دریا نیوزمحله ای دربندرعباس که ساکنانش کوهنورد شده اند/ کوچه هایی که حضور معاون استاندار هم نامدارشان نکرد

دریانیوز: اینجا را که برچسب  مناطق حاشیه ای شهر خورده اند، خانه ها بر روی کوه ها ویا در دل کوه ها ساخته شده اند وبرخی از کوه ها هم تراشیده شده اند وبابلوک هایی، چهاردیواری هایی بجایش ساخته شده اند که هیچگونه ایمنی ندارند وبرای رفت وآمد به بالاوپایین کوه ها، برای رسیدن به خانه ها بایستی دارای مهارت کوهنوردی هم باشید تا بتوانید بالا بروید وپایین بیایید و سقوط نکنید که برای ساکنان عادی شده است و برای تازه واردها، تردد در این منطقه سخت است. البته گاهی شنیده می شود که درچنین مناطقی کودکان وحتی بزرگسالانی پرت شده وصدمه دیده اند وگاهی جان خود را هم از دست داده اند

، 12:42   /   کد خبر: 32510   /   تعداد بازدید: 295


دریانیوز: اینجا را که برچسب  مناطق حاشیه ای شهر خورده اند، خانه ها بر روی کوه ها ویا در دل کوه ها ساخته شده اند وبرخی از کوه ها هم تراشیده شده اند وبابلوک هایی، چهاردیواری هایی بجایش ساخته شده اند که هیچگونه ایمنی ندارند وبرای رفت وآمد به بالاوپایین کوه ها، برای رسیدن به خانه ها بایستی دارای مهارت کوهنوردی هم باشید تا بتوانید بالا بروید وپایین بیایید و سقوط نکنید که برای ساکنان عادی شده است و برای تازه واردها، تردد در این منطقه سخت است. البته گاهی شنیده می شود که درچنین مناطقی کودکان وحتی بزرگسالانی پرت شده وصدمه دیده اند وگاهی جان خود را هم از دست داده اند.
. اما ساکنان می گویند چاره ای ندارند و بالاجبار باید در چنین مکان هایی زندگی کنند.آنها ثروت چندانی ندارندکه در جایی مناسب خانه بخرند وخانه هایی ایمن داشته باشندوبه همین دلیل بقول معروف جان شان رابرکف دستانشان گرفته اند.باچندین وام وقرض گرفتن، همین چهاردیواری ها رامی سازند. درمناطقی زندگی می کنند که فاضلاب در کوچه هاروان است و کودکان ،نوجوانان وجوانان ،مکانی مناسب برای تفریح وبازی ندارند وگاهی در فاضلاب ها بازی می کنند وفاضلاب رابا چوب و... بر روی یکدیگر می ریزند ومی خندند. آنها هم که تلفن همراه دارند، در کوچه ها می نشینند ودرفضای مجازی غرق می شوندویادر انواع واقسام بازی های مجازی.
دولتمردان در این منطقه که قطب اقتصاد کشور است، هیچگونه توجهی به محرومان ندارند وفرمایش بنیانگذار انقلاب اسلامی وامام راحل ( ره) ومقام معظم رهبری در رسیدگی به محرومان را مدنظر قرار نمی دهند وبطور یقین بااندک حادثه ای ،مناطقی از شهر دراین مناطق حاشیه ای وبافت های فرسوده به تلی از خاک تبدیل خواهند شدوهزاران نفر مدفون می شوند و وقوع این صحنه ها دوراز انتظار نیست.
حضور معاون استاندار
اینجا محله ای  در ضلع جنوبی اتوبان \"شهیدرجایی\" درشمال شهر بندرعباس است .محله ای که کوچه هایش نام ونشان ندارند وساکنان وما نمی توانیم آدرس مشخصی بدهیم.
نیمه دوم سال گذشته بود که \"بهروز اکرمی\" معاون سیاسی امنیتی استاندار هرمزگان که همواره دغدغه رفع مشکلات شهروندان را دارد وبرخی از گزارش های روزنامه\" دریا \" با پیگیری ها ودستورات وی برای رفع مشکلات، منتج به نتیجه شده است، به همراه تعدادی از مدیران کل استان ازجمله کمیته امداد وتعدادی از مدیران ومسئولان کشوری کمیته امداد به این محله وسایرمحلات حاشیه ای شهر رفتیم تامشکلات بررسی ودستورات لازم صادرشوند که بسیاری از تصمیمات منتج به نتیجه شد .
دراین محله خانه هایی برروی تپه ها وپرتگاه هایی وجود دارد که رفتن ورسیدن به آنجا مستلزم بالارفتن از کوه هایی است که بسختی انجام می شود واحتمال سقوط وجود دارد وآنطور که ساکنان می گویند این رفت وآمدها برای رسیدن به خانه هایشان بدون حادثه هم نبوده است.
سال گذشته به هر سختی که بود از این کوهها به همراه \"اکرمی\"معاون استاندار  وحدود ده مدیر  و مسئول بالارفتیم وبه خانه یکی از مددجویان کمیته امداد رسیدیم وتصمیماتی برای رفع مشکلات این خانواده اتخاذ شد .معاون استاندار هم از شهرداری خواست که پله هایی را برای رفت وآمد راحت تر اعضای این خانواده از این مسیر کوه احداث کند که باگذشت حدود شش ماه ،هفته گذشته که بنابه درخواست مجدداهالی برای تهیه گزارش رفته بودیم وبطور اتفاقی به همان کوچه و تپه رسیدیم که متوجه شدیم ،وعده احداث پله برای دسترسی آسان تر به خانه ها محقق نشده است.
می خواستم در گزارشم آدرس دقیق این مکان را  بنویسم واز ساکنان کمک خواستم که آنها گفتند کوچه های اینجا نام ونشان ندارند. انتهای محله \"نخل پیرمرد\" است وابتدای ضلع جنوبی اتوبان \"شهیدرجایی\".درضلع شرقی محله تعدادی از کوچه ها بانام \"گلستان\" نامگذاری شده اند وبعد از آن تا میدانی که در انتهای خیابان\" نخل\" در اتوبان شهیدرجایی است ودهها کوچه و ورودی به محله وجود دارد، کوچه ها نام ونشانی ندارند ونمی توان آدرس داد. حتی اگر که حادثه ای اتفاق بیفتد ونیاز به حضور آتش نشانی، اورژانس و... باشد، نمی توان بطور دقیق آدرس داد. آدرس پستی نوشتن هم غیرممکن است ومانند قدیم باید آدرس مغازه ای و... رادادکه درآن حوالی است. گرچه که برخی از ساکنان، بیش از بیست سال دراین محله زندگی می کنند، اما شرایط زندگی در این بیست سال برایشان چندان تغییری نداشته است.
\"حسن رستمی\" یکی از جوانان محله هم باگلایه از شرایط موجود در این منطقه واینکه دردهای محله تبدیل به زخم شده اند ومرهمی برآن گذاشته نشده است، می گوید:فاضلاب همچنان درمحله روان است که انواع واقسام بیماری ها را منتقل می کنند.بدلیل بالابودن سطح آب های زیرزمینی،برخی از خانه ها پراز آب شده اند وامکان سکونت ندارند وبایستی چندمتربالاتر ساخته شوند.بخاطر نمناکی خانه ها ، برخی از ساکنان وبخصوص خانم ها به بیماری رماتیسم و... مبتلا شده اند وکسی به فکر این مردم نیست.
سطل زباله وجود ندارد واهالی مجبورند زباله هارا در کوچه بگذارند.برای خانواده ها هیچ مکان تفریحی و ورزشی وجود ندارد.مسئولان به فکر رفع مشکلات این منطقه نیستند .آیاخودشان حاضرند فقط یک هفته در چنین شرایطی زندگی کنند. وی از مسئولان خواست فرمایش مولا امیرالمومنین حضرت علی (ع ) را در زندگی ومسئولیت شان مدنظر قرار دهند که آن حضرت فرموده اند :\"آنچه برای خود می پسندید، برای دیگران هم بپسندید وآنچه برای خودتان نمی پسندید، برای دیگران هم نپسندید\" . آیا برطبق فرمایش مولا ،مسئولان می پسندند که خانواده خودشان در چنین شرایطی زندگی کنند؟ بطوریقین که نمی پسندند که فرزندان شان در چنین شرایط اسفناکی زندگی کنند.پس ماهم انتظار داریم برای رفع مشکلات این مردم محروم، تلاش کنند و وضعیت چنین محلاتی را ساماندهی کنند.دغدغه های ساکنان رابشنوند وبرای رفع مشکلات اقدام کنند.خودشان هفتگی وماهانه به داخل اینگونه محلات بروندواز نزدیک مشکلات را ببینند ودرهمان مکان تصمیم بگیرند.درپشت درب های بسته ادارات نمی توان نسخه شفابخشی رابرای محلات حاشیه ای پیچید وانتظار داشته باشید که مشکلات برطرف شود.
یکی دیگر از گلایه های اهالی این است که محوطه بازی در ضلع جنوبی اتوبان \"شهیدرجایی\" وشمال محله وجود دارد که برای احداث پارک وفضای سبز مناسب است وبا توجه به نبودهیچ پارک و مکان تفریحی دراین منطقه ،ضرورت احداث پارک دراین منطقه به مطالبه اهالی تبدیل شده است که سال گذشته گزارشی را ازاین منطقه وخواسته اهالی منتشر کردیم.شهردار منطقه ۲در همان زمان که بازدیدی از این مکان داشت ،درمورد خواسته اهالی برای احداث پارک وفضای سبز عنوان کرد که شهرداری آمادگی اجابت خواسته اهالی را دارد،اما این اراضی متعلق به راه وشهرسازی است و به شهرداری واگذار نشده است که درصورت واگذاری، دراسرع وقت پارک وفضای سبز را دراین منطقه احداث می کنیم. وی گفت:کمبود زمین درچنین مناطقی وجود دارد ودرهرمنطقه ای که زمین وجود داشته باشد وزمین دراختیار شهرداری باشد، حاضریم پارک وفضای سبز و... احداث کنیم .
پیست موتورسواری
عصرهای جمعه صدهاموتورسوار از این محله وسایرمناطق شهر در این اتوبان جمع می شوند وبایکدیگر کورس می گذارندو تک چرخ می زنندوحرکات نمایشی خطرناکی انجام می دهند که برای سایرخودروهایی که ازاین اتوبان تردد می کنند، خطرساز وحادثه آفرین بوده است و تاکنون آنطور که اهالی می گویند چندین کشته وزخمی هم داشته است .سال گذشته هم گزارشی را منتشرکردیم که درگفتگوبابرخی از موتورسوارن ،آنها عنوان می کردند بدلیل کمبود اماکن تفریحی درشهر ونبود پیست موتورسواری مناسب، جوانان موتورسوار به این اتوبان می آیند وکورس می گذارند وحرکات نمایشی انجام می دهند. آنها اراضی ضلع شمالی اتوبان شهیدرجایی رانشان می دادند ومی گفتند اگرکه پیست موتورسواری بزرگی را مسئولان در این منطقه احداث کنند، جوانان می توانند در مکانی امن و مناسب  مسابقه برگزار کنند وحتی مسائل آموزشی هم می توانند به موتورسواران ارائه کنند ودر همین پیست ،فرهنگ استفاده از کلاه ایمنی وقوانین موتورسواری را نهادینه کنند، امامسئولان به فکر جوانان نیستند و فقط از آنها می خواهند که این کار وآن کار رانکنند، اما به آنهانمی گویند که چه کاری انجام دهند .زیرا شرایطش رافراهم نمی کنند.اول شرایط تفریح مناسب رابرای جوانان شهر فراهم کنند، پس از آن امرونهی کنند.
علی زارعی