دریا نیوزساکنان محله ساحلی "خواجه عطا" بندرعباس پارک بسازید ،نخل ها را قطع نکنید

دریا نیوز: ساکنان محله قدیمی و ساحلی "خواجه عطا" در ضلع شرقی "منبرپانهو" بندرعباس پنجشنبه گذشته شاهد قطع تعدادی از نخل ها بودند وبه همین دلیل در تماس با روزنامه "دریا"  خواستار انعکاس این موضوع و گلایه هایشان در خصوص قطع درختان نخل و مشکلات این محله شدند.

، 15:55   /   کد خبر: 32851   /   تعداد بازدید: 407


دریا نیوز: ساکنان محله قدیمی و ساحلی "خواجه عطا" در ضلع شرقی "منبرپانهو" بندرعباس پنجشنبه گذشته شاهد قطع تعدادی از نخل ها بودند وبه همین دلیل در تماس با روزنامه "دریا"  خواستار انعکاس این موضوع و گلایه هایشان در خصوص قطع درختان نخل و مشکلات این محله شدند.

در این منطقه که تعدادی کسبه هم فعالیت می کنند و بدلیل خاکی بودن و نبود فضای سبز ،خودشان بصورت مشارکتی دو سال پیش بیش از ده نفر نخل به عنوان درختان نماد استان را در این منطقه کاشتند و خودشان آبیاری و مراقبت از آنها را به عهده گرفتند تا بزرگ شوند و این منطقه را سرسبز کنند. اما آنطور که اهالی و کسبه عنوان می کردند از مدتی قبل بحث ساخت پارکینگ در این منطقه مطرح شد، درحالیکه ضلع شرق آنجا در ضلع شرقی ورودی خیابان نصر قرار  است فضای سبز بسازند و اهالی و مغازه داران این منطقه هم خواستار احداث فضای سبز وپارک بجای پارکینگ در این منطقه هستند؛ زیرا فرزندان اهالی در این منطقه پارک  ندارند

."پرمر" یکی از ساکنان است که می گوید:عرض بلوار ساحلی زیاد است وبه راحتی نمی توان از آن عبور کرد وبه کنار دریا رفت و ماه قبل هم پدرم در حین عبور از این بلوار تصادف کرد و فوت شد.ساکنان حق دارند که در اینجا پارک داشته باشند تا بنشینند وتفریح کنند. حتی در این منطقه سرعت گیرنصب نشده وخودروها باسرعت عبور می کنند.

تعدادی از خانم ها هم با فرزندان خردسال شان هم که آنجابودند ،خواستار احداث پارک شدند.اما آنطور که اهالی می گفتند در روز پنجشنبه سه اصله نخل را قطع کرده اند، درحالیکه انتظار می رفت برمیزان فضای سبز در این منطقه افزوده شود ،ولی یکی یکی نخل را قطع کرده اند.قاسم ۹ساله،دلسا۵ساله و یسرا ۶ساله هم که به همراه والدین شان  آنجا بودند ،جایی برای بازی کردن جز در کوچه های خاکی نداشتند و از شهرداری می خواهند که در آنجا پارک بسازد ودرختان را ریشه کن نکنند . 

برخورد استاندار 

درحالیکه قطع درخت براساس قانون ممنوع و حتی جریمه دارد،اما در بندرعباس براحتی قطع درختان حتی توسط برخی نهادها صورت می گیرد وهیچکس هم در این زمینه پاسخگو نیست .از طرفی به راحتی آب خوردن تغییر کاربری داده می شود مانند آنچه که در "کوی شفا" اتفاق افتاده است واز فضای سبز به تجاری مسکونی تغییر کاربری داده شده است و مخالفت ها و پیگیری های اهالی اثر گذار نبوده است وبنظر می رسد مدیران هم موافق تغییرکاربری ها وقطع درختان هستند وبه همین دلیل هم توجهی به اعتراضات مردم نمی شود  و انتظار می رود که استاندار جدید هرمزگان قاطعانه باتغییرکاربری ها وقطع درختان برخورد قانونی داشته باشد.

نوسانات برق 

نوسان وقطعی زیاد برق بطوری که حتی سحرگاه پنجشنبه تا پیش از ظهر برق قطع بوده  که ساکنان از این نوسانات وقطعی ها گلایه داشتند و بارها منجر به سوختگی وسایل برقی ساکنان شده است و خسارتی هم به آنها پرداخت نشده است."هدایت پرمر"  یکی از ساکنان است که می گوید کولرم بدلیل نوسانات برق پارسال سوخت واتفاقات هم تایید کرد که درآن زمان نوسان داشته اند واداره برق حتی پرونده تشکیل داد و شماره حساب را از من گرفت که خسارت پرداخت کند ،ولی خسارتی به من پرداخت نشد.مغازه دار  آنجا هم می گفت که یخچال مغازه اش بدلیل نوسان برق سوخته است و خسارت دیده است.بطور مرتب برق آنجا قطع می شود وچندساعت هم طول می کشد و بستنی ها و... خراب می شود.اهالی و کسبه عنوان می نمودند که یک ترانس قدیمی که آنجاست و بارها جرقه زده و آتش گرفته است ،اما این ترانس عوض نشده است و دلیل آن هم هزینه بر بودن آن اعلام شده است.آنها می گویند: به مناطق حاشیه ای وفقیرنشین شهر توجهی نمی شود ،ولی در گلشهر اینقدر قطعی برق وجود ندارد و اگر نیاز به تعویض ترانس در آن منطقه باشد، بلافاصله انجام می شود ،ولی در این منطقه به مردم بدلیل همین قطعی ها ونوسانات برق خسارت وارد می شود وهیچکس هم خود را پاسخگو نمی داند.سیم های برق بارها خودبخود پاره شده و حتی کنار اهالی افتاده اند وشانس آورده اند که به آنها برخوردی نداشته است ،وگرنه جانشان را هم از دست می دادند.سیم ها وصله دارند ویکسره نیست. تعدادی از تیرهای برق چوبی و فرسوده وحتی و تیرهای بتونی هم شکسته و احتمال سقوط هر دو نوع وجود دارد.درکنار سوپر مارکت " خلیج فارس" کانال آبی است که مسدود است و آب را در زمان بارندگی به دریا هدایت نمی کنند وتاکنون چندین کودک در آن افتاده اند و اهالی آنها رانجات داده اند.روبروی سوپرمارکت هم خاکی است و باعث ورود خاک به داخل مغازه می شود و بهداشت به این موضوع به مغازه دار تذکر داده است ونیاز است که محوطه خاکی را تبدیل به فضای سبز کنند. 

سند املاک 

ساکنان این محله ساحلی از بلاتکلیفی شان در مورد اخذسند مالکیت خانه های شان به بهانه حریم ۶۰متری دریا بسیار گلایه مندند و می گویند خانه های مان بیش از ۶۰متر از دریا فاصله دارد وبه ما سند نمی دهند؛اما به برخی از زمین ها که متعلق به برخی نهادهاست سند داده شده است.آنها از استانداری ،فرمانداری ،شهرداری ،آب منطقه ای، راه و شهرسازی ،بنادرو دریانوردی، نمایندگان مجلس، شورای شهر،ثبت اسناد و... می خواهند که تدبیری بیندیشند تا به خانه های شان سند بدهند و آنهابتوانند از تسهیلات نوسازی استفاده کنند وخانه های فرسوده شان را بازسازی کنند.الان هم اگر کسی بخواهد دیوار وسقف خانه اش را تعمیرکند، شهرداری بلافاصله تخریب می کند. چرا درحالیکه دولت به ساکنان سایر مناطق سند می دهد،خواجه عطایی ها از گرفتن سند برای املاک شان محروم هستند؟

علی زارعی/ دریا