دریا نیوزنارضایتی شهروندان از معضلات شهر بندرعباس

دریا نیوز: در ادامه سلسله گزارش های اجتماعی با موضوع ارزیابی شهروندان از عملکرد شهردار و مشکلات شهری در این شماره وقسمت سوم اظهارنظرهای اقشار مختلف را منتشر می کنیم.در این گزارش باماهمراه باشید.

، 09:56   /   کد خبر: 32854   /   تعداد بازدید: 463


دریا نیوز: در ادامه سلسله گزارش های اجتماعی با موضوع ارزیابی شهروندان از عملکرد شهردار و مشکلات شهری در این شماره وقسمت سوم اظهارنظرهای اقشار مختلف را منتشر می کنیم.در این گزارش باماهمراه باشید.

شهردار بایستی دارای مشاوران متخصص قوی باشد

"خرمی" یکی از جوانان تحصیلکرده استان واستاد دانشگاه در این زمینه اینگونه پاسخ می دهد:منطقی است كه قبل از بررسی عملكرد و ارزيابی شهردار درمورد وظايف شهردار و مسئوليت آن بايد اطلاعاتي كسب كنيم .همانطور كه مي دانيم برای نقش های كليدی و مهم ،افراد باتجربه و خبره لازم هست. اين بدين معنا نيست كه افراد جوان نمی توانند چنین پست هاي داشته باشند، بلكه بايد برای چنين سمت حساس و مهمی افرادبا رزومه قوی گلچين بشوند. يعنی اينكه يك شهردار بهتر به نتيجه می رسد كه حدقل در يكي از حوزه های مسئوليتی خويش تخصص داشته باشد. بنابراين يكي از شروط شهردار توانا بودن تخصص است (تحصيلات آكادميك و البته تجربه كاری است).دوم اينكه شهردار بايد به تماميت ارضی تحت مسئوليت خویش آگاهی و تسلط داشته باشد و نقاط ضعف و قدرت، كمبود و كاستی ها و مشكلات هر منطقه را شناسايی و بررسی كند .پس شهردار بايد آگاه و مسلط باشد. سوم برای درك بهتر از معضلات و مشكلات شهری و شهروندان بايد وقتی را به آن ها اختصاص دهد .در واقع شهرداری موفق تر خواهد بود كه مردمی تر بوده و در ارتباط با مردم از نزديك باشد.چهارم اینکه يك شهردار به تنهايي نمي تواند در تمامی مسايل مربوطه تخصص داشته باشد؛ بنابراين براي قدرت بيشتر بايد يك تيم مشاور و متخصص قوی در كنار خود داشته و از آنها بهره بگيرد پس بايد روحيه كار جمعی را داشته باشد.پنجم اینکه يك شهردار موفق حتما در مورد مسايل و مشكلات شهری با مديران و مسئولين ديگر شهر بايد در تعامل باشد .پس ارتباط كاری در بين دستگاه های دولتی را داشته باشد .ششم هم اینکه يك شهردار حتما بايد دارای برنامه كوتاه مدت و درار مدت برای شهر باشد .اين مسئله بسيار مهم بوده كه كارش با برنامه و هدفمند باشد وبرنامه ريزی داشته باشد.البته برنامه ريزي آن هم در حوزه اجرايی و هم در حوزه درآمد زايی مد نظر است.حال با اين شرايط آيااین شهردار بندرعباس گزينه مناسبی است؟؟؟اين را بايد از مردم پرسيد!!!!!

بندرعباس به عنوان دروازه اقتصاد كشور جايگاه اقشار و اقوام و البته سلايق مختلفی است كه از حقوق اوليه هر شهروندی است كه حداقل نيازهای شهری او مهيا باشد .بنابراين شهردار بايد به اين موضوع كاملا واقف بوده كه شهر بندرعباس مجموعه ای از فرهنگ های مختلف شهری است كه بايد ان را در مجموعه شهرداری لحاظ كند .

 اينكه بتواند هويت شهري را به شهر و شهروندان بدهد خيلي مهم است؛شهری با حداقل مشكلات و كاستی ها. معضلات بندرعباس با داشتن چنين درآمدهايی جايز نيست.

سيستم حمل و نقل شهري متزلزل و ناکارآمد است .سيستم فضای سبز هنوز خيلي جای كار دارد. فضاي شهری و مبلمان شهری و نمای شهری دچار كمبودهاي فراوانی است .

هنوز ساحل و دريا مي تواند بيشتر بدرخشد و البته كار افرين باشد.نبود مكان هاي تفريحی و فرهنگی و ورزشی در تك تك محلات مخصوصا محلات قديمی بسيار مشهود است.يكي از وظايف خطير شهردار و شهرداری، جذب سرمايه گذار و ايجاد اشتغال بوده كه وضعيت معيشتی شهروندان را در بر مي گيرد.سيستم فاضلاب شهری و بحث جمع آوری و تفكيك زباله های تر و خشك موضوع بسيار مهمی است كه بايد در برنامه های شهردار جا داشته باشد.حال با وجود چنين معضلاتی كه در شهر به وضوح ديده مي شود بايد گفت آيا از شهردار شهرم راضي هستم ؟؟؟ويا  ارزيابي من از ايشان چگونه بايد باشد ؟؟؟؟ 

وجود مشکلات زیاد در شهر

"تختی " شهروند دیگری است که می گوید:در بندرعباس مشکلات عدیده ای وجود دارد که عبارتند از:۱. اکثر کوچه ها مخصوصا در محله های پایین شهر و فقیر نشین آسفالت نیستند.۲. محله ها پایین شهر و فقیرنشین یا پارک و فضای سبز ندارند یا اگر دارند آنچنان که باید و شاید نیست.۳. دربندرعباس باتوجه به اینکه ۹ماه سال هوا گرم باید پارک ها و خیابان های شهر از درختان بزرگ و پر شاخ و برگ استفاده شود که متاسفانه اینطور نیست.۴. چرا شهر بندرعباس نباید هنوز از گاز لوله کشی شده در تمام مناطق برخوردار باشد؟۵. با توجه به کمبود آب و خشک سالی در بندر عباس، آب شیرین کن از ضروریات این شهر می باشد.۶.بی توجهی به مبلمان شهری از دیگر نقاط ضعف این شهر است.۷. سرویس بهداشتی پارک ها و بوستانها از کیفیت خوبی برخوردار نیست.مایع دستشویی ندارد، آب ندارد،  قفل درب سرویس خراب است ونظافت محیط و سنگ توالت سرویس افتضاح است.

  اسفالت خیابان ها در بعضی از محورهای شهری به شدت خراب است.

1. مدیریت مالی

"مریدی زاده" هم شهروند دیگری است که می گوید:مدیریت صحیح بر منابع انسانی و مالی مهمترین موضوعی است که بایستی به آن توجه شود. 

دادن گزارش دوره ای منظم به مردم 

"مسعودی " جوان دیگری است که در این زمینه می گوید:ايجاد مكان های مناسب و دارای امكانات و تجهيزات در طول ساحل جهت استفاده مناسب و بهره بردن از اين نعمت خدادای،ايجاد فضاهای سبز درخور شهر و مردم جهت بالا بردن نشاط و شادابی ،ايجاد و راه اندازی و حمايت از كمپين ها و تشكيلات منظم و دوره ای ورزشی مخصوصا وزرش های صبحگاهی،ايجاد استخر مناسب وباامكانات لازم مخصوصا برای معلولين بصورت اختصاصی،ايجاد ساز و كار راه اندازی تاكسی بي سيم های مجهز و مدرن جهت حمل و نقل شهری،حمايت از بخش خصوصی در همه پروژه های سرمايه گذاری های پايدار و كمك به اجرای آنها،گذاشتن جلسات مرتب و استفاده از نخبگان و دلسوزان واقعی از مردم جهت رفع مشكلات شهری،ايجاد بازارچه های محله ايی برای حمايت از قشر كم درامد به عنوان مثال بازار های فروش مواد غذايی و خوراك محلی، دادن مجوز و حمايت از سرمايه گذاران و گذاشتن مكان و زمين در اختيار آنها بابت ايجاد مكان های سرويس های بهداشتی مدرن و دارای حمام و لباسشويی و خشكشويی و ... بایستی در برنامه های شهرداری باشد.همچنین ايجاد و كمك به توسعه ساحل و امكانات تفريحی و گرشگری در اين محدوده مثلا رستوران معلق دريايی و ...،ايجاد و حمايت از راه اندازی شو های تبليغاتی و كاروانهای موسيقی سنتی به منظور حمايت از اصحاب موسيقی و هنر استان و زنده نگه داشتن اين سنت ها و ايجاد شور و نشاط در جامعه،شفاف سازی و ارايه گزارش های دوره ای منظم به مردم در خصوص اخذ هر گونه عوارض و مكان و پروژه ايی كه با عوارض مردم انجام می شود جهت ايجاد فرهنگ سازی پرداخت عوارض و عوض كردن ديدگاه مردم در اين خصوص، بهره بردن از صنايع بزرگ غرب بندرعباس و دريافت عوارض و امكانات از آنها و ... هم بایستی مدنظر قرار گیرد که در این بخش ها هم شهردار ضعیف عمل کرده است. 

مقایسه با شهرهای دیگر

"حسینلو" که سال ها در بندرعباس زندگی می کند هم می گوید:در اکثر شهرها بخصوص مراکز استان ها، فضای سبز، سرویس بهداشتی و ... به اندازه کافی وجود دارد، در حالیکه بندرعباس این مشکل وجود دارد که حتی در اماکن تفریحی و پارک ها سرویس های بهداشتی کم یا غیر قابل استفاده هستند.عدم وجود سطل های زباله به اندازه کافی، عدم امکان تفکیک زباله ها در دو سطل مختلف هم بسیار دیده می شود.در بندرعباس بارها دیده شده خیابان ها یا کوچه هایی که به هردلیلی حفاری می شوند وبعد از حفاری با تاخیر بسیار بازسازی می شود. 

عملکرد ضعیف

یکی دیگر از شهروندان با بیان اینکه شهردار در بخش های مختلف عملکرد ضعیفی داشتند؛اظهار می کند:عدم وجود فضای سبز مناسب، عدم وجود امکانات تفریحی ،محدود بودن عرض خیابان ها وهمچنین پوشش نامناسب آسفالت ها ،کم بودن سطل های زباله در محلات وهمچنین دربلوارها مخصوصا نوار ساحلی،محدود بودن عرض کوچه ها وخیابان ها در محلات،کم بودن تعداد خط کشی های عابر پیاده وعدم وجود چراغ عابر پیاده در چهار راه ها ودر کنار خطوط عابر پیاده،نداشتن شهر بازی روباز برای تمام سنین ،آبیاری نامناسب درختان در سطح بلوار باید آبیاری سنتی راکنار گذاشت.سیستم پاکسازی در سطح شهر را باید تغییر داد واز دستگاه های به روز برای پاکسازی استفاده کرد کارگران محترم شهرداری باید امکانات پوششی مناسب داشته باشند(لباس،دستکش وکلاه درضمن رنگ لباسی که در روز استفاده میشه باید باشب متفاوت باشد تابرای رانندگان قابل دید باشد). 

شهردار برود اصفهان ویزد راببیند

"نوراندیش" کارمند است ومی گوید:ساخت یک فضای بزرگ جهت ورزش همگانی که روشن باشه تمیز باشه و امنیت داشته باشدتا خانواده ها بتوانند ورزش کنند ، دیگه هیچی نمی خواهیم.کلیه زمینهای خالی سطح شهر همه پر از آشغال هستند .هیچ کوچه ای در بندرعباس پیدا نمیکنی که چاله ودست انداز نداشته باشه. پیشنهادمی کنم آقای شهردار یکهفته فقط یک هفته خودشون و کارشناسان شان بروند یزد یا اصفهان. تفریح کنند و ببینند شهرداری به چه معناست. اگر  شهرداری ها پول ندارند،چرا آنها  دارند؟آن وقت متوجه خواهند شد که مشکل کجاست.

"مکی زاده"  هم می گوید:کنترل ونظارت بر میادین میوه و تره بارو  بازار ماهی فروشان داشته باشد.

کدام پارک؟

"زارع" هم شهروند دیگری است که می گوید:تمام تلاش هاشون فقط عوض کردن پیاده رو هاست،ایجاد کار بنیادی صفراست،یک شهر بازی پیشرفته در شهر بندر عباس با اینهمه توریست نداره،بعدش کل شهر بنر زدن نوشتندهر یه محله یه تا پارک....، این پارک ها در تمام محلات کجاست؟چه پارکی؟تعریف شان از پارک چیست؟ 

زباله های بازار ماهی فروشان

 خانم "ملایی" هم می گوید:شهردار به تمیزی شهر بندر عباس توجه کند وفضایی مناسب برای مسافران ،باز سازی ساحل یعنی سڪو سازی ڪنه،فضای پارڪها رو زیباتر ڪند ،فڪری به زباله های اطراف بازار ماهی فروشان بڪند،با ڪاشت درخت فضای مناسب و زیبایی ایجاد ڪنه،تعداد خط واحدها رو بیشتر ڪنه،فضای سبز و پارڪ بیشتری درست ڪنه،وسایل حمل و نقل شهری رو بیشتر ڪنه .میدان های شهر رو گل ڪاری ڪنه .روشنایی محلات کم است.

شهرمان زیبا نیست

خانم"رفیعی"فوق لیسانس است و می گوید:وقتی به شهرهای دیگر می رویم، اصلاقابل مقایسه با بندرعباس نیست.بندرعباس شهر زیبایی نیست.حتی شهرهای کوچکی مانند کاشان و شهرکرد زیباتر هستند.در بندرعباس به زیبایی شهرتوجه نشده است و دریا وساحل را آلوده وپراز فاضلاب و قلیان فروشان کرده اند.در این شهرحتی "بام" نداریم که از بالا، شهر را بتوان دید که اگر در منطقه "پنجه علی(ع)" سرمایه گذاری کنند،می توانند بام بندرعباس را در آنجا قرار دهند.دبی که همین دریا را دارد و آنقدر رسیده اند که زیبا شده است.ولی در بندرعباس فقط دریا را خشک و فاضلاب را روانه اش  می کنند. 

کمبود تفریحگاه برای بانوان

خانم "مطهری"هم می گوید:در این شهر جای تفریحی سالم بخصوص برای خانم ها نیست وبوی گند فاضلاب از دریا به مشام می رسد.سگ های ولگرد،آسفالت داغون،ترافیک بخصوص در فاطمیه،موش های لب ساحل،پل روگذر آزادگان که اثر چندانی ندارد و اجرای طرح های بدون کارشناسی شده ومشکلات سیستم حمل ونقل عمومی نشانه ضعف عملکرد شهردار است.

علی زارعی/دریا