دریا نیوزمدرسه ،نقطه آغاز فرهنگ سازی برای نسل فردا : آموزش ایمنی واطفای حریق در دستورکار قرارگیرد

دریا نیوز، فرهنگ سازی بایستی از کودکی در هر بخشی آغاز شود و نمی توان در بزرگسالی فرهنگی را به راحتی تغییر داد. یکی از این موضوعات بخش آموزش قوانین راهنمایی ورانندگی است که در چند سال اخیردر مدارس با عنوان طرح "همیارپلیس" در حال اجراست که البته اثراتش را هم شاهدیم و بایستی این روند در مدارس با شتاب بیشتری انجام شود.

، 11:48   /   کد خبر: 32844   /   تعداد بازدید: 443


دریا نیوز: فرهنگ سازی بایستی از کودکی در هر بخشی آغاز شود و نمی توان در بزرگسالی فرهنگی را به راحتی تغییر داد. یکی از این موضوعات بخش آموزش قوانین راهنمایی ورانندگی است که در چند سال اخیردر مدارس با عنوان طرح "همیارپلیس" در حال اجراست که البته اثراتش را هم شاهدیم و بایستی این روند در مدارس با شتاب بیشتری انجام شود.مدارس که به عنوان "خانه دوم دانش آموزان" نامیده می شود  ،مکان مناسبی برای نهادینه کردن بسیاری از فرهنگ هاست واگر در این بخش بخوبی برنامه ریزی شود، می توان نسلی آینده ساز را به جامعه تحویل داد.در مدرسه بخشی از آموزش ها بایستی بصورت تئوری و بخشی دیگر بصورت عملی صورت پذیرد که در همین راستا نیاز است که به آموزش های عملی توجه بیشتری شود تا در ذهن دانش آموزان نهادینه شود.مبحث حریق در مراکز آموزشی به رغم اهمیت بسیار، آن طور که باید مورد بررسی قرار نگرفته است. با توجه به این که مراکز آموزشی بر خلاف مراکز صنعتی، مسکونی و غیره در برگیرنده ی جمعیتی کم سن و سال، کم تجربه و آموزش ندیده می باشد ،می بایست قوانین سختگیرانه تری برای آن در نظر گرفت.  یک جستجوی ساده در رسانه های مختلف، خبرهای تلخی از آتش سوزی در مدارس را در ذهن ما تداعی خواهد کرد. حادثه های آتش سوزی در مدارس "درودزن"، "چابهار"، "سروستان "و... گاهی برای مدتی هم که شده توجه ها را به سمت ایمنی در مدارس بالا می برد ؛اما متاسفانه با وجود تلاش های صورت گرفته، باز هم با گذشت زمان، حادثه های مشابه تکرار می شود. کسی منکر این قضیه نخواهد بود که بخش مهمی از این حادثه ها به دلیل ضعف قوانین مرتبط به ساخت و ساز و رسیدگی به ساختمان ها، عدم آگاهی و کم توجهی وضعف های آموزشی است. در آموزش و پرورش نوین، امنیت و سلامت فیزیکی مراکز آموزشی و حتی آرامش خاطر از ایمن بودن مراکز (عدم استرس) یکی از عوامل مهم در آماده سازی محیط آموزشی می باشد که توجه به این امر به بهبود بازدهی سیستم آموزش و پرورش هم کمک خواهد کرد.

مدارس و مهدها

اماکن تجمعی همواره از پتانسیل بالایی برای حادثه ساز شدن برخوردار هستند. هرچه جمعیت حاضر در محل بیشتر و یا سن افراد کمتر باشد، ریسک خطر و احتمال صدمات جانی بیشتر است. مدارس و مهدهای کودک از جمله نقاطی هستند که همواره در معرض خطرات مختلف هستند. کودکان و اطفال به تنهایی از عهده تامین ایمنی خود برنمی آیند و این مهم، وظیفه مسئولان و مدیران مجموعه است که با اتخاذ تدابیر خاص، محلی ایمن و عاری از خطر را برای آنان فراهم کرده و زمینه رشد و پرورش آینده سازان مملکت را فراهم کنند. در چنین وضعیتی، هم خاطر والدین و هم وجدان مسئولان در قبال انجام صحیح وظایف آسوده است. مدیران و متولیان هر مجموعه ای از جمله مدارس باید بدانند که مسئولیت هر حادثه و اتفاقی که در آن محل رخ دهد با آنان بوده و باید پاسخگو باشند و قطعا این نکته را نیز می دانند که همیشه پیشگیری بهتر و موثرتر از درمان است.یکی از بخش هایی هم که دانش آموزان و متولیان مدارس بایستی با آن آشنایی داشته باشند، نحوه مهار آتش در زمان آتش سوزی هاست که در این بخش هم سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی بندرعباس در ویژه برنامه هایی به آموزش هایی در این بخش در مدارس می پردازد ونیاز است که مدارس هم به این بخش توجه بیشتری داشته باشند وبرای آشنایی بیشتر دانش آموزان  با نحوه اطلاع رسانی و مهارآتش در حوادث ، خود مدارس از آتش نشانی دعوت کند که هم از مدرسه بازدید داشته و وضعیت ایمنی آن را کنترل نمایند وهم آموزش های لازم را به دانش آموزان بدهند. "مدرسه فاطمی" بندرعباس هم یکی از مراکز آموزشی است که دانش آموزان با راه های ارتباط با آتش نشانی و مهارآتش سوزی آشنا شدند.البته این مدرسه در بخش های دیگرهم پیشتاز است و به آموزش های عملی مستقیم وغیرمستقیم به دانش آموزان در حوزه های مختلف توجه دارد.

بازدید ازمدارس

برای بررسی وضعیت ایمنی در مدارس بایستی سازمان آتش نشانی هر سال بایستی با هماهنگی آموزش و پرورش، پیش از بازگشایی مدارس بازدیدهایی را از تمام مدارس به ویژه قسمت تاسیسات آن ها انجام داده و توصیه های ایمنی لازم را ارائه دهد. ضمن اینکه در طول سال تحصیلی نیز کارشناسان این سازمان با مراجعه به مدارس نسبت به ارائه آموزش اصول ایمنی لازم به دانش آموزان در مقاطع مختلف اقدام کنند. برخی از مدارس بنظر می رسد که از وضعیت ایمنی خوبی برخوردار نبوده و این مسئله حاکی از آن است که مدیران این حوزه، اهمیت ایمنی را در مدارس به درستی درک کرده و آن را اجرایی نکرده اند. امید است که این دیدگاه به تمام مدیران به ویژه در شهرها و روستاهای دورافتاده نیز تسری یافته و شاهد تامین و تعمیم ایمنی برای تمام دانش آموزان که آینده سازان این مرز و بوم هستند باشیم.در حال حاضر دیده می شود که برخی از مسائل ایمنی در بعضی مدارس وبخصوص مدارس حاشیه ای و روستایی رعایت نمی شود و گاهی آتش سوزی هایی هم اتفاق می افتد که هم بایستی به بخش ایمنی مدارس توجه ویژه شود و هم اینکه مربیان و دانش آموزان با مسائل ایمنی و تماس با آتش نشانی و نحوه مهار آتش سوزی باسیلندر اطفای حریق و... آشنا شوند.

علی زارعی/دریا