دریا نیوزموانع رابرطرف کنید؛ پنجه علی(ع)؛ظرفیتی برای گردشگری مذهبی در بندرعباس

دریانیوز: نظرگاه پنجه علی (ع ) در شمال محله "دوراهی ایسنی " بندرعباس از قدیم ملجا ٔ و مامن ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت وطهارت ( ع) می باشد ومردم باپای پیاده از جاده کوهستانی به این مکان می رفتند

، 09:37   /   کد خبر: 32778   /   تعداد بازدید: 313


دریانیوز: نظرگاه پنجه علی (ع ) در شمال محله "دوراهی ایسنی " بندرعباس از قدیم ملجا ٔ و مامن ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت وطهارت ( ع) می باشد ومردم باپای پیاده از جاده کوهستانی به این مکان می رفتند. درسال گذشته شهرداری منطقه دو خیابانی را به این مکان احداث کرد که زوار مجبور نباشند از جاده خاکی رفت وآمد کنند وقرار است که این مکان به کوهستان پارک تبدیل شود.البته در خیابان احداث شده چندین سرعت گیر به رنگ آسفالت وغیراستاندارد هم احداث شده است که در این خیابان تاریک، کسانی که برای دفعات اولین تردد می کند، متوجه سرعت گیرها و دست اندازها نمی شوند وبه خودرویشان ضربه وخسارت وارد می شود. از طرفی نیاز است که روشنایی این خیابان و حتی قدمگاه تامین شود؛زیرا درحال حاضر فقط یک موتور برق کوچک روشنایی راباچند لامپ تامین می کند و حتی هزینه بنزین این موتور برق هم بسختی تامین می شود.در آنجا آب لوله کشی هم وجود ندارد و سرویس های بهداشتی هم نیاز به بازسازی دارند. در حالیکه خادمه این مکان مقدس می گوید گفته بودند که تا اردیبهشت آب وبرق هم برقرار می شود که تاکنون نشده است. سایبان هم کم است وبایستی اقدامی انجام داد.

بدلیل اینکه این زیارتگاه بر بلندای کوه قرار دارد وبااندک وزش باد، خنک می شود، اما در حال حاضر که آب وبرق نیست و داخل شبستان هم گرم است، زوار کمتری می توانند به اینجا بیایند.

یکی از شهروندانی که بصورت خانوادگی به اینجا آمده است، می گوید: زمانی که هوا خنک است، افراد بیشتری به این مکان برای زیارت می آیند که اگر رسیدگی بیشتری شود ، افراد بیشتری می توانند بیایند و هم زیارت کنند وهم تفریح و این مکان می تواند به تفریحگاه مناسبی هم تبدیل شود. حالا که قرار است این مکان را به کوهستان پارک تبدیل کنند،بایستی درختکاری گسترده ای شود تا مردم بتوانند در زیر سایه درختان بنشینند و اینجا به مکان تفریحی مناسبی تبدیل شود.

شهروندی دیگری هم می گوید :حتی می توان در این کوه ها " تله کابین " راه اندازی کرد و شهربازی بزرگی را احداث کرد تا مردم برای تفریح وگردش بیایند.می توان اشتغالزایی گسترده ای را در این مکان داشت و افرادی زیادی بیایند وتفریح کنند.بندرعباس باکمبود شدید اماکن تفریحی مواجه است وحتی یک شهربازی مناسبی هم ندارد.اگر در این بخش سرمایه گذاری شود،بطور یقین می توان فضای گردشگری بزرگ و مناسبی را ایجاد نمود و باید این نقیصه برطرف شود که از شهرداری و شورای شهر می خواهیم به این خواسته شهروندان توجه کند.اگر ادارات آب وبرق ، انشعاب آب وبرق را به اینجا بیاورند و نیروی انتظامی هم امنیت منطقه را تامین کنند، اینجا را می توان به قطب گردشگری بندرعباس تبدیل کرد. در صورت تحقق این موضوع دیگر شهروندان مجبور نخواهند شد به سواحلی بروند که از یک طرف فاضلاب ها صنعتی و خانگی روانه می شوند واز طرفی دیگر قلیان فروشان فضای پارک های ساحلی را آلوده کرده اند که برای هیچکدام اقدامی صورت نمی گیرد، زیرا کسی در این بخش احساس مسٔولیت نمی کند. اگر که کوهستان پارک آماده شوند، مردم در دل کوهستان و طبیعت تفریح می کنند .پس از متولیان مربوطه می خواهیم به این بخش توجه کنند.

شهروندی دیگر هم می گوید: اگرکه کوهستان پارک مناسبی داشته باشیم و مشکلات موجود در زیارتگاه برطرف شود، شهروندان بیشتری در نیمه دوم سال مردم می توانند به این مکان برای زیارت وتفریح بیاید.البته زیارتگاه را هم بایستی تجهیز و مکان های مناسب برای نشستن احداث کنند .الان تعدادی وسایل بازی برای کودکان گذاشته اند که اگر افزایش یابد وتعدادی وسایل ورزشی هم نصب شود، شهروندان هم می توانند در این مکان ورزش و هم تفریح را در کنار مراسمات مذهبی و زیارت کردن داشته باشند.

وی می گوید:در این شهر حتی اماکن تاریخی مانند حمام گله داری و... قفل هستند وجاهای تفریحی وتاریخی چندان شناخته شده ای وجود ندارد ومردم استان بایستی به استان های دیگر بروند که اگر اماکن تاریخی شهر معرفی شوند و گردشگر جذب شود ، حتی اشتغالزایی هم خواهد داشت.

 کمبود اماکن تفریحی

 دربندرعباس متاسفانه کمبود اماکن تفریحی وجود دارد و خانواده ها بامشکل مواجهند. پارک های شهر وپارک های ساحلی هم پاسخگوی نیاز شهروندان نیستند ونیاز است که به این بخش توجه بیشتری شود. کودکان و نوجوانان هم از نبود شهربازی مجهز واستاندارد در این شهر گلایه مندند و خواستار احداث اماکن تفریحی هستند تا آنها مجبور نباشند کودکی شان در در فاضلاب های روان در محلات و برخی از سواحل بگذرانند.پس رسیدگی به این کوهستان پارک که می توان آن را قطب گردشگری مذهبی هم تبدیل کرد، بایستی مورد توجه متولیان قرار گیرد تا بخشی از کمبودهای اماکن تفریحی برای شهروندان و گردشگران برطرف شود.