دریا نیوزلزوم سرمایه گذاری در شمال هرمزگان رونق گردشگری در

دریا نیوز؛ هرمزگان ،استانی است که ظرفیت ها وپتانسیل های زیادی در بخش های مختلف دارد، اما کمتر به آنها توجه شده است وبهره برده شده است؟ یکی از این ظرفیت ها هم بخش گردشگری است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است .

، 12:26   /   کد خبر: 32749   /   تعداد بازدید: 342


هرمزگان ،استانی است که ظرفیت ها وپتانسیل های زیادی در بخش های مختلف دارد، اما کمتر به آنها توجه شده است وبهره برده شده است؟ یکی از این ظرفیت ها هم بخش گردشگری است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است .

دریا وساحل ،جنگل های حرا ومانگرو ،طبیعت بکر درشمال استان و... پتانسیل هایی است که ظرفیت جذب گردشگر و اشتغالزایی دارد ،اما از آن غفلت شده است که می توان در این بخش ها وسایر بخش ها بیشتر استفاده کرد. بایستی ادارات وسازمان های مختلف بااستفاده از بخش خصوصی تلاش کنند که اماکن گردشگری استان معرفی شوند و بخش هایی را که می توان گردشگر جذب نمود واشتغالزایی کرد ،مورد توجه قرار گیرند. درشمال استان که آب وهوایی معتدل تر وخنک تری نسبت به سایر مناطق استان دارد و پوشش گیاهی بیشتر هم دارد و منابع طبیعی بکر ودست نخورده دارد و مملو از گیاهان دارویی است را می توان به قطب گردشگری استان تبدیل کرد.

در منطقه "هماگ " درشمال استان که ظرفیت گردشگری وجود دارد و اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان بااستفاده از ظرفیت بخش خصوصی قصد در در چندین بخش واز جمله گردشگری ، ویژه برنامه هایی را در این منطقه اجرا کند.طرح "پارک آبخیز" یکی از این طرح هاست که در منطقه هماگ اجرا می شود.معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری هرمزگان درهمین زمینه وبااشاره به اینکه هماگ منطقه ای خوش آب وهوا در استان است وبااحداث آزادراه بندرعباس کرمان وخط انتقال آب به کرمان که براین توسعه این منطقه هم اثرگذار خواهد بود، اظهار داشت:در این منطقه طرح پایلوت حوزه آبخیز اجرا می شود.همچنین طرح "پارک آبخیز" در این منطقه خوش آب وهوا اجرا می شود.

"ابوالقاسم حسین پور" دراین بخش بااستفاده از ظرفیت بخش خصوصی پارک آبخیز اجرا می شود که در این طرح با توجه به وجود پتانسیل مناظر آبی وکوهستانی منطقه ،تفرجگاهایی ساخته می شود.استقرار آلاچیق ها، ایجادمحیط برای آب بازی کودکان وشنا و... وجود خواهد که گردشگران داخل استان وخارج استان  را می تواند جذب کند و اشتغالزایی رابه همراه داشته باشد.البته تولید واشتغال با رویکرد حفظ منابع طبیعی است .برنامه اجرایی آن در افق برنامه پنجساله است.برای اجرای این طرح که بامشارکت بخش خصوصی انجام می شود، برآورد اولیه سه میلیارد تومان است که بطور کامل سرمایه گذار بخش خصوصی هزینه می کند.

وی با اشاره به اینکه ۶۵روستا در محدوده اجرای طرح مدیریت جامع آبخیز هم قراردارند، اظهار داشت :سند توسعه آن در دست تدوین است و سال آینده عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

 

حضور در حرم امامزاده شاه صفی ا...(ع)

 

پنجشنبه گذشته وهمزمان با روز عرفه که مانند هرسال ویژه برنامه هایی در حرم مطهر امامزاده شاه صفی ( ع) روستای هماگ برگزار می شد، سی نفر از معاونان وکارکنان اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان وشهرستان بندرعباس در جمع مردم این منطقه ودر این حرم مطهر حضور یافتند تا هم در ویژه برنامه های روز عرفه شرکت کنند و از طرفی درمورد روند اجرای برنامه های حوزه منابع طبیعی وبخصوص طرح مدیریت آبخیز که در این منطقه اجرا می شود، باآنها گفتگو کنند واز مردم به عنوان همیاران طبیعت برای حفظ منابع طبیعی غنی منطقه ثبت کنند وهمچنین در حرم مطهرامامزاده  شاه صفی ا... (ع) نهالکاری کنند.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری هرمزگان درجمع زائران این امامزاده عظیم الشان باتبریک اعیاد قربان وغدیر ،گفت:بحث منابع طبیعی و حفاظت از طبیعت از جایگاه ویژه ای برخوردار است که نقش مردم در این بخش بسیار مهم است.

حسین پور گفت:باتوجه به وجود حوزه سراب "جاماش" و"هماگ "در این منطقه، طرح مدیریت جامع آبخیز بامشارکت دستگاه های عضو در این منطقه اجرا می شود که رئیس کارگروه مدیریت جامع استان، استاندار است ودر شهرستان ها هم برعهده فرمانداران است.

وی از ظرفیت های طبیعی منطقه ،دستگاه های اجرایی ومردم به عنوان سه ضلع موثر در طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز نام برد و تحقق آنرا در جهت توسعه ،عمران وآبادانی منطقه،تقویت معیشت روستائیان بااستفاده از ظرفیت مردم  خواند که در اجرای این طرح ،نیازسنجی و ظرفیت سنجی هم می شود .سیاستگذاری این طرح بصورت ملی است که برای تدوین سندتوسعه منطقه ،ابتدا نیازسنجی می شود وبراساس قابلیت ها وتوانمندی های مردم ومنطقه برنامه ریزی می شود.

وی برای انسجام بین ارگانی در اجرای این طرح هم گفت:نشست های اولیه کارگروه برای تدوین سند هم باحضور استاندار،معاون عمرانی استاندار هرمزگان، فرماندار بندرعباس ومدیرکل منابع طبیعی استان برگزار شده است.

وی  بابیان اینکه هماگ، منطقه ای خوش آب وهوا وییلاقی است و ظرفیت های طبیعی منطقه حفاظت شده را دارد ویکی از سرشاخه های آبخیز و آبریز استان است ونباید فقر وبیکاری داشته باشد، اظهار داشت:این منطقه بر بام استان قرار دارد وبایستی از ظرفیت گردشگری آن استفاده بهینه نمود وبرای رفع بیکاری وتقویت معیشت روستائیان با حفظ طبیعت از ظرفیت های گردشگری ،گیاهان دارویی و... استفاده بهینه نمود.باوجود داروهایی گیاهی که برای اولین بار اسانس گیری هم در منطقه هماگ در حال انجام است، گامی در اشتغالزایی برداشته شده است.

وی گفت:در طرح پارک آبخیز  می توان خانه های بوم گردی وطبیعت گردی احداث نمود .

 

واگذاری زمین به جوانان روستا

 

حسین پور در مورد مشکلات روستائیان هماگ برای داشتن زمین جهت احداث خانه برای فرزندان شان ودر پاسخ به این  درخواست مردم هم گفت:هیچ محدودیتی برای واگذری اراضی به جوانان این منطقه نداریم  واین موضوع  در کارگروه طرح مدیریت جامع مطرح می شود واز طریق بنیادمسکن اراضی تغییروتحول می شود تا در اختیار جوانان منطقه قرار گیرد.

وی در زمینه اجرای طرح همیاران طبیعت هم گفت:مردم نقش مهمی را در حفاظت وصیانت از طبیعت دارند و از ظرفیت روستائیان در این بخش استفاده می شود وکارت همیار طبیعت به ساکنان داده می شود تا بصورت افتخاری در حفاظت از طبیعت نقش آفرینی کنند.

نماینده ولی فقیه در اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان هم بااشاره به ارزیابی های زیست محیطی صورت گرفته در سال های ۲۰۰۶و۲۰۱۲ گفت: نتایج بررسی ها نشان می دهد که درکشور ،رفتارمناسبی را باطبیعت نداشته ایم که برای حفظ خودمان ونسل آینده بایستی نسبت به طبیعت بی تفاوت نباشیم.

رئیس اداره فرهنگی اوقاف هرمزگان هم گفت:منابع طبیعی حق الناس است که اگر کسی آنرا از بین ببرد ،بایستی پاسخگو باشد.

رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان بندرعباس هم در بازدید از طرح مدیریت جامع حوزه پایلوت سراب - جاماش سیاهو گفت: عملکرد حوزه شامل  اجرایی پروژه های  آبخیزداری به حجم 2800 مترمکعب،  اجرایی 250 هکتار عملیات بیومکانیکی،  توزیع آبگرمکن خورشیدی بمنظور حفظ درختان و پوشش گیاهی حوزه ، اجرایی پروژه ذخیره نزولات آسمانی درسطح 60 هکتار،  ایجاد کمربند حفاظتی و تنسیق گذاری بطول 12 کیلومتر،  برگزاری دوره های آموزشی - ترویجی برای آبخیزنشینان و جوامع محلی می باشد. "امین ضیائی" در مورد هدف اصلی از این طرح هم گفت: با هدف شناخت وضعیت فیزیکی،  فرهنگی،  اجتماعی و اقتصادی و همچنین شناسایی ظرفیت‌ها و فرصت‌ها و تهدیدها صورت پذیرفت و در این بازدید اعضا با پتانسیل ها و ظرفیت ها و مشکلات حوزه آشنا شدند و از  محدوده پارک آبخیز مدیریت جامع که با هدف تفریحی و گردشگری بود بازدید شد و وضعیت توپوگرافی حوزه مورد بررسی قرار گرفت .همچنین با مردم و جوامع محلی حوزه یک دوره آموزشی در محل امامزاده شاه صفی الله(ع)  میروی هماگ بالا برگزار شد و تعداد 100 اصله نهال در روستا غرس گردید . وی افزود:طرح مدیریت جامع آبخیز باعث جلوگیری از سیلاب های ویرانگر، طوفانها، گرد و غبار و ریزگردها، حفظ پوشش گیاهی و تغذیه سفره های آب زیرزمینی را بدنبال خواهد داشت که در راستای بند یک سیاستهای کلی زیست محیطی ابلاغی توسط مقام معظم رهبری و  اشتغالزایی در حوزه می باشد .

گفتنی است "شیرعلی آشیان " عضوشورای اسلامی روستای هماگ بالا وعضو شورای بخش مرکزی هم در این مراسم گفت:مردم روستااز طرح های منابع طبیعی استقبال می کنند وآمادگی مشارکت در اجرای طرح هارا دارند.