن طلاق برپا می کنند.

 آیت الله نعیم آبادی ابراز داشت: اگر استاندارد در جامعه رعایت نشود و زندگی بر اساس حساب نباشد، از ساختمان مناسب و مستحکم، بنیان خانواده و بازار مطمئن محروم خواهیم بود، بنابراین استاندارد یک جریان عمومی در تمام شئون زندگی است.

نمابنده ولی فقیه در استان هرمزگان بیان کرد: به گفته مدیرکل استاندارد هرمزگان، اخیرا دامنه استاندارد گسترش یافته که ضروری است گسترده تر شود.

وی با اشاره به حدیثی از امام محمدباقر(ع) درباب اهمیت استاندارد در زندگی تصریح کرد: به فرموده این امام همام، کمال واقعی در این است که انسان، دین شناس باشد، در زندگی محکم و استوار بوده و انداره را رعایت کند، این حدیث بیانگر اهمیت رعایت استاندارد در زندگی است.

آیت الله نعیم آبادی با بیان اینکه عدم توجه به رعایت اندازه گیری در زندگی، مشکلات فراوانی را ایجاد خواهد کرد، گفت: اگر هر کس آن طور که می تواند بر اساس حقوق درآمدی خود برنامه ریزی کند مصداق حدیت امام محمدباقر(ع) است که تاکید فراوانی بر رعایت اندازه گیری در زندگی داشته اند.

امام جمعه بندرعباس اضافه کرد: امام موسی کاظم (ع) نیز فرموده اند که کسی که هر روز خود را زیر حساب نکشد از ما نیست، این نیز بیانگر اهمیت رعایت استاندارد در زندگی روزمره است، روزانه باید بررسی کنیم که تا چه میزان برای جامعه مفید بوده ایم.

وی، استاندارد را یک پدیده عام، شامل و فراگیر خواند و گفت: باید با این نگاه به استاندارد نگریست، اما استاندارد در نگاه محصولات نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

آیت الله نعیم آبادی با تاکید بر اینکه دولت باید در حوزه استاندارد سرمایه گذاری کند تصریح کرد: این امر مهم باید به گونه ای باشد که جامعه از حیث مصرف مواد خوراکی آسوده خاطر باشد، تحقق این مهم نیازمند سرمایه گذاری گسترده است، هر چه دولت در بحث استاندارد هزینه کند اضافی نیست.

نماینده ولی فقیه در استان بیان کرد: تا استاندارد به مرحله نقطه مطلوب نرسد باید خود را در این زمینه عقب مانده بدانیم، نمایندگان مجلس باید در این زمینه کار کنند، جدیت بیشتر در نظارت بر ارتقای کیفیت محصولات یکی از تکالیف مجلس است که باید بیش از پیش به آن اهتمام ورزد و چه خوب است که این حرکت از سمت نمایندگان مردم استان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی آغاز شود.

امام جمعه بندرعباس تاکید کرد: مردم نیز باید استاندارد را یاری دهند، اگر استاندارد را یاری نکنیم تعداد نظارت کنندگان بر کیفیت کالا، تنها محدود به کارکنان اداره کل استاندارد است اما با ورود مردم به صحنه، اعضای استاندارد به یک و نیم میلیون نفر می رسد

 

 

وی گفت:درهرمیدانی وارد شویم باید علم داشته باشیم وبه سمت استاندارد برویم.

امام جمعه بندرعباس گفت:استاندارد جریانی عمومی در تمام شئون زندگی است.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان گفت:روایات دینی هم به گونه های مختلف در ابعاد مختلف براستاندارد تاکید دارد.

وی گفت:دولت بایستی کمبود نیروی انسانی متخصص در حوزه های مختلف استاندارد رابرطرف کند.

وی باقدردانی از مدیرکل و پرسنل استاندارد هرمزگان گفت:نیاز است که دولت نیروی مورد نیاز متخصص سازمان استاندارد را تامین کند.

امام جمعه بندرعباس گفت:مدیرکل استاندارد خادم و دلسوز است وبا۱۳۱نفر نیرو در سطح استان خدماترسانی می کند و نیاز است که مردم هم یاریگر این دستگاه باشند.

وی گفت:خورهای متعفن شهربندرعباس  هم استانداردهای لازم راندارند.هوای شهرمان هم فاقد استانداردهاست.

 

تولیدکالای باکیفیت و ارزان

 

"هاشمی تختی" نماینده مردم در مجلس هم باتبریک روز استاندارد؛ از مدیر کل  استاندارد هرمزگان که تلاش می کند کالای مرغوب و استاندارد به دست مصرف کننده برسد، تجلیل کرد.

وی گفت:بارها به مسولان عالی کشور گفتم که مردم استان هرمزگان قاچاقچی نیستند وبدنبال صدمه زدن به اقتصاد کشور با واردکردن کالا نیستند وحافظان این مرز وبوم هستند.

هاشمی گفت:قاچاق توسط باندهایمافیایی صورت می گیرد واگر معیشت مردم تامین شود ،هیچکس به سمت قاچاق دون پایه وخرد نمی روند که نظر مقام معظم رهبری هم اینگونه  است. وی گفت:بایستی  کالای باکیفیت و ارزان تولید شود که تاکید رهبری معظم انقلاب هم برآن است که دستگاه های دولتی جنس خارجی نخرند.

وی گفت:برای داشتن اقتصاد پویا باید جنس داخلی بخریم وعامل باشیم و کالاهای مان هم کیفیت بالا داشته باشد.

وی افزود:تا وقتیکه از کشورهای دیگر جنس های باکیفیت وارزان وارد می شود، مردم از اجناس بی کیفیت و گران استقبال نمی کنند.

وی گفت:کالاهاباید باقیمت مناسب ومرغوب در دسترس مردم قرارگیرد تا جایگزین کالاهای خارجی شود.زیرا مردم جنس باکیفیت می خواهند.

هاشمی گفت: هر پنج نفر نماینده مجلس  آمادگی داریم برای تحقق موضوع کالای باکیفیت که اگر نیاز به تصویب قانون است که پیگیری می کنیم  ویا اگر نیازی در بخش  اجرا وجود دارد را هم اعلام کنید تا پیگیری کنیم.

وی گفت :گمرک ،استاندارد،آزمایشگاه ها و...  هماهنگی لازم دربخش های مختلف دارند.

 

آرم استاندارد ، اطمینان بخش برای شهروندان

 

"سرشتی" رئیس پژوهشگاه سازمان ملی استاندارد ایران هم گفت: ۵۰تا۶۰درصدجمعیت جهان در شهرها زندگی می کنند و به همین دلیل هم شهرهابه سمت هوشمندشدن رفته اند وبرخی کشورها هم می خواهند کشورشان را بطورکامل هوشمند کنند.

سرشتی گفت :مجبوریم بخاطر محدودیت ها در منابع انرژی به سمت هوشمندسازی برویم.

وی گفت:۳۰درصد ترافیک بخاطرکسانی است که بدنبال جای پارک هستند که اگر سیستم هوشمند باشد،جای خالی برای پارک کردن را نشان می دهد.سرشتی گفت:"حداقلِ کیفیت " در واقع تعریف بین المللی استاندارد است.وی افزود:اگر کالایی فاقد آرم استاندارد باشد،درواقع فاقد استاندارد است.وی بابیان اینکه در ایران تلاشمان براین است که کالاها حداقل کیفیت واستانداردها را داشته باشند؛اظهار داشت:اما تولیدکنندگان به ما می گویند که استانداردهای تشویقی را اجباری کنید.وی افزود:آرم استاندارد در واقع زبان ملی وبین المللی است.این مقام مسول بابیان اینکه از تولیدکنندگان می خواهیم که سرمایه گذاری کنند وکالای استاندارد را تولید کنند ؛اظهار داشت:از مردم هم انتظار داریم که کالاهای استاندارد خریداری کنند و آرم استاندارد برایشان اطمینان بخش باشد.

شایان ذکر است در پایان مراسم هم از واحدهای برتر در حوزه استاندارد تجلیل شد.  

پیام رئیس سازمان ملی استاندارد ایران به مناسبت روز جهانی استاندارد 

امروزه استانداردها در همه اجزای زندگی شهری دخیل هستند. حضور مداوم استانداردها در زندگی شهری محدود به کالاها و خدمات روزمره نمی شود بلکه حوزه‌های مهم و کلانی مثل انرژی، حمل و نقل و فناوری اطلاعات را نیز دربر می گیرد. به عبارت دیگر، استانداردها دستورالعمل‌های مهم برای تمامی جنبه‌های زندگی از ساختمان‌های با مصرف بهینه انرژی، حمل و نقل هوشمند، مدیریت پسماند تا ایجاد جوامع پایدار را آماده می‌سازند.

ارتقای سطح خدمات شهری و گام نهادن به سوی مدیریت یکپارچه شهری مستلزم به کارگیری استانداردهای اختصاصی برای خدمات متنوع در شهر است که هوشمندتر شدن شهرها را به همراه دارد. البته انجام این فرآیندها و هوشمندتر شدن شهرها در گرو همکاری و تعامل نزدیک سازمان ملی استاندارد ایران، شهرداری ها، وزارتخانه ها و سازمان های دخیل در مدیریت شهری است. ما به عنوان مرجع استانداردسازی در کشور برای شکل گیری این نوع همکاری آماده ایم تا شهرهایمان با سرعت بیشتری در مسیر هوشمندسازی حرکت کنند.سازمان ملی استاندارد بر اساس وظایف ذاتی خویش و با توجه به اسناد بالادستی و برنامه ششم توسعه و اصل 24 سیاستهای اقتصاد مقاومتی برای پوشش سراسری استاندارد گام های بلندی برداشته است. برای سازمان ملی استاندارد ایران هیچ موضوعی مهمتر از ایمنی و سلامت مردم نیست و به همین دلیل با چشمان باز و هوشمندی بر تولید، واردات و صادرات کالاها و خدمات نظارت می­ کنیم و باور داریم که استاندارد کلید توسعه اقتصادی کشور است. ما با درک دغدغه های مقام معظم رهبری، برای تحقق شعار« تولید، اشتغال و اقتصاد مقاومتی» گام برداشتیم. ما به تعریف پیوست های فرهنگی برای استاندارد معتقدیم و پویش « کالای استاندارد ایرانی میخرم» را به همین دلیل طراحی و اجرا کردیم تا همه برای سربلندی وطن در شرایط برابر تلاش کنیم.من انتخاب پوستر روز جهانی استاندارد با عنوان «استانداردها، شهرها را هوشمندتر می کند» از ایران را به فال نیک می­گیرم و این موفقیت ارزشمند بین­ المللی را آغاز حرکتی نو در همکاری بین سازمانی برای هوشمند کردن شهرها در ایران می­ دانم.از روز جهانی استاندارد در سال 1395 تا امروز موفقیت­ های فراوانی در حوزه­های تدوین و تجدیدنظر در استانداردها، ارزیابی انطباق، تایید صلاحیت و اندازه­ شناسی، هم در داخل و هم در عرصه بین­ المللی، به دست آوردیم و از ظرفیت ­ها و موقعیت­ های ایجاد شده به خوبی بهره بردیم تا پرچم سازمان ملی استاندارد، هم در ایران و هم در عرصه جهانی، برافراشته باشد.از توفیق های ارزشمندی که امسال به دست آوردیم انتخاب پوستری از ایران برای روز جهانی استاندارد است. این توفیق های پی­ درپی حاصل تلاش و تدبیر یکایک کارکنان، معاونان و مدیران سازمان بوده است. از همه شما همکاران گرانقدر و معاونان و مدیران تلاشگر قدردانی می­کنم و امیدوارم این تلاش بی­ شائبه و موفقیت­ های شیرین در سال­های بعد نیز تداوم یابد.نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران

علی زارعی / دریا