دریا نیوزورود فاضلاب به دریا همچنان ادامه دارد آیا شکایت محیط زیست ، دردی از شهر دوا می کند ؟

دریا نیوز؛ از یک طرف خروجی پساب فاضلاب به دريا می ریزد واز طرفی دیگرهم ورود فاضلاب خام شهرك "ولی عصر(عج) "و مناطقی كه به علت اينكه بافت فرسوده هستند و امكان اجراي طرح فاضلاب در آن نيست هم به خور و سپس دريا وارد می شود . آنقدر همگان گفتند و شنيدند كه ديگر ورود فاضلاب به دريا به يك موضوع عادي در استان هرمزگان و شهر بندرعباس وشاید هم برای مسئولان در پایتخت ، مبدل گشته است .

، 12:24   /   کد خبر: 32750   /   تعداد بازدید: 350


از یک طرف خروجی پساب فاضلاب به دريا می ریزد واز طرفی دیگرهم ورود فاضلاب خام شهرك "ولی عصر(عج) "و مناطقی كه به علت اينكه بافت فرسوده هستند و امكان اجراي طرح فاضلاب در آن نيست هم به خور و سپس دريا وارد می شود . آنقدر همگان گفتند و شنيدند كه ديگر ورود فاضلاب به دريا به يك موضوع عادي در استان هرمزگان و شهر بندرعباس وشاید هم برای مسئولان در پایتخت ، مبدل گشته است .

محيط زيست و علوم پزشكی دستگاه های متولی سلامت در استان هستند و استانداری ،شركت آب و فاضلاب و آب منطقه ای از دستگاههاي متولی و پاسخگو هستند .

به گفته برخی از مسئولين استانی تا وزارتخانه اعتباری براي اين موضوع تخصيص ندهد و سازوکار اساسي آن به درستی در استان انجام نشود، اين موضوع حل نخواهد شد .

هفته گذشته به واسطه ورود فاضلاب به دریا و آلاینده های دیگر ، شاهد شکوفایی جلبکی یا "کشند قرمز "بودیم که طی 2 روز این پدیده به اوج خود رسید و در اطراف "اسکله حقانی" تا "ستاره جنوب" بندرعباس نمایان شد .

نزدیک 12 سال است که بندرعباس درگیر ورود فاضلاب به دریا می باشد و اکنون بعد از چندین سال آیا نباید به فکر چاره ای اساسی برای رفع این معضل زیست محیطی که سلامت شهروندان را نیز به خطر انداخته است ، داشت ؟!

نگرانی "احمد مرادی" ،نماینده مردم در مجلس

در هفته ایی که گذشت ،  دکتر "احمد مرادی" نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه چرا محیط زیست نسبت به ورود فاضلاب به دریا واکنش قانونی نشان نمی دهد ، اظهار داشت : متاسفانه شاهد هستیم در شهری بندری و اقتصادی روزانه فاضلاب شهری و صنعتی جلوی چشم همگان وارد دریا می شود و سلامت شهروندان وآبزیان به خطر می افتد ، اما کسی نگران سلامتی وبهداشت مردم نیست .

وی با اظهار نگرانی درخصوص پساب های فاضلاب و کشند قرمز که مشکلاتی را برای شهر و مردم ایجاد کرده است ، گفت : تذکراتی را به وزیر نیرو وقت دادم و طرح سوال کردم که ایشان قول دادند در نشستی با حضور مدیرعامل آب وفاضلاب استان از ورود پساب ها به دریا جلوگیری شود واین پساب دراختیار شهرداری قراربگیرد .

نماینده مردم بندرعباس در خانه ملت گفت: شهرداری هم این پساب ها را به صورت رایگان می خواهد تا صرف آبیاری فضای سبز و... نماید و از آنجایی که شرکت آب وفاضلاب برای تولید این پساب با یک سرمایه گذار وارد مذاکره شده اینها هم مبلغی را بابت تولید پساب از شهرداری مطالبه می کنند که تاکنون با هم توافق نرسیده اند ونتیجه اش ورود آلودگی ها به دریا ، مرگ و میر آبزیان وخصوصا بوی نامطبوع در شهر است که موجب گلایه مندی وناراحتی شهروندان شده است .

احمد مرادی اظهارداشت :بایستی استانداری و اداره کل محیط زیست بطور جدی به این مشکل شهری ورود کنند وبا متخلفان برخورد قانونی شود و گروههای مردم نهاد زیست محیطی در این خصوص ورود نموده واز محیط زیست بخواهند که پاسخگو باشد و چرا سکوت کرده است .

وی در پایان گفت: درصورت عدم جلوگیری از ورود پسابهای فاضلاب به دریا و سکوت دستگاههای متولی ، براساس وظایف قانونی خود به رییس سازمان محیط زیست کشور ، وزیر کشور و وزیر نیرو تذکر داده وطرح سوال می نماییم تا تدبیری برای چالش سلامتی ، بهداشت مردم ،محیط زیست و دریا اندیشیده شود.

 

22 نقطه در نوار ساحلی بندرعباس ، کانون آلایندگی

 

ازطرفی دیگر " حبیب مسیحی "معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست هرمزگان در خصوص ورود فاضلاب به دریا می گوید :ورود فاضلاب از طریق کانال های ایجاد شده توسط شهرداری بندرعباس و پساب تصفیه خانه های شرکت آب و فاضلاب شهری، ضمن افزایش آلودگی آب دریا، محیط مناسب برای شکوفایی جلبکی را فراهم می کند.

به گفته وی، 22 نقطه در نوار ساحلی بندرعباس به عنوان کانون های آلایندگی دریا شناسایی شده که در 11 نقطه ورود عمده پساب و فاضلاب وجود دارد.

مسیحی یادآور شد: بیشترین سهم آلودگی مربوط به شرکت آب و فاضلاب شهری است که بنا بر اظهار این شرکت، 70درصد فاضلاب را جمع آوری می کند.

وی خاطرنشان کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان گزارش های کامل از وضعیت آلاینده های خایج فارس در محدوده آب های استان را به مراجع و نهادهای مرتبط ارسال کرده است.

به گفته وی ، لازم است وزارت نیرو به موضوع پساب و فاضلاب بندرعباس ورود کرده و با اختصاص اعتبار کافی، برای همیشه این مساله را حل کند.

کشند قرمز و خسارت به ماهیگیران        

یکی از موارد خسارتها در خرداد سال 94 در ساحل بندرعباس روی داد که بنابر اظهار مسئولان علمی و اجرایی ،تراکم سلولهای عامل پدیده کشند قرمز به 2 هزار سلول در هر لیتر رسید و موجب مرگ و میر جمعی آبزیان در ساحل بندرعباس شد.

 معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست هرمزگان همچنین در خصوص شکوفایی جلبکی می گوید : این پدیده بر اثر ازدیاد جمعیتی انفجارگونه گروهی از جلبک‌ها اتفاق می‌افتد که مقدار معمول آن حدود 2000 عدد در لیتر است و به علت تغییر رنگ آب دریا به رنگ سرخ یا مایل به سرخ آن را کشند قرمزمی ‌گویند و دو عامل اصلی در افزایش این جلبک‌ها که به فیتوپلانکتون‌ها معروف هستند موثرند که شامل افزایش دما و مواد مغذی به ویژه مواد فسفردار و نیترات است.

به گفته وی ، تخلیهٔ پساب‌های صنعتی، خانگی و کودهای شیمیایی که مملو از موادی چون نیترات‌ها و فسفات‌ها هستند در دریا موجب فراهم شدن غذای زیاد برای فیتوپلانکتون‌ها و ازدیاد آنی جمعیت آن‌ها می‌شود.تناوب تابش ابر- آفتاب و بارندگی کمک به سزایی در رشد این موجودات می‌کند و وزش طوفان و گردوغبار از طرف بیابان‌ها نیز باعث فراهم شدن ذرات آهن‌دار می‌شود.

وی افزود : بعضی از این فیتوپلانکتون‌ها از خود سم ترشح می‌کنند یا باعث فزونی اکسیژن با تک اتم می‌شود که باعث تخریب آبشش ماهی‌ها می‌شود و یا با مرگ این فیتوپلانکتون‌ها، باکتری‌های تجزیه کننده بقایای مرده این فیتوپلانکتون‌ها اکسیژن محلول آب را مصرف می‌کنند و در نتیجه ماهی‌ها و دیگر آبزیان منطقه دچار حالت خفگی و کمبود شدید اکسیژن شده و در نهایت منجر به مرگ آنها می‌شود.

 

شکایت محیط زیست از  دستگاهها دردی از شهر دوا نمی کند

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست هرمزگان گفت : براساس دستورالعمل معاون ریاست جمهوری نمی توانیم از دستگاهی شکایت کنیم و عملا شکایت دستگاههای دولتی از هم ممنوع می باشد ،بلکه باید نامه ای به استاندار بزنیم و استاندار پیگیری نماید که این امر هم انجام شده است .

" مسیحی " اظهار داشت : شورایی متشکل از استاندار ، دیوان محاسبات ، سازمان بازرسی ، دادگستری و اطلاعات می باشد که در خصوص این مسایل تصمیم گیری می کنند و اداره کل محیط زیست هرمزگان نیز نامه هایی به این شورا فرستاده است .

از طرفی دیگر شرکت آب وفاضلاب استان هرمزگان نیز مدعی است که باید سهم آلودگی هایی که به واسطه ورود پساب فاضلاب درخورگورسوزان می باشد از آلودگی های غیر مدیریت شده مشخص شود تا براساس آن دستور کار صادر شود و از اواخر مرداد ماه گذشته معاون عمرانی استاندار هرمزگان مهلت 10 روزه ای را مقرر کرد که نتیجه این پالایش ها مشخص شود .

به گفته این مسئول ، سلامت محیط به اداره کل محیط زیست مربوط می شود و در خصوص سلامت شهروندان باید دانشگاه علوم پزشکی ورود پیدا کند و برای سلامت جامعه باید دانشگاه علوم پزشکی از دستگاههای دیگر مطالبه گری نماید .

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست هرمزگان می گوید : تا زمانی که اعتبارات مورد نیاز برای رفع این سیستم معیوب تامین نشود مشکلی عملا نخواهد شد و انسجام همگی نمایندگان مجلس را در خصوص جلوگیری از ورود فاضلاب به دریا و تامین اعتبارات لازم را می طلبد و نیازمند تذکرات نماینده های مردم در مجلس به وزیر هستیم تا هر چه سریعتر این مشکلات رفع گردد .

و اما مردم چه کنند ؟!

مردم این شهر ساحلی که از دوران قدیم دریا را شفابخش بیماری ها می دانستند آیا با این تفاسیر می توانند فی السابق  به این نعمت خدادادی روی بیاورند و در دریا شنا کنند و از ماهی هایی که طعم آن نسبت به قبل عوض شده با خیالی آسوده مصرف کنند ؟

سلامت شهروندان بندرعباس در خطر است و سکوت بعضی از دستگاهها اجحاف در حق شهروندان می باشد و صحیح نیست که عدم تامین اعتبارات و یا عدم توافق دستگاههایی چون شهرداری و آب فاضلاب بر سر خرید پساب فاضلاب ، سلامت همشهریانمان را به خطر بیاندازد .

ضرورت داردمسولین محترم شرکت آب و فاضلاب ، شهرداری و محیط زیست هر چه سریعتر برای رفع این معضل زیست محیطی که یک خطر جدی برای سلامت شهروندان می باشد ، چاره ای بیاندیشید.

فرزانه مسلم زاده / دریا