دریا نیوزلزوم توجه به مناطق روستایی؛گردشگرگریزی ، ارمغان جاده غیراستاندارد"هماگ"

دریانیوز:درحالیکه منطقه "هماگ" در شمال استان هرمزگان به عنوان منطقه ای خوش آب وهوا مطرح می باشد که حتی میوه های گرمسیری و سردسیری در این منطقه رشد می کند ومنطقه ای بکر برای گردشگری محسوب می شود؛ اما جاده ای که از دل منطقه سیاهو تا هماگ می گذرد ،بسیار نامناسب و غیراستاندارد است.

، 10:13   /   کد خبر: 32782   /   تعداد بازدید: 227


 دریانیوز:درحالیکه منطقه "هماگ" در شمال استان هرمزگان به عنوان منطقه ای خوش آب وهوا مطرح می باشد که حتی میوه های گرمسیری و سردسیری در این منطقه رشد می کند ومنطقه ای بکر برای گردشگری محسوب می شود؛ اما جاده ای که از دل منطقه سیاهو تا هماگ می گذرد ،بسیار نامناسب و غیراستاندارد است.

در بخشی از این جاده پر از دست انداز است و بخشی خاکی و بخش کوچکی هم روکش آسفالت شده است.این منطقه که می تواند به عنوان قطب گردشگری تبدیل شود، اما نامناسب بودن جاده سهم زیادی در گردشگرگریزی هماگ خواهد داشت وبایستی برای بهسازی و عریض شدن ودر یک کلام استانداردسازی جاده اقدامی اساسی صورت گیرد. چندی قبل که به این منطقه سفری داشتیم، کوه های سرسبز صحنه ای زیبا در این منطقه خلق کرده بود و جاده اش اما در ذوق می زد.ازبالای کوه ها که بایستید ،جاده پیچ در پیچ قابل مشاهده است ؛جاده ای که وقتی در آن برانید شاید تصور کنید که مانند جاده مین گذاری شده است وبایستی شما بیشتر از پیچ های جاده ،مارپیچ رانندگی کنید تاکمتر در دست اندازهای جاده بیفتید و آسیب کمتری به جلوبندی خودرو وارد شود . مردم و رانندگان دوست دارند که در این طبیعت بکر ، جاده اش هم بکر باشد وباخاطره ای خوش این منطقه را ترک کنند. منطقه ای که تابستان و زمستان سرسبز است ودر زمستان این سرسبزیش بیشتر است.

 حرم امامزاده شاه صفی الدین (ع)

 هنگامیکه هم بخواهید به حرم مطهر امامزاده شاه صفی الدین (ع) در روستای هماگ بروید،بعداز گذشتن حدود 80کیلومتر از جاده بندرعباس سیرجان وارد جاده "سیاهو" می شویم واز جاده کم عرض قدیمی پر از دست انداز می گذریم وبه سمت هماگ می رویم ؛جاده ای که حتی خودروها اگر باسرعت کم هم بروند، بالاخره به خودروها آسیب می زند..هرچه به هماگ وحرم این امامزاده نزدیک تر می شویم، جاده پرپیچ وخم تر می شود ودر برخی نقاطش دوخودرو هم به سختی از کنار یکدیگر می گذرند .روزهای عرفه های که مردم از صبح از مناطق مختلف به این حرم شریف برای برگزاری مراسمات روز عرفه عازم می شوند،جاده شلوغ تر است.

"شیرعلی آشیان" عضو شورای اسلامی روستای "هماگ بالا" و عضو شورای بخش مرکزی با بیان اینکه چهار دهه از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی می گذرد و خدماتی در این مدت انجام شده است؛ اظهار داشت اما خدمات آنطور که در شان مردم باشد، نبوده است ومردم با مشکلات فراوانی مواجهند که با تدبیر وتوجه ویژه می توان براین مشکلات فائق آمد که از مسئولان درخواست داریم که به این منطقه که مردم ولایت مداری هم دارد ،توجه بیشتری نمایند.

وی بااشاره به مشکلات جوانان در اشتغال ومسکن گفت:در حال حاضر حتی جوانان روستا زمین ندارند که در آن خانه بسازند که مجبور به مهاجرت می شوند.از سال80 به بعد هم سی خانواده هستند که خانه ساخته اند ،اما هنوزبدق ندارند وباعث بروز مشکلاتی برای مردم شده است که از مسئولان می خواهیم مشکل این بخش را برطرف کنند.

وی بابیان اینکه هرسال در روزعرفه برنامه ای خاص در حرم مطهر امامزاده شاه صفی الدین(ع) برگزار می شود ومردم از روستاهای اطراف وحتی شهرهای مختلف به این مکان مقدس می آیند،گفت: اما بدلیل نبود سایه و درخت ، زائران بسیاری در اطراف حرم و بافاصله ای دورتر در زیر درختان می مانند ونیاز است که زائر سرا در حرم احداث شود.نیاز است که چند نورافکن در حرم نصب شود وخادم امامزاده هم بیمه شود وحقوقی برایش درنظر گرفته شود.

آشیان افزود:اگر وضعیت نامساعد جاده دسترسی به این مکان بهبود یابد و جاده عریض وروکش شود، بطور یقین گردشگران بیشتری به این منطقه خوش آب وهوا می آیند.وضعیت برق روستا مناسب نیست ونوسان برق زیادی داریم.ترانس کنارحرم جوابگو نیست وکولری که روشن می شود با نوسان برق می سوزد.لوله آب زنگ زده است.چشمه های روستا نیاز به لایروبی دارند.حتی کمبود زمین برای مشاغل خانگی ،راه اندازی شرکت تعاونی و فروشگاه داریم.برای ایاب وذهاب هم که سرویسی وجود ندارد.اورژانس بین جاده ای نداریم واگر روستائیان دچار عقرب گزیدگی شوند، ممکن است جانشان به خطر بیفتد.درمانگاه هم نداریم ونیازمند پاسگاه برای ارتقای امنیت منطقه هستیم.در بخش ورزشی هم نیازمند حمایت

 هستیم ، زیرا قهرمانان ورزشی در رشته های مختلف داریم.وی خواستار احداث خانه عالم هم در روستاست.وی گفت:در روستا غسالخانه نداریم و کسانی که توانایی مالی برای غسل میت شان در شهر ندارند، اموات را در خانه غسل می دهند واز مسئولان می خواهیم که در این روستا غسالخانه وسکویی برای اقامه نماز میت احداث کنند.

وی با اشاره به طرح هایی که اداره کل منابع طبیعی در این روستا می خواهد طرح "پارک آبخیز" وطرح مدیریت جامع آبخیز اجرا کند؛اظهار داشت:مردم روستا آمادگی دارند که در اجرای طرح ها مشارکت داشته باشند؛زیرا نیاز است که سازه های آبخیزداری در این منطقه افزایش یابد و روستائیان حاضرند که همیار طبیعت شوند.انتظار داریم با اجرای طرح هایی ورفع مشکلات، این منطقه به منطقه گردشگری تبدیل شود.

 سرمایه گذاری دولت

 باتوجه به کمبود اماکن تفریحی و گردشگری در استان ،نیاز است که به اینگونه مناطق که پتانسیل گردشگری هم دارند توجه بیشتری نمود و جاده دسترسی که سهم بسزایی در جذب گردشگر دارد را استاندارسازی نمود.