دریا نیوزورود شیرهای آلوده

دریانیوز: چندروز قبل ،اعضای کارگروه سلامت و امنیت غذایی هرمزگان نسبت به خطر ورود شیرهای آلوده و غیر قابل مصرف به هرمزگان هشدار دادند

، 10:05   /   کد خبر: 32717   /   تعداد بازدید: 349


دریانیوز: چندروز قبل ،اعضای کارگروه سلامت و امنیت غذایی هرمزگان نسبت به خطر ورود شیرهای آلوده و غیر قابل مصرف به هرمزگان هشدار دادند.

به گزارش خبر هرمزگان؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان پس از طرح موضوع عرضه غیر قانونی شیر خام و محصولات لبنی سنتی بدون مجوز در بندرعباس، گفت: شیر وارده از استان های دیگر به هرمزگان سالم نیست و باید از ورود آنان به استان جلوگیری کرد.آزمایشات انجام شده شیرهای مورد استفاده در مراکز عرضه لبنیات سنتی نشان می دهد شیرهای وارداتی و محصولات لبنی تهیه شده از این شیرها آلودگی میکروبی بالایی دارد. برای انتقال و عرضه شیر خام و محصولات لبنی باید از طریق سازمان نظارتی از جمله دامپزشکی و معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مجوز گرفته شود و محل تولید و نحوه انتقال شیر و محصولات لبنی استاندارد نیست.

نماینده دامپزشکی استان هم گفته که شیرهایی که به استان هرمزگان وارد می شود از نوع درجه سه و غیر قابل مصرف است.کارخانه ها شیرها را برگشت می دهند و متأسفانه این شیرها به صورت غیر قانونی وارد استان می شود و پس از تبدیل به محصولات لبنی، به فروش می رسد.

وی با تأکید بر آلودگی شیرهای مورد استفاده در مراکز عرضه لبنیات سنتی در بندرعباس گفت: کارخانجاتی که شیرهای ناسالم دارند، شیرهای خود را به سمت فروشگاه های عرضه لبنیات سنتی روانه می کنند و از این شیر محصولاتی از جمله ماست سنتی، ماست چکیده، ماست موسیر، ماست با اسفناج و ... تولید می شود که این محصولات نیز آلودگی های دیگری دارند.

بااین وضعیت که مسئولان مختلف از وضعیت این شیرها اطلاع دارند، اینکه چرا از ورود این شیرهای آلوده جلوگیری نمی شود، جای سئوال دارد. آیا سلامتی شهروندان مهم نیست که مسئولان فکر می کنند فقط بایستی اظهار نظر کنند و وظیفه ای دیگر ندارند. شهروندان انتظار دارند که بلافاصله پس از اطلاع از موضوعاتی که سلامت شهروندان را تهدید می کند ،بلافاصله اقدام کنند ومنتظر نباشند اتفاقی بیفتد وبعد اقدام کنند.

علی زارعی