دریا نیوزنارضایتی شهروندان از وضعیت شهر

دریا نیوز، در ادامه سلسله گزارش های ارزیابی شهروندان از عملکرد شهردار بندرعباس و بیان دغدغه های شان در این شماره نیز با تعدادی دیگر از مردم گفتگو کرده ایم.در این گزارش با ما همراه باشید.

، 11:12   /   کد خبر: 32842   /   تعداد بازدید: 538


دریا نیوز،در ادامه سلسله گزارش های ارزیابی شهروندان از عملکرد شهردار بندرعباس و بیان دغدغه های شان در این شماره نیز با تعدادی دیگر از مردم گفتگو کرده ایم.در این گزارش با ما همراه باشید. 

"زاهری" یکی از جوانان تحصیلکرده بندرعباس می گوید:آیا بنظرتان عملکرد شهردار با این وضعیت را می توان خوب ارزیابی کرد؟تفکیک و بازیافت زباله ، دریافت عوارض از صنایع غرب جهت آبادانی شهر و اجرای واقعی طرح "هر محله یک پارک " از جمله خواسته های هرشهروندی است. 

شهرداری عملکرد خاصی نداشت

 

خانم "حقیری زاده " فرهنگی ومعلم است که می گوید:عملکرد خاصی نداشتند که بتوان کارها را تفکیک کرد .بایستی برای زیبا سازی شهر با توجه به نزدیک شدن  فصل بارندگی فکر اساسی بشه که معابر دچار آب گرفتگی نشه و تردد به سهولت صورت بگیره. ،پاکیزگی و جمع آوری بموقع زباله ها ،جمع آوری و سامان دهی معتادین ،زیبا سازی نوار ساحلی که از با ارزش ترین گنجینه های استان هست بایستی مدنظر شهردار قرار بگیرد.

جمع آوری تفکیک شده زباله ها هم فراموش شده است."شهدادی" که خود معلول است هم می گوید:عملکرد خوبی داشته و مناسب سازی جهت عبور و مرور راحت معلولان و سالمندان در برخی مناطق انجام شده است.جمع آوری تفکیک شده زباله ها وبازیافت آن، جلوگیری از ورود فاضلاب به دریا،اتمام سریعتر پروژه های احیای خورها و زیباسازی آنها از خواسته های دیگر از شهردار است. 

خلف وعده "دورکی " از محله "سنگ کن " هم می گوید: انتظار اهالی محله "سنگ کن" از شهرداری آسفالت کوچه هاست. به خاطر اینکه در فصل بارندگی نمی شود در کوچه های "سنگ کن" رفت و آمد کرد . برای احداث زمین ورزشی که شهرداری وعده داده بود،ولی تاکنون هیچ کاری انجام نداده اند .فقط بتن ریزی کردند ورفتند. ایجاد یک پارک داخل محله که شهرداری تبلیغ می کند هرمحله یک پارک ؛اما محله مان قدیمی هست ؛ولی حتی یک پارک ندارد. محله ما را باید در محدوده  شهری بیاورند وبه این محله هم مثل محله های دیگر امکانات بدهند. 

عملکرد شهرداری بی نهایت ضعیف 

خانم " بهمنی" ساکن کوچه امامت12محله "نخل ناخدا" هم با تاکید می گوید:عملکرد شهرداری که بی نهایت ضعیفه.روشنایی کوچه هاومعابر نامناسبه و سبب ناامنی در عبورومرور بخصوص برای خانم ها با این تاریکی ها شده است.محله ما که شب ها مثل قبرستانه والله قبرستان باغو نیازی به روشنایی شب نداره ،زنده ها بیشتر نیاز دارند. عملکرد شهردار خوب نبوده نمیدونم چرا دوباره .......؟ برو جلوی اتاق شهردار ببین از صبح ارباب رجوع وامیسته تا ساعت سه وقت نمی شه کسی بره داخل،حتی سه شنبه ها که روز دیدار با مدیرانه. همه اداره ها سه شنبه ها در اتاق مدیرها بازه الا شهرداری. 

به شکایت های مردمی رسیدگی نمی شود

"سیدطباطبائی " ساکن مسکن مهر  "مهرآوران" هم می گوید:مشکلات بسیاری در بخش شهری و شهرداری وجود دارد که متاسفانه هیچگونه رسیدگی در خصوص شکایت های مردمی نمی شود.بطور مثال به چند مورد آن اشاره می کنم.فضای سبز محله که چندین ماه  از سال گذشته و قولش را گرفتیم و قول ساخت پارک و فضای ورزشی به اهالی مجتمع شهید محمدی سه راهی برق داده شده، ولی متاسفانه هنوز اقدامی انجام نگرفته است.کمبود سطل زباله در محل های تعیین شده که متاسفانه به تازگی شهرداری از تهیه سطل زباله هم سر باز می زند و می گوید اهالی خودشون باید بخرند و تهیه بکنند.نبود نیمکت در مسیر مجتمع شهید محمدی تا سه راهی برق، نبود روشنایی در این مسیر،نبود سطلهای زباله کنار جدول در این مسیر، خیابان های خاکی در این منطقه که باعث گرد وخاک و انواع بیماری می شوند.وجود حیوانات ولگردی همچون سگ و گربه وموش  وروباه و ... در این منطقه که کوه است .از شهردار محترم تقاضا داریم در خصوص پایان کار دادن به شرکت های تعاونی مسکن مهر توجه کنند .بعضا تعاونی های مسکن مهر هستند  که پروژه را به اتمام نرساندن ومی خواهند پایان کار دریافت کنند.ولی طوری نباشد پروژه ای که هنوز ناتمام مانده پایان کار دریافت کند.بطور مثال پروژه ای که در چندین طبقه ساخته می شود و فاقد آسانسور می باشد و جز تعهدات مدیرعامل و پیمانکاران آن پروژه می باشد ،چگونه توانسته اند حتی پایان کار موقت بگیرند و یا اینکه در دادن پایان کار مسایل مهمی از قبیل ایمنی پروژه وسیستم اطفای  حریق  که حوادث ناشی از ضعف عدم نصب آن خسارات جبران ناپذیری بوجود می آورد ،مدنظرقرار گیرد.قریب دوسال از تحویل دهی واحدهایی می گذرد بدون کوچکترین راه اندازی از سیستم اطفای حریق و یا نبود کپسول آتش نشانی که باید توسط مدیرعامل و پیمانکاران تهیه می شد و نصب می شد که نشد.از شهردار محترم خواستاریم رسیدگی نمایند و بشنوند حرف های مردم و در اقدام و عمل جدی نمایند. 

بی عدالتی در رسیدگی به محلات

خانم "رفیعی" هم گفت:شهردار بندرعباس علی رغم اقدامات خوبی كه در اين چند سال انجام داده است؛ امااحساس مي شود به مناطقی مثل گلشهر و دامايی بيشتر توجه دارد و رسيدگي كمتری به محلاتی مثل سورو،پشت شهر و خواجه عطا دارد.

"زارعی"هم شهروند دیگری است که می گوید:به عنوان یک شهروند نظر خاصی ندارم و گمان می کنم مشکلات مشخص باشد .نمونه های بارز رو میشه توی کانال برنامه در شهر دید. ولی از نظر تخصصی موضوع متفاوته.

"ادریس پور " یکی از کسبه شهرهم می گوید:شهردار فقط به پیاده رو سازی چسبیده و هیچ فضای شهری جدید در شهر ایجاد نشده است .

هزینه در زمان انتخابات

"رییسی"  شهروند دیگری است که می گوید: عملکرد شهرداریضعیف است  . هزینه های بی مورد  در زمان انتخابات می شود. در این شهر پارک مناسبی نداریم .ازنظر فضای سبزکم کار شده یا زیرشبکه برق است که زمان رشد درخت باید قطع کنند . 

مشکلات فراوان است

"مسعودی" هم می گوید:عملكرد جناب شهردار  ضعيف بوده است .مشكلات بسيار فراوان من جمله توزيع غیرعادلانه تراكم ،داشتن برنامه ای كارآمد جهت رونق بخشيدن و ترميم و بازسازي بافتهاي فرسوده وجود ندارد،توزيع عادلانه تسهيلات و امكانات در مناطق و محلات قديمی نیست ورسيدگي بيشتر به حاشيه نشين ها و مخصوصا سرو سامان دادن به شهرك پيامبر اعظم( ص) نیاز است.ايجاد فضای سبز با درخت های پايدار و زيبا و جذاب  ونگهداری بهتر از درختان و فضاي سبز موجود ،ايجاد فضاي سبز و ساماندهي ورودی هاي شرق و غرب و شمال بندرعباس به شكلی درخور و شايسته

رسيدگي بيشتر به مشكلات محلات فقير نشين بصورت ويژه،دادن تسهيلات و سروسامان بخشيدن به خرده فروش ها و دستفروش ها،سرو سامان بخشيدن به وضعيت نابسامان خودرو فروشان در منطقه ٢٢بهمن،واگذاري بخش عمده ای از نيازمنديهاي شهری به بخش خصوصی در قالب طرح های اجاره بلند مدت،

ايجاد پاركينگ هاي طبقاتي در مراكز شهر ،ايجاد تشكل های مردمی و محله ای بابت پاسخگويي و حل مشكلات و مسائل مربوط به آن محله و انتقال سريع آن به  مسئولين ذيربط ،استفاده از نظرات و انتقادت و پيشنهادات و طرحهای مفيد و سازنده،استفاده و بكار گيري از نخبگان در ارايه طرح و پيشنهاد معضلات موجودو .... بایستی مدنظر قرارگیرد. 

کمبودفضای سبز

"کوهپایه " هم می گوید:یکی از مشکلات، کمبود فضای سبز شهر بندر است. فقط گونه "گونوکارپوس" که هم بوی بد وهم ظاهر نسبتا نازیبا نسبت به گونه های دیگر دارد کاشته شده است. طرح ضربتی و مدیریتی فضای سبز نیاز است و این گونه درختی  در آینده فضای سبز غالب شهر می شود که جای تامل دارد.

"آرامش "هم شهروند دیگری است که  می گوید: تا به حال به روشنایی معابر اصلی شهر دقت کردید. حالا معابر و کوچه های فرعی بماند. بلوار امام حسین(ع) واویلاست. 

ِپرمر"ساکن محله "خواجه عطا" روبروی دادگستری هم که چند روز پیش پدرش در حال عبور از بلوارساحلی بوده وخودرویی به وی برخورد می کند ودراین تصادف پدرش را از دست ی دهد می گوید تاکنون چندین تصادف جرحی وفوتی دراین منطقه شده است ونیاز به نصب سرعت گیردارد.ازطرفی از خیابان "نصر" روبروی دادگستری خودروها وارد بلوار ساحلی می شوند و امکان تصادف وجود دارد که نیازبه نصب سرعت گیر استاندارد می باشد.وی یکی دیگر از مشکلات ساکنان این منطقه را ندادن سندبه خانه های شان به بهانه  حریم ۶۰متری عنوان می کند. درحالیکه خانه ها بیش از ۶۰متر از دریا فاصله دارد وساختمان های استانداری و فرمانداری و دانشگاه علوم پزشکی به دریانزدیکتر هستند."جواد " هم می گوید:در این شهر کمبود پارک وجود دارد.به ساکنان خواجه عطابرای تعمیرخانه هایشان مجوز نمی دهند و ساکنان که خانه های شان هم بدلیل فرسودگی درحال تخریب است ،اگر بخواهند سقف یا دیوار خانه هایشان را  درست کنند ، شهرداری خراب می کند."حسینی" کارمند است و می گوید:انتظار این است که متولیان امر، جلوی هر گونه ساخت و ساز در ساحل و حریم دریا را بگیرند و نگذارند اصلی ترین سرمایه شهر بندری یعنی ساحل را از بندرگاه اول کشور گرفته شود.در خصوص ساخت و سازهای غیر مجاز انجام شده در حریم دریا در طول ساحل شهر بندرعباس برابر قانون بدون هیچ ملاحظه ای برخورد قانونی صورت گیرد تا سواحل شهر بندرعباس آزاد گردد. مدیریت عالی استان، مرجع قضایی، دستگاه های نظارتی و دیگر نهادهای موثر و دخیل در زمینه آزاد سازی سواحل شهر بندرعباس متولیان امر را حمایت جدی نمایند.موضوع تخلیه فاضلاب به دریا و رها سازی پساب در برخی از کوچه ها و معابر شهری در سطح شهر بندرعباس معضلی است که سالهاست لاینحل مانده و بین ارگان های مسول نظیر شهرداری، بهداشت، آب و فاضلاب و محیط زیست پاس کاری شده است و هیچ کدام به وظایف خود در این زمینه عمل نمی کنند. لازم است چاره جدی برای موضوع دیده شود تا این معضل را از دامن این شهر برای همیشه ریشه کن کنند. ورود مدیریت عالی استان به این مهم انتظار و مطالبه مردم است. نبود اسکله خاص گردشگری در تراز شهر توریستی بندرعباس و عدم سرمایه گذاری در زمینه توسعه ورزش ها و تفریحات آبی در این شهر گردشگر پذیر از مواردی است که باعث معطل ماندن این ظرفیت عظیم در توسعه و عمران این بندرگاه مهم کشور و بی بهره ماندن مردم این استان راهبردی از منبع بزرگ اشتغال و درآمد از صنعت پرسود گردشگری شده است.

 در شرایط کنونی گردشگری ساحلی و دریا محور در کنار تجارت و حمل و نقل بعنوان سه محور اصلی توسعه شهر بندرعباس و استان هرمزگان می تواند نقش موثری در ترسیم افق روشن چشم انداز آینده استان ایفا نماید ؛غفلت از این مهم باعث عقب ماندگی بندرعباس در رقابت با سایر بنادر داخلی و منطقه ای در حوزه خلیج فارس و دریای عمان خواهد شد. برابر قانون هر گونه ساخت و ساز در حریم دریا از آخرین نقطه مد دریا به فاصله 60 متر ممنوع است. عدم رعایت قانون موجب از بین رفتن پلاژ ساحل در بسیاری از مناطق شهر بندرعباس شده است. از دیگر موارد مورد نیاز و ضروری برای شهر بندرعباس؛ توجه بیشتر به زیباسازی شهر، اصلاح و ساماندهی خورها که به جای شریان آبی و منظر شهر متاسفانه محل تعفن و کانون آلودگی شهر شده است که به هیچ وجه زیبنده بندرعباس و در شان شهروندان نیست. از دیگر مشکلات بندرعباس مشکل سیلاب شهری است که در هر بارندگی موجب اختلال در شهر، آبگرفتگی معابر، خسارت به اماکن و منازل و تاسیسات شهری و ایجاد مشکل برای شهروندان می شود که ضرورت دارد ضمن اصلاح سامانه زهکشی در سطح شهر ، سیلاب حوزه های بالادست شهر بندرعباس مهار گردد افزایش سهم سرانه فضای سبز شهری از دیگر مطالبات مردم است. اقدام اخیر شهرداری در ساخت ژءو پارک بنام کوهستان پارک پنجه علی امیدوار کننده است. ضرورت دارد با تامین آب مورد نیاز از طریق شیرین سازی آب دریا و یا پساب تصفیه خانه فاضلاب نسبت توسعه فضای سبز در سطح شهر، ایجاد پارک خانواده و همچنین احداث کمربند سبز شهر بندرعباس در جهت بهبود فضای زیستی و استانداردهای سلامت شهر اقدام گردد. 

غفلت از محله "آیت ا... غفاری"

یکی از ساکنان کوچه بعثت ۴محله" آیت ا... غفاری " بندرعباس می گوید :این محله به حال خودرها شده است .حتی پل روی کانال روبروی کوچه شکسته است وساکنان براحتی نمی توانند به داخل کوچه رفت وآمد کنند .قراربود از این کوچه تا بلوار"مادر " خیابان احداث کنند که نشد.کوچه هاتنگ وتاریک و پراز معتادانی هستند که درحال استعمال وترزیق هستند.

حتی ساکنان نمی توانند جلوی خانه خود لامپ روشن کنند تا محله از تاریکی خارج شود و معتادان لامپ ها رابازمی کنند یا می شکنند.این محله  نیازمند توجه بیشترشهرداری است.کسانی که چند دهه دراین منطقه زندگی کرده اند و اگربخواهند برای خانه شان درخواست سند بدهند ،به آنها گفته می شود که بایستی به ازای هرمترمربع بین صدتا دویست هزارتومان بپردازند که بسیاری از ساکنان از قشر محروم هستند و برخی هم تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار دارند و توان پرداخت چنین هزینه هایی  ندارند. شهرداری بایستی به وضعیت این محله بیشتر رسیدگی کند که تاکنون کمتر توجه کرده است.

علی زارعی/ دریا