دریا نیوزگزارش "دریا" از مسجد نبی اکرم ( ص) "سیم بالا"بندرعباس/ضرورت وجود"خانه عالم" درکنارمساجد

دریانیوز: ماه مبارک رمضان که فرامی رسد، برخلاف سایر ماه های سال ،مساجد بعداز نماز بسته نمی شوند وساعاتی احکام ومسائل شرعی گفته می شود و به سئوالات شرعی و... پاسخ داده می شود. قرآن خوانده می شود ودوره های آموزشی قرآن برگزار می شود. کودکان ونوجوانان به دور هم جمع می شوند وباکلام وحی آشنا می شوند و اگر این روند ادامه یابد، این بچه مسجدی ها درمقابل بسیاری از خطرات وتهاجمات فرهنگی واکسینه می شوند. موضوعی که کمتربه آن توجه شده است ، آموزش قرآن به کودکان ونوجوانان می باشد که خانواده های بسیاری بااین مشکل مواجهند و کمبود ودسترس بودن مراکز قرآن آموزی مشهود است. گلایه های مردم درخصوص کمبود مراکز قرآن آموزی دراستان هم تاکنون بی پاسخ مانده است.

، 08:01   /   کد خبر: 32513   /   تعداد بازدید: 2874


دریانیوز: ماه مبارک رمضان که فرامی رسد، برخلاف سایر ماه های سال ،مساجد بعداز نماز بسته نمی شوند وساعاتی احکام ومسائل شرعی گفته می شود و به سئوالات شرعی و...  پاسخ داده می شود. قرآن خوانده می شود ودوره های آموزشی قرآن برگزار می شود. کودکان ونوجوانان به دور هم جمع می شوند وباکلام وحی آشنا می شوند و اگر این روند ادامه یابد، این بچه مسجدی ها درمقابل بسیاری از خطرات وتهاجمات فرهنگی واکسینه می شوند. موضوعی که کمتربه آن توجه شده است ، آموزش قرآن به کودکان ونوجوانان می باشد که خانواده های بسیاری بااین مشکل مواجهند وکمبود ودسترس بودن مراکز قرآن آموزی مشهود است. گلایه های مردم درخصوص کمبود مراکز قرآن آموزی دراستان  هم تاکنون بی پاسخ مانده است.
از طرفی دیگر  برخی از مساجد در جذب کودکان،نوجوانان وجوانان نتوانسته اند خوب عمل کنند وبرخی از برخوردها در این اماکن مقدس باعث راندن اقشار مختلف از مسجد شده است.درصورتیکه متولیان مسجد می توانند بابرنامه ریزی مدون درطول روز برای قشرهای مختلف برنامه های فرهنگی،مذهبی، اجتماعی ،بصیرت سیاسی و... اجرا کنند ومساجد به پایگاه های حضور اقشار مختلف در ساعات متفاوت تبدیل شوند ومدیرانی متعهد از دل مساجد پرورش یافته و وارد جامعه شوند. اگر اینگونه شد و جوانان ،نوجوانان و کودکان جذب این برنامه ها شوند ،آنگاه اوقات فراغت شان به بطالت نخواهد گذشت و درمقابل انواع انحرافات واکسینه می شوند. پس نیاز است که متولیان این بخش برنامه ریزی کنند وحتی خادمان مساجد را با نتایج برخورد نامناسب با کودکان ونوجوانان آشنا کنند وبطور مرتب برایشان دوره های آموزشی برگزار کنند.زیرا اثرگذارترین قشر درجذب یادفع کودکان ،نوجوانان وجوانان به مسجد همین خادمان مساجد هستند. البته روحانیون و امام جماعت مساجد نیز نقش تعیین کننده ای را درارتباط با نمازگزاران و جذب کودکان، نوجوانان وجوانان در مسجد دارند.گاهی صحنه های زیبایی را از این ارتباط در مساجد می توان مشاهده نمود. درهمین زمینه گزارشی را از یکی از مساجد بندرعباس تهیه کرده ایم. در این گزارش باماهمراه باشید.

مسجدنبی اکرم (ص )  محله \"سیم بالا\"

مسجدنبی اکرم (ص ) در محله \"سیم بالا\" یکی از مساجد فعال شهر بندرعباس است که فعالیت های فرهنگی ومذهبی خوبی دارد وکودکان، نوجوانان وجوانان بسیاری جذب شده اند. چندروز قبل برای اقامه نماز ظهرو عصر که به این مسجد رفتیم، صحنه های زیبایی جلب توجه می کرد.کودکان و نوجوانان در جای جای مسجد نشسته بودندوباهمدیگر صحبت می کردند وبرخی برای مکبرشدن آماده می شدند.گویابرنامه همیشگی آنهااینگونه است وهروعده یک نفرمکبر می شود و دربرنامه های فرهنگی ومذهبی مسجدنقش آفرینی می کنند واهل مسجد ونماز وعبادت شده اند .
 هنگامی که اذان پخش می شد، کودکی حدود سه ساله هم همکلام با موذن، میکروفنی که خاموش بود را جلوی دهانش گرفته بود واذان می داد وکلام موذن راتکرار می کرد .درزمان اقامه نماز هم کلام مکبر راتکرار می کرد .پس از پایان نماز هم به امام جماعت دست می دادوکنارش می نشست وامام جماعت هم مهربانه دست بر سر کودک می کشید ویادش می داد که دستانش رابرای خواندن دعا بالاببرد واذکار را تکرار کند. با خودم گفتم اگر که در مساجد اینگونه فضای مهربانه وپدرانه  باشد که کودکان ونوجوانان درقالب بازی هم که شده ، اذان ،مکبری ،دعا ونماز را بازی وتکرار کنند، آنها جذب مسجد می شوند و وقت شان را در مسجد می گذرانند که اگر برنامه های متنوعی برای آنها طراحی واجرا شود، نیروهای مسجدی ساخته می شوند که در درس وتحصیل و حتی مدیریتی آینده سالم،متعهد،متخصص و موفق خواهند شد.
بعداز اتمام نماز جماعت ،روحانی وامام جماعت درقسمت نمازگزاران خانم سخنرانی وپاسخ به سوالات داشت و پس از آن ، در میان کودکان ونوجوانان حاضرشد وآموزش قرآن به آنها را آغاز کرد که ما نیز حدود ربع ساعت صحبتی کوتاه را باوی در مورد فعالیت های مسجد و... داشتیم.

اقامه سه وعده نماز

حجت الاسلام والمسلمین \"علی آخرتی\" امام جماعت مسجد نبی اکرم (ص ) با بیان اینکه در این مسجد، سه وعده نماز صبح، ظهروعصر ومغرب وعشاء وبا استقبال نمازگزاران برگزار می شود، گفت:امام جمعه بندرعباس همواره بر برگزاری سه وعده نماز وبخصوص نماز جماعت صبح تاکید دارند که درهمین راستا ،دراین مسجد در سه نوبت نماز جماعت برگزار می شود.در این مسجد که استقبال خوبی توسط اهالی ودیگران از برنامه ها می شود ،درشب های فرد پس از نماز عشاء ،برای نمازگزاران احکام گفته می شود ومسائل اخلاقی ،شرعی و... بیان می گردد.برنامه روضه خوانی ،فعالیت های فرهنگی و... اجرامی شود. بعد از نماز عشاء قرآن بامعنایش خوانده می شود .ادعیه زیارت عاشورا ،توسل ،کمیل وندبه قرائت می شود .
وی گفت :در طول ماه رمضان پس از نماز ظهر وعصر برای نمازگزاران خانم ،مسائل شرعی،اخلاقی ،سیاسی و... گفته می شود وبه سئوالات شان پاسخ داده می شود.پس از آن برای کودکان ونوجوانان جلسات روخوانی  قرآن برگزار می شود .پس از روخوانی تصمیم داریم این دوره راتاپایان تابستان ادامه دهیم   وترتیل قرآن آموزش داده می شود. روزانه دوساعت آموزش می دهیم واز خانواده ها می خواهیم که فرزندان شان را برای آموزش قرآن به این مسجد بیاورند.ازساعت ۱۳و۴۵دقیقه تا ۱۵و۳۰ جلسات آموزش قرآن را در مسجد دایر کرده ایم.
وی گفت پایگاه مقاومت بسیج شهید \"احترامی \" مسجد\"نبی اکرم \"(ص ) محله \"سیم بالا \"هم فعالیت های فرهنگی خوبی دارند وهیئت امنای مسجدهم فعال است ودرماه مبارک رمضان ،افطاری روزه داران راتامین می کنند.
وی بابیان اینکه درجوار این مسجد خانه عالم وجود دارد، در مورد ضرورت وجود خانه های عالم درکنار مساجد هم گفت: یکی از ضروریات است که در مساجدمان خانه عالم هم وجودداشته باشد.زیرا روحانیون به تبعیت از پیامبراکرم(ص) برای تبلیغ دین هجرت می کنند وبه شهرها واستان های مختلف می روند که اگر خانه عالم در کنار مساجد باشد، امام جماعت روحانی مسجد می تواند درآن مستقر شود وبا شهریه اندک وبابرکت طلبگی زندگی خود وخانواده اش راتامین کنند ودغدغه اش فقط تبلیغ شرع مقدس باشد وباطیب خاطر به این امور بپردازد.
وی بااشاره به حضوراهالی ،کارمندان وکسبه وکودکان ونوجوانان درنماز وبرنامه های مسجد گفت: امام جماعت بایستی زودتر از نمازگزاران به مسجد بیاید ودیرتر از همه برود تا کسانی که سئوالات شرعی و... دارند بتوانند درکنار امام جماعت مسائل خود رامطرح کنند. امام جماعت بایستی محور مسائل سیاسی،اقتصادی،شرعی ،قانونی و... باشد و مردم باآنها در زمینه های مختلف گفتگو کنند.
وی خالی یاپر بودن مسجد  از نمازگزاران و کودکان ،نوجوانان وجوانان را به نوع فعالیت ها وبرنامه های امام جماعت و خادمین مساجد مرتبط دانست وگفت:مساجدبایستی فضای معنوی داشته باشد وخادمان مساجد هم پویاو فعال باشند.
وی تاکیدکرد که اگربخواهیم محلات وشهری پویا داشته باشیم وچراغ مساجد روشن باشد، بایستی هیئت امنا و امامان جماعت مساجد قوی ،تحصیلکرده و باتقواباشند.روحانیون بایستی از جنس مردم باشند وباجوانان ارتباط برقرار کنندوآنها را درک کنند تابتوانند جذبه داشته واثرگذار باشند.روحانی مسجد بایستی از درب مسجدکه واردمی شود باهمه احوال پرسی کند .احوال نمازگزاران را جویا شود.در مسجدنبی اکرم (ص ) اگر نمازگزاری که همیشه به  مسجد می آید، غیبت داشته باشد، احوالش راجویا می شویم.اگر بیمارشود به عیادتش می رویم.دراین مسجد همبستگی بین نمازگزاران وامام جماعت درحل مشکلات خانواده های فقیر، یتیم، نیازمند وجود دارد.چندین نفر نیازمند بوده اند که نمازگزاران مسجد مشکلات شان رابرطرف کرده اند. مسجد بایستی پویاباشد ومسجدی ها درجامعه دربخش های مختلف الگو باشند.

\r\n

علی زارعی