دریا نیوزارتباط بیشترباروحانیت رامحقق کنید/ مسجدی های "سنگ کن شرقی" بندرعباس درانتظاراحداث "خانه عالم"

دریانیوز: محله \"سنگ کن\" درضلع غربی فرودگاه بندرعباس بیش از نیم قرن ساکنانی را دارد که می گویند احداث بلوار\" خلیج فارس\" از میان این محله ،سنگ کن را به سنگ کن شرقی وغربی تقسیم کرده است

، 13:01   /   کد خبر: 32502   /   تعداد بازدید: 424دریانیوز: محله \"سنگ کن\" درضلع غربی فرودگاه بندرعباس بیش از نیم قرن ساکنانی را دارد که می گویند احداث بلوار\" خلیج فارس\" از میان این محله ،سنگ کن را به سنگ کن شرقی وغربی تقسیم کرده است. چندماه قبل که گزارش هایی را از محله سنگ کن شرقی بندرعباس منتشر کردیم ، باعث شد شهرداری هم بخش هایی از محله را آسفالت کند، قطعه زمینی را درضلع شرقی دیوار مسجدوقدمگاه امام حسن مجتبی ( ع)  برای احداث زمین چمن ورزشی ،بتون ریزی نماید و شهردار وعده نموده است که مابقی محله را آسفالت نموده و زمین ورزشی چمن را آماده می کند وساکنان این منطقه امیدوارندکه این وعده محقق شود وجلوی مسجد هم محوطه ای وجود دارد  که اگر پارک وفضای سبز احداث شود ،تعدادزیادی از نوجوانان وجوانان وکودکان محله می توانند درآن تفریح کنند وجذب برنامه های مسجد شوند.
عصرسه شنبه که بنابه درخواست اهالی باری دیگر به این محله رفتیم، اولین صحنه ای که جلب توجه می کرد، حضور تعدادی از کودکان ونوجوان در مسجد برای آموزش قرآن کریم بود. آنهاباشوری وصف ناشدنی درحال آموزش قرآن بودند واز یادگیری کتاب آسمانی لذت می بردند.
 \"محمد رستگاران فرد\"  یکی از جوانان محله وکلیددار مسجد است که می گوید :در مسجد برنامه های فرهنگی ومذهبی وآموزش قرآن وقرائت صحیح نماز برای سنین مختلف  برگزارمی شود. وی به موضوع لزوم حمایت از برنامه های فرهنگی ومذهبی و احداث پارک وزمین ورزشی درکنارمسجد برای تفریح و ورزش کودکان ونوجوانان وجوانان هم اشاره می کندومی گوید :وجود این اماکن باعث جذب اقشار مختلف به مسجد می شود.ازطرفی دیگر، هیچ پارک ومکان ورزشی در محله وجود ندارد.
\"خلیل دورکی زاده\" عضوهیئت امنای مسجد ویکی از جوانان پیگیرامورات محله هم از برگزاری دومین جشنواره قرآنی \"نورالحسن\"(ع ) در ماه مبارک رمضان خبردادوگفت:تا دوازدهم خرداد علاقمندان می توانند در بخش های قرائت،حفظ ۵جزء، حفظ ده جزء، اذان و صحت قرائت حمدوسوره واذکار نماز در سنین مختلف ثبت نام کنند که اختتامیه این مسابقات در روز میلاد باسعادت دومین خورشید آسمان امامت و ولایت حضرت امام حسن مجتبی (ع ) در مسجدمحله برگزار می شود.
وی بااشاره به استقبال اهالی از برنامه های فرهنگی ومذهبی در مسجد می گوید: ساکنان محلات سنگ کن شرقی و غربی از برنامه های مسجدامام حسن مجتبی(ع ) به عنوان تنها مسجد این منطقه استفاده می کنند، اما بدلیل نداشتن خانه عالم، از داشتن امام جماعت مقیم محروم هستیم وبرای ماه مبارک رمضان ،منزلی را اجاره گرفته ایم که اجاره بهایش را اهالی می پردازند .وی بااشاره به پیگیری های صورت گرفته از طریق سازمان تبلیغات و دفتر امام جمعه، گفت:وعده داده اند که احداث خانه عالم در لیستی  که قرار است خیرین خانه عالم برای مساجد بسازند، قرار گیرد که اگر این وعده محقق شودومسجدمان دارای خانه عالم شود، می توانیم امام جماعت مقیم داشته باشیم واز وجود پربرکت و همیشگی روحانیت درمحله بهره مند شویم وجوانان وخانواده ها ارتباط دائمی رابا عالم مسجدومحله داشته باشندو پاسخ سئوالات شرعی و... خود را دریافت کنند وارتباط بهتر وسهل تری بین روحانیت و اهالی که خواسته دیرینه شان است،برقرار شود.
وی همچنین از مسئولان می خواهد که توجه بیشتری رابه این محله داشته باشند.درمحله مدرسه،نانوایی ،درمانگاه،پارک و... وجود ندارد. متقاضی احداث نانوایی درمحله وجود دارد، ولی به وی مجوز داده نمی شود .مردم حتی برای تهیه نان هم مشکل دارند. دوسال پیگیراحداث پارک وفضای سبز درمحله وکنارمسجدهستیم که تاکنون پاسخ مناسبی دریافت نکرده ایم. بزرگترین آرزوی ورزشی بچه های این منطقه ،بازی کردن در زمین چمن است که از مسئولان می خواهیم این آرزو رابا احداث زمین ورزشی چمن محله محقق کنندوجزو پروژه های افتتاحی هفته دولت امسال قرار دهند. اگر نوجوانان وجوانان محله مکان های ورزشی ،تفریحی و ورزشی داشته باشند، بطوریقین از وقت شان استفاده بهینه می کنند وبه سمت خلاف وبزه نخواهند رفت.
از زمانی که \"امینی زاده\" شهردار بندرعباس شده است، نگاه هابه محله مثبت شده است وامیدواریم که وعده شان برای احداث زمین ورزشی که بتون ریزی شده است، محقق شود.همچنین قول داده بودند که ازطریق راه وشهرسازی موضوع تملک وسنددارشدن خانه های اهالی راپیگیری کنند که امیدواریم به این وعده عمل کنند.
پیگیر احداث خط انتقال فاضلاب هستیم که اعلام کرده اند سال ۹۷نوبت به این منطقه می رسد.درحال حاضر مردم سپتیک فاضلاب در خانه هایشان است که در بارندگی ها بدلیل اینکه مسیرعبور آب درمحله وجود ندارد، آب وارد خانه هامی شود واز طرفی هم فاضلاب بالا می آید و وارد خانه ها می شود. ازطرفی بخشی از خور سنگ بست ندارد و در بارندگی ها ،خورطغیان می کندو محله رامحاصره می کند و دانش آموزان تاچندروز نمی توانند به مدرسه که در محلات دیگرواقع شده اند، بروند.
وی بابیان اینکه شغل بیشتر اهالی رفتگری وکارگری شهرداری دربخش های مختلف وتعدادی هم صیادی است،تاکید می کند:اما در محله شهرداری هیچ رفتگری راقرار نداده است تا کوچه های این منطقه رانظافت کند.
عدم وجود روشنایی محله وتاریکی باعث شده است که مردم برای رفت آمدبه مسجد درشب ونماز صبح مشکل داشته باشندونیاز است که مسئولان دراین بخش هم اقدام کنند..
مردم این منطقه بابیان اینکه سنگ کن ورودی شهر محسوب می شوند ومسافرانی که بااتوبوس وهواپیما تردد می کنند، از این مسیر رفت وآمد می کنند، اظهار می کنند:وضعیت نامناسب و خاکی وبهم ریختگی این ورودی شهر باعث تصویرسازی زشت ونامناسب از شهر رادرذهن مسافران خواهد داشت. ورودی شهر بایستی زیباباشد تا مسافران باتصویری زیبا واردشهر شوند ویا خارج شوند.از طرفی فقط در زمان انتخابات، کاندیداها  به محله می آیند و وعده های زیبایی رابرای رفع مشکلات محله ومردم این منطقه می دهند وپس از اخذ رای، دیگر کسی نمی آید وسراغی از ما نمی گیرند.برای رفع مشکلات مان هم به هر دستگاه اجرایی می رویم، پاسخگوی مردم نیستند.
علی زارعی