دریا نیوزبه مناسبت عید ولایت وامامت در بندرعباس صورت می گیرد؛پخت وتوزیع 14هزار پرس غذای تبرکی در عید غدیر

دریانیوز:ذکر علی (ع) عبادت است وهمگان بنوعی درتلاشند تاذکرونام ویادمولا در جامعه زنده بماند.

، 10:12   /   کد خبر: 32760   /   تعداد بازدید: 354


 دریانیوز:ذکر علی (ع) عبادت است وهمگان بنوعی درتلاشند تاذکرونام ویادمولا در جامعه زنده بماند. البته از هفته ها قبل دوستداران وشیعیان اهل بیت عصمت وطهارت(ع) برای برگزاری ویژه برنامه هایی در این ایام فرخنده وبخصوص دهه ولایت وامامت برنامه ریزی می کنند وتلاش می کنند تا سنت حسنه اطعام در عید باسعادت غدیرخم در کنار برگزاری جشن های این ایام انجام شود؛ زیرا دین مبین اسلام بر انجام این سنت حسنه بسیار تاکید دارد و ثواب بسیاری برای این عمل پسندیده بشمرده شده است وبایستی تلاش شود این فرهنگ در جامعه نهادینه شود که همانطور که مردم در محرم وصفر نذری وغذای متبرک پخت وتوزیع می کنند، در دهه ولایت وامامت و عید سعید غدیر خم هم این سنت حسنه را داشته باشند.

امسال هم در آستانه عید سعید غدیرخم،عید امامت و ولایت، مسجدی ها وبسیجی های چهارده مسجد وچهارده محله شهر بندرعباس درتلاش هستند تا اطعام چهارده هزارنفری رابرای عیدسعید غدیرخم آماده کنند.

مساجد و پایگاههای بسیج محلات مختلف ازجمله شهرک توحید ، شهرک طلائیه ،شهرک نبوت ، الهیه شمالی ، پایگاه هوایی ،نخل ناخدا ، محله قریشی ها ،سنگ کن ،طلابند ، بهشت بندر ،آیت الله غفاری و نخل پیرمرد دراین طرح معنوی که سفارش زیادی براساس روایات دینی به اطعام کردن در روز عید غدیرخم شده است، مشارکت می کنند.

این طرح به نام طرح بزرگ "ضیافت علوی " پخت و توزیع 14000 غذای تبرکی آقا امیرالمومنین(ع) برگزار می شود ومکان برگزاری این مراسم مذهبی ومعنوی در جوار مسجدحضرت معصومه ( س ) محله طلائیه بندرعباس می باشد .

در قالب این طرح مراسم پخت وپز از جمعه شب17شهریور شروع می شود و در روز 18شهریورهمزمان با عید سعید "غدیر خم "مراسم اطعام انجام می شودکه هفت هزار پرس غذا در محل پخت توزیع می شود و هفت هزار پرس دیگرهم در محلاتی که مشارکت در پخت غذا داشتند و بصورت خانه به خانه توزیع می شود .

بحمدا... ستادهای مردمی برای برگزاری ویژه برنامه های دهه ولایت وامامت فعال هستند و امیدواریم که برنامه هایی برای احیای سنن این ایام فرخنده برگزار شود.

ازآنجائیکه اطعام دادن در روز غدیربسیار سفارش شده است ،انتظار است که این سنت حسنه درجامعه جاری وساری شود وهمگان بتوانند از این سفره متبرک برخوردار شوند وهمانطور که در ماه هایی محرم وصفر ، مردم در پخت نذری ها مشارکت می کنند ،بایستی فرهنگ اطعام در عید سعید غدیرخم هم در جامعه نهادینه شود وهیچکس‌ از این قافله عقب نماند.

 

برنامه های ستاد دهه ولایت و امامت

درحال حاضر که در دهه کرامت قرار داریم، انتظار است که ویژه برنامه های عید ولایت و امامت باشور وحال خاصی در سطح استان برگزار شود تا شادی های این عید برای مردم ملموس باشد.گرچه که بنیاد بین المللی "غدیر" برنامه های ویژه ای را هرساله در دهه امامت و ولایت برگزار می کند، اما نیاز است که دستگاه های فرهنگی ،مذهبی،اصناف و... پررنگ تر در برگزاری جشنهای عیدغدیر وارد شوند.بایستی مردم با فضیلت های مولا امیرالمومنین (ع) بیشتر آشنا شوند که دهه ولایت و امامت بهترین زمان برای معرفی مولاست.

برنامه های دهه ولایت وامامت

حجت الاسلام والمسلمین "عامری" رئیس ستاد دهه ولایت و امامت هرمزگان درسال ۹۶ از بازسازی واقعه "غدیر خم" در شش نقطه هرمزگان هم در این ایام خبرداد.

وی افزود:جرج جرداق مسیحی ،دویست مرتبه و ابن ابی الحدید از علمای اهل سنت هم بیش از هزار مرتبه نهج البلاغه را خوانده است.

عامری گفت:درعیدغدیرخم ، مدال شایستگی امامت و ولایت توسط پیامبر( ص) به امیرالمومنین حضرت علی (ع ) داده شد.

وی افزود:عیدغدیر خم بزرگترین عید مسلمانان است.

عامری گفت:رهبرمعظم انقلاب می فرمایند عیدغدیر ،عیدسیاست ودخالت در حکومت است.

وی گفت:از نهم تا هجدهم ذی الحجه ویژه برنامه های دهه ولایت وامامت در سطح استان اجرا می شود.

عامری از بازسازی واقعه غدیر خم در شش نقطه استان توسط سپاه امام سجاد(ع )،اعزام دانش آموزان ودانشجویان به مشهد برای آموزش دوره های امام شناسی،شیعه شناسی وپاسخ به شبهات،تجلیل از پرچمداران و خادمان غدیر،برگزاری کنگره استانی غدیر و ولایت،مسابقه کتابخوانی غدیر،جشن بزرگ غدیر در روستای "سراح" بخش احمدی ودر گلزار شهدای بندرعباس،اطعام چندهزارنفری در محلات ،مساجد،اعزام مبلغ به سراسر استان جهت پاسخگویی به شبهات،آذین بندی خیابان ها ومعابر خبرداد.

وی افزود:جشن بزرگ ازدواج گل های علوی در روستای "کرمون" بخش تخت شهرستان بندرعباس برگزارمی شود وبه صدو ده زوج جهیزیه بااعتبار ۳۵۰میلیون تومان داده می شود.وی افزود:ویژه برنامه ای باحضور علمای شیعه واهل سنت در دهه امامت و ولایت برگزار می شود.

 

لزوم توجه بیشتر به برنامه های مذهبی

مردم همواره بیشترین توجه ومشارکت را در برنامه های فرهنگی ومذهبی دارند ونیاز است است که دستگاه های فرهنگی ومذهبی هم در این بخش فعال تر وارد شوند.هرمزگان ،استانی است که علی رغم داشتن جایگاه ویژه اقتصادی در کشور ،اما در بخش فرهنگی به این استان توجه نشده است ودر مناسبت های مختلف مذهبی هم فعالیت های فرهنگی و مذهبی در استان بسیار کمرنگ برگزار می شود.برخلاف سایر استان ها که چراغانی وآذین بندی یا نصب پارچه های رنگی یا مشکی و توزیع شربت وشیرینی و... نشان می دهد که در آن استان در تدارک برگزاری مراسم جشن یا سوگواری به مناسبتی مذهبی هستند، اما در هرمزگان کمتر به این موضوع توجه شده است و مناسبت های مذهبی در کمترین سطح برگزار می شود. حتی در مساجد و اماکن مذهبی ،بقاع متبرکه و... هم آنطور که انتظار می رود برنامه های مناسب برگزار نمی شود.متولیان مساجد بین دستگاه های مختلف برای برگزاری مراسمات مذهبی سرگردان می شوند وحتی برای برپایی مراسمات ساده بامشکلات فراوانی مواجهند. در بندرعباس هم انتظار است که سازمان فرهنگی ورزشی در این بخش فعال تر عمل کند تا فرا رسیدن ایام مختلف برای مردم ملموس باشد.حتی می توانند از مساجد وهیئت های مذهبی برای برگزاری مراسمات مذهبی حمایت کنند تا خادمان مساجد برای برگزاری مراسم بامشکلاتی مالی وتجهیزاتی مواجه نشوند.بایستی از برنامه های هیئت های مذهبی در برگزاری مراسمات باکیفیت مذهبی حمایت شود وهمچنین سلسله جلسات مباحث اخلاقی در مناطق ومحلات مختلف بصورت مستمر برگزار شود که در این بخش متاسفانه اقدامات قابل ذکری انجام نشده است ونیاز است که در این بخش سرمایه گذاری بیشتری صورت پذیرد.