دریا نیوزگزارش "دریا"از روستایی باقابلیت گردشگری؛امامزاده شاه صفی الدین(ع) ،قطب گردشگری مذهبی منطقه"هماگ"

دریانیوز:هنگامیکه بخواهی به حرم مطهر امامزاده شاه صفی الدین (ع) در روستای هماگ در شمال استان هرمزگان بروید،بعداز گذشتن حدود 80کیلومتر از جاده بندرعباس سیرجان وارد جاده "سیاهو" می شویم واز جاده کم عرض قدیمی پر از دست انداز می گذریم وبه سمت هماگ می رویم .هرچه به هماگ وحرم این امامزاده نزدیک تر می شویم، جاده پرپیچ وخم تر می شود ودر برخی نقاطش دوخودرو هم به سختی از کنار یکدیگر می گذرند .

، 09:47   /   کد خبر: 32753   /   تعداد بازدید: 297


دریانیوز:هنگامیکه بخواهی به حرم مطهر امامزاده شاه صفی الدین (ع) در روستای هماگ در شمال استان هرمزگان بروید،بعداز گذشتن حدود 80کیلومتر از جاده بندرعباس سیرجان وارد جاده "سیاهو" می شویم واز جاده کم عرض قدیمی پر از دست انداز می گذریم وبه سمت هماگ می رویم .هرچه به هماگ وحرم این امامزاده نزدیک تر می شویم، جاده پرپیچ وخم تر می شود ودر برخی نقاطش دوخودرو هم به سختی از کنار یکدیگر می گذرند .روزهای عرفه های که مردم از صبح از مناطق مختلف به این حرم شریف برای برگزاری مراسمات روز عرفه عازم می شوند،جاده شلوغ تر است.در حرم این امامزاده جلیل القدر، بنری نصب شده است که به قلم حجت الاسلام "محمد عبادی زاده" مدیرکل اسبق اوقاف وامورخیریه هرمزگان ،نسب امامزاده را به رشته تحریر درآورده است که اقدامی ارزشمند به شمار می رود و ای کاش در سایر بقاع متبرکه وحرم های امامزادگان چنین اقداماتی انجام می شد تا مردم بیشتر با خاندان اهل بیت عصمت وطهارت آشنا شوند.

  نسب شناسی امامزاده شاه صفی الدین(ع) هماگ

امامزاده جلیل القدر و واجب التعظیم حضرت سیدصفی الدین(ع) یکی از شهیدان راه فضیلت است که نشان از مظلومیت آل علی(ع) دارد و عطروجودش این دیار و سرزمین خطه خلیج فارس را پر کرده است .وقتی از مسیر جاده کوهستانی و پر پیچ و خم سیاهو عبور می کنی و از سکوت این دیار آشنا می گذری ،صلابت آستانه مقدسه شاه صفی الدین(ع) به صلابت کوه های سر به فلک کشیده هماگ طعنه می زند و زائرانی را می بینی که به شوق زیارت این حاجت خانه دلهای خود را روانه ضریح مطهرش کرده اند خود را با دنیایی از اسرار و معاذن اهل دل مواجه می بینند که قلم و زبان را یارای بیان نیست. زائران مخلصی که رخصت حضور یافته اند و شوق زیارت شهیدی از دیار فاطمی آنان را به این تربت خانه دلها نزدیک کرده است صحن و سرای روح انگیزش همراه با هوای لطیف آن و تبسم کوه های اطرافش زایران و گردشگران را به شوق خود فراخوانده و دل هر رمیده ای را به سوی خود جذب می کند .چشم انداز زیبای کوه های اطراف امامزاده همراه با سکوت معنادار آن باعث می شود تا صدای مظلومیت خاندان پیامبر(ص) را بیشتر بشنوی و دلت را برای تضرع و راز و نیاز عاشقانه بدرگاه احدیت آماده ببینی تا اشک های چشمانت شاهد باشند برای راه یابی ات به آستان حضرت دوست. اینجا روستای هماگ است و دیار حضرت خوبان امامزاده سید صفی الدین(ع) شهیدی از نسل کوثر آل رسول که تو اینک توفیق رفیقت شده تا در جوار تربتش سفره دلت را باز کرده و عقده گشایی کنی. امامزاده شاه صفی الدین(ع) با 9 واسطه از طریق جعفر یکی از فرزندان امام موسی کاظم(ع) نسب شریفش به آن حضرت می رسد و در این کوی و برزن فریاد مظلومیت اهل بیت پیامبر(ص) را فریاد می زند. بنا بر تصریح کتاب شریف "المعقبون من آل ابی طالب" او در کناره های دریای هرمز (خلیج فارس) در اثر تعقیب و گریز ستمگران سفاک وابسته به عباسیان به شهادت می رسند و این دیار افتخار دربرگرفتن بدن مطهرش را پیدا می کند. درباره محل دفن ایشان آمده است: "السید صفی الدین مقتول بهرموز" تصریح به شهادت آن بزرگوار گویای این حقیقت است که دشمنان اهل بیت(ع) تحمل این گلهای بوستان فاطمی را نداشته و چون اجداد طاهرینشان دائما مورد ظلم و آزار و اذیت بوده و در نهایت آنانی که مورد شناسایی دشمن قرار گرفته اند بدست آن سفاکان بشهادت رسیده اند. جعفر بن موسی الکاظم که شجره امامزاده سیدصفی الدین(ع) از طریق او به امام کاظم(ع) منتهی می شود شخصیتی والا بوده که معروف به جعفرالخواری مشهور گشته است. در وجه تسمه او به الخواری آمده که خوار روستایی در نزدیکی مکه بوده که جعفر در مسیر زیارت خانه خدا بدانجا رفت و آمد زیادی داشته است و در برخی منابع آمده که به شجریون اشتهار داشته اند. بدلیل آنکه اولاد او در بادیه و اطراف مدینه به درختکاری مشغول بوده اند شجره امامزاده سیدصفی الدین(ع) بنا بر نقل کتاب المعتبون من آل ابی طالب و کتاب المحشر الوافی چنین است.

 مراسم روز عرفه

 در روز عرفه مراسم ویژه ای با حضور زائران در این حرم مطهر برگزار شد و از صبح تا نماز ظهر ادامه داشت وپس از صرف نهار، ادامه مراسم ودعای روز عرفه برگزار شد.

در این روزکه تعدادی از مسئولان اداره کل منابع طبیعی و اوقاف هرمزگان در مراسم حضور داشتند ؛ نماینده مردم منطقه خواستار توجه بیشتر مسئولان به این منطقه شد.

"شیرعلی آشیان" عضو شورای اسلامی روستای "هماگ بالا" و عضو شورای بخش مرکزی با بیان اینکه چهار دهه از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی می گذرد و خدماتی در این مدت انجام شده است؛ اظهار داشت اما خدمات آنطور که در شان مردم باشد، نبوده است ومردم با مشکلات فراوانی مواجهند که با تدبیر وتوجه ویژه می توان براین مشکلات فائق آمد که از مسئولان درخواست داریم که به این منطقه که مردم ولایت مداری هم دارد ،توجه بیشتری نمایند.

وی بااشاره به مشکلات جوانان در اشتغال ومسکن گفت:در حال حاضر حتی جوانان روستا زمین ندارند که در آن خانه بسازند که مجبور به مهاجرت می شوند.از سال80 به بعد هم سی خانواده هستند که خانه ساخته اند ،اما هنوز اداره برق از دادن انشعاب برق آنها خودداری می کند وباعث بروز مشکلاتی برای مردم شده است که از مسئولان می خواهیم مشکل این بخش را برطرف کنند.

وی بابیان اینکه هرسال در روزعرفه برنامه ای خاص در حرم مطهر امامزاده شاه صفی الدین(ع) برگزار می شود ومردم از روستاهای اطراف وحتی شهرهای مختلف به این مکان مقدس می آیند، اما بدلیل نبود سایه و درخت ، زائران بسیاری در اطراف حرم و بافاصله ای دورتر در زیر درختان می مانند ونیاز است که زائر سرا در حرم احداث شود.نیاز است که چند نورافکن در حرم نصب شود وخادم امامزاده هم بیمه شود وحقوقی برایش درنظر گرفته شود.

آشیان افزود:اگر وضعیت نامساعد جاده دسترسی به این مکان بهبود یابد و جاده عریض وروکش شود، بطور یقین گردشگران بیشتری به این منطقه خوش آب وهوا می آیند.وضعیت برق روستا مناسب نیست ونوسان برق زیادی داریم.ترانس کنارحرم جوابگو نیست وکولری که روشن می شود با نوسان برق می سوزد.لوله آب زنگ زده است.چشمه های روستا نیاز به لایروبی دارند.حتی کمبود زمین برای مشاغل خانگی ،راه اندازی شرکت تعاونی و فروشگاه داریم.برای ایاب وذهاب هم که سرویسی وجود ندارد.اورژانس بین جاده ای نداریم واگر روستائیان دچار عقرب گزیدگی شوند، ممکن است جانشان به خطر بیفتد.درمانگاه هم نداریم ونیازمند پاسگاه برای ارتقای امنیت منطقه هستیم.در بخش ورزشی هم نیازمند حمایت هستیم ، زیرا قهرمانان ورزشی در رشته های مختلف داریم.

وی خواستار احداث خانه عالم هم در روستاست.

وی گفت:در روستا غسالخانه نداریم و کسانی که توانایی مالی برای غسل میت شان در شهر ندارند، اموات را در خانه غسل می دهند واز مسئولان می خواهیم که در این روستا غسالخانه وسکویی برای اقامه نماز میت احداث کنند.

وی با اشاره به طرح هایی که اداره کل منابع طبیعی در این روستا می خواهد طرح "پارک آبخیز" وطرح مدیریت جامع آبخیز اجرا کند؛اظهار داشت:مردم روستا آمادگی دارند که در اجرای طرح ها مشارکت داشته باشند؛زیرا نیاز است که سازه های آبخیزداری در این منطقه افزایش یابد و روستائیان حاضرند که همیار طبیعت شوند.انتظار داریم با اجرای طرح هایی ورفع مشکلات، این منطقه به منطقه گردشگری تبدیل شود.