دریا نیوزمدیرکل سازمان انتقال خون خوزستان: ایجاد ۱۲۰ هزار موقعیت اهدای خون در خوزستان

دریانیوز: مدیرکل سازمان انتقال خون خوزستان گفت: این سازمان سال گذشته بیش از ۱۲۰ هزار موقعیت اهدای خون را ایجاد کرده که در مقایسه با سال ۹۴ شاهد افزایش ۷ درصدی آن هستیم

، 14:16   /   کد خبر: 32538   /   تعداد بازدید: 270


دریانیوز: مدیرکل سازمان انتقال خون خوزستان گفت: این سازمان سال گذشته بیش از ۱۲۰ هزار موقعیت اهدای خون را ایجاد کرده که در مقایسه با سال ۹۴ شاهد افزایش ۷ درصدی آن هستیم.

 به گزارش خبرنگار دریا،عبدالحسین قاسم‌زاده  در نشست خبری با اصحاب به مناسبت روز جهادی اهدا کنندگان خون اظهار داشت: 24 خردادماه روز جهانی تقدیر از اهداکنندگان خون است و در این روز اهداکنندگانی که از بیشترین شاخص برخوردار باشند ضمن معرفی به جامعه مورد قدردانی قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به برگزاری مراسم گرامیداشت از اهداکنندگان مستمر در سطح خوزستان، بیان کرد: اهدا خون براساس یک نیاز همیشگی است و شعار جهانی امسال نیز با عنوان «نیاز به خون همیشگی است و اهداکننده خون مستمر بمان» انتخاب شده است.

مدیرکل سازمان انتقال خون خوزستان اهداکنندگان خون را به سه بخش تقسیم کرد و ادامه داد: گروه نخست اهداکنندگان بار اول هستند که برای نخستین بار به پایگاه‌های انتقال خون مراجعه می‌کنند؛ اهداکننده باسابقه نیز گروه دوم از اهدای خون هستند که حداقل یک‌بار در طول عمر خون اهدا کرده‌اند و برای دومین بار آمده‌اند.

وی افزود: گروه سوم اهدای خون کسانی هستند که به ترتیب حداقل و حداکثر دو یا چهار بار در یک سال به پایگاه‌های انتقال خون مراجعه می‌کنند؛ اهداکننده خون در صورت سلامت جسمی برای آقایان و بانوان سالانه به ترتیب 3 یا 4 بار می‌توانند مراجعه کنند.

قاسم‌زاده با اشاره به این‌که سازمان انتقال خون خوزستان سال گذشته بیش از 120 هزار موقعیت اهدای خون را ایجاد کرده که در مقایسه با سال 94 شاهد افزایش 7 درصدی آن هستیم، گفت: سال گذشته همچنین 270 هزار واحد فرآورده و 40 هزار واحد پلاسمایی برای تبدیل شدن به پایه‌ها با سرم انسانی داشتیم.

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز جامع خون‌گیری خوزستان با محوریت مرکز امانیه اهواز در بخش زیرساخت‌ها و توسعه سازمان در اوایل امسال، خاطرنشان کرد: نخستین مزیت این مرکز امکان انتخاب در نوع اهدای محصول نظیر پلاکت، خون و یا غیرخون است همچنین در این مراکز کیفیت و توان تولید نیز بالا می‌رود و پلاکت‌های تولیدی از طریق ماشین 5 برابر بیشتر از نوع دستی است.

مدیرکل سازمان انتقال خون خوزستان با بیان این‌که نگه‌داریی خون از نظر زمانی محدود و زمان محصولاتی مانند گلبول‌های قرمز یک ماه، پلاسما به مدت یک سال و پلاکت نیز 3 روز است، گفت: کلیه گروه‌های خونی همیشه موردنیاز است اما گروه‌های خونی منفی نسبت و تعداد دفعات اعلام نیاز آنها بیشتر است.

قاسم‌زاده با اشاره به این‌که سازمان انتقال خون خوزستان هیچگونه وجهی از بیماران بابت خون دریافت نمی‌کند، ادامه داد: تولید خون براساس نیاز مراکز درمانی خون انجام می‌شود چراکه خون در رگ‌های مردم ذخیره است اما در مراکز انتقال خون محدودیت زمانی دارد.

وی از تامین 100 درصدی خون‌های مورد نیاز بیمارستان‌‎های استان خبرداد و عنوان کرد: خوزستان خونی به استان‌های دیگر اهدا نکرده اما پلاسما نیز تاکنون ارسال شده است؛ این سازمان باتوجه به برنامه‌ریزی و نوع ذخیره‌سازی آمادگی دارد که 100 درصد خون مورد نیاز گروه‌های مختلف را در صورت بروز هر نوع حادثه در لحظه تولید و تامین کند.

مدیرکل سازمان انتقال خون خوزستان با اشاره به طرح توزیع شبکه خون‌رسانی در سطح کشور و استان خوزستان، عنوان کرد: باتوجه به یک‌سری شاخص‌های فنی، پزشکی و دسترسی مردم به پایگاه‌ها تعریف شده که هر استان چند پایگاه و در چند شهر باید داشته باشد که در خوزستان 100 درصد آن انجام شده و مجموعا 13 مرکز فعالیت دارند.

وی تامین خون به اندازه کافی و تضمین سلامت خون تولیدی را از کارهای اساسی سازمان انتقال خون خوزستان دانست و گفت: خون اهدایی دو نوبت و از ابتدایی ورود مراجعه کننده تا ارسال آن به بیمارستان مرود بررسی قرار می‌گیرد.

قاسم‌زاده اظهار داشت: ساعت کاری این سازمان متناسب با ماه مبارک رمضان تغییر کرده و صبح‎‌ها از ابتدای وقت اداری و بعدازظهر نیز از ساعت 18 تا 23:30 دریافت خون انجام می‌شود همچنین به مناسبت شب‌های قدر تیم‌های سیاری فعال شده‌اند و در اهواز نیز به مناسبت برنامه‌های احیا دو تیم سیار در مصلی فعال فعالیت می‌کنند.