دریا نیوزمديركل تعاون و كار هرمزگان خبر داد؛تشكيل513 تعاوني در هرمزگان

دریانیوز:مديركل تعاون، كار ورفاه اجتماعي هرمزگان گفت: از ابتداي دولت تدبير و اميد تاكنون 513 تعاوني در بخش های مختلف اقتصادی اعم از صنعت، خدمات و کشاورزی تشكيل شده است.

، 10:12   /   کد خبر: 32769   /   تعداد بازدید: 244


دریانیوز:مديركل تعاون، كار ورفاه اجتماعي هرمزگان گفت: از ابتداي دولت تدبير و اميد تاكنون 513 تعاوني در بخش های مختلف اقتصادی اعم از صنعت، خدمات و کشاورزی تشكيل شده است.

مهندس سليمي در دوازدهمين جشنواره تعاوني هاي برتر استان هرمزگان كه با حضور دكتر جادري استاندار، آشوري نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي و جمعي از تعاوني هاي استان، برگزار شد، افزود: با تشكيل اين تعداد تعاوني زمينه اشتغال بيش از 7 هزار نفر فراهم شده است.

وي مجموع تعاوني هاي فعال استان را حدود سه هزار تعاوني و مجموع اشتغال ايجاد شده توسط آنان را 69 هزار نفر ذكر و اضافه كرد: بيشترين تعاوني ها در زمينه خدمات فعاليت دارند.

وي، تعيين تكليف تعاوني هاي مشكل دار، راه اندازي تعاوني هاي توسعه و عمران و اجراي طرح تعاون روستا را از جمله برنامه هاي بخش تعاون در راستاي ايجاد اشتغال، توليد و رشد اقتصادي نام برد.

مهندس سليمي، توسعه نيافتگي فرهنگ تعاون و عدم دسترسي به منابع مالي را  از عمده مشكلات تعاوني هاي استان عنوان كرد.

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان در خصوص دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان بيان داشت: پس از اعلام فراخوان، 479 شرکت تعاونی و اتحادیه برای شرکت در سامانه اینترنتی دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان در بخشهاي مختلف ثبت نام کرده اند كه بر اساس محورهای انتخابی، 21 شرکت تعاونی برتر پس از بررسی های لازم از سوی تیم داوری، انتخاب و در اين مراسم تجلیل شدند.

برخورداری از ترازمالی مثبت، وجود کمترین میزان نارضایتی از تعاونی، مدیریت مشارکتی، دارا بودن استاندارد های لازم در ساختار و اداره تعاونی، برخورداری از حد مطلوب و مناسب خدمات و تولید از ويژگيهاي تعاوني هاي منتخب بود.

در اين آيين شفيعي نماينده تعاونگران استان گفت: در سیاست های اصل 44 قانون اساسی مقرر شده که سهم بخش تعاون از اقتصاد کشور به 25 درصد برسد که در حال حاضر، سهم این بخش 7 درصد است.

وي، عدم فرهنگ سازي مناسب، نبود هماهنگي بين دستگاههاي ذيربط، محدوديت مالي و اعتباري، ساختار مديريتي نامناسب را از جمله عواملي ذكر كرد كه سبب محقق نشدن اين امر شده است.

وي از توليد لوله هاي خونگيري تحت خلا و توليد سرم در شهرستان رودان خبر داد و گفت: با راه اندازي آن در فاز اول زمينه اشتغال 100 نفر فراهم مي شود.

وي خواستار تسهيلات با بهره پايين در اين خصوص شد.

 توسعه و ترویج فرهنگ تعاون در جامعه، ارج نهادن به زحمات تلاشگران بخش تعاون و ارتقاء جایگاه و اهمیت تعاون و مشارکت در جامعه، معرفی توانمندی های بخش تعاون به اقشار مختلف جامعه ومسولان و معرفی الگوهای عملی موفق تعاونی جهت بهره‌گیری سایر تعاونی‌ها از روش‌ها، دستورالعمل‌ها و ابزارهای مدیریتی، تولیدی با هدف ارتقاء وضعیت خود و ایجاد فضای مناسب برای انتقال دانش رسمی و بومی در تعاون و توسعه مشارکت‌های مردمی از اهداف برگزاري اين جشنواره است.

در حاشیه برگزاری دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان هرمزگان، نمایشگاه دستاوردهای تعدادي از تعاوني هاي استان در سالن آمفي تئاتر كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان در بندرعباس برگزار شد.

در این نمایشگاه تعاونی ها محصولات خود را در زمینه‌های مختلف که عمدتا محصولات صنایع دستی بود، ارائه  کردند.

قابل ذکر است که این نمایشگاه با حضور دكتر اشوري نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، ، استاندار، مديركل تعاون و كار هرمزگان و جمعی از تعاونگران استان افتتاح شد.