دریا نیوزهزار و یک شب شورای شهر

دریانیوز: سرانجام جلسه مهم نامزدهای معترض انتخابات شورای شهر با اعضای ستاد نظارت بر انتخابات استان برگزار شد و دهها نامزد  معترض با شمردن برخی تخلفات رخ داده اعتراض خود را بیان کردند.

، 15:05   /   کد خبر: 32499   /   تعداد بازدید: 3021


دریانیوز: سرانجام جلسه مهم نامزدهای معترض انتخابات شورای شهر با اعضای ستاد نظارت بر انتخابات استان برگزار شد و دهها نامزد  معترض با شمردن برخی تخلفات رخ داده اعتراض خود را بیان کردند.
اعضای ستاد نظارت بر انتخابات نیز با تایید ضمنی وقوع برخی تخلفات نسبت به نظارت بر روند رسیدگی بر اعتراضات قول مساعد دادند و قرار شد ۲۶ صندوق رای بازشماری شود.
در ذکر اینکه تخلفاتی در برخی از مراکز رای گیری نظیر تشویق افراد به رای دادن ، تطمیع و اهدای کارت شارژ و پول جهت تغییر نظر رای دهنده ، فریب افراد کم سواد و بیسواد و نوشتن نام فرد مورد نظر رخ  داده شکی نیست، اما این موارد با تقلب و ابطال کامل انتخابات تفاوت زیادی دارد.
با رجعت به ایام گذشته می توان
انتخابات شورای شهر بندرعباس را در  سه مرحله تقسیم بندی کرد. مرحله اول رد صلاحیت برخی از نامزدها بود که با پیگیری یکی از اعضای ستاد نظارت برانتخابات استان صورت گرفته و در ادامه با اعتراض شدید احمد مرادی عضو دیگر این ستاد وارد فاز جدیدی شد که البته اگر به رسیدگی باشد این تخلف خودش بزرگترین تخلف انتخابات شورا محسوب می شود.
 دامنه اعتراض احمد مرادی به حدی جدی بود که  به اعلام استعفای وی منتهی شد و با اینکه یکی از نمایندگان ستاد انتخابات به دنبال رفع این رویداد عجیب با روش کدخدا منشی بود، برخی از رسانه ها و جراید استان با پشتیبانی از عملکرد مرادی، ماجرای تایید شدن برخی نامزدهای شورای شهر را بازتاب وسیعی دادند ، اما دست آخر تایید صلاحیت افراد یاد شده با کشمکش و پادرمیانی سیاسیون درتهران عملی شد.
 فاز دوم انتخابات شورای شهر در ایام تبلیغات و با نصب و نشر بسیار گسترده تبلیغات برخی از نامزدها آغاز شد.
در میانه ایام تبلیغات برخی از نامزدها بجای نشر برنامه های آتی خود، از هر روشی که می توان تصور کرد برای جذب آرای مردم استفاده کردند .این میزان از هزینه که صرف تبلیغات شده بود شامل توزیع گسترده بسته های خوراک ، توزیع وسیع ارزاق عمومی، نصب بیلبورد و اجرای برنامه های موسیقی ، باعث حیرت بسیاری از اهالی رسانه و مردم شد تا حدی که در زمان برگزاری انتخابات نیز افراد وابسته به برخی از نامزدها با اهدای پول و کارت شارژ وهدیه سرگرم تشویق و ترغیب مردم برای رای دادن به افراد خاص بودند.
نکته عجیب اینجاست که این قبیل تخلف ها در بین برخی از نامزدهای معترض هم به چشم می خورد و به قول یکی از روزنامه نگاران هرمزگانی این بار خیلی ها بی پروا  نقاب زشتی را کنار زدند و در عیان تخلف کردند.
 وی می گوید در یکی از مراکز رای گیری مادر یکی از نامزدهای شورا به مردم التماس می کرد تا به فرزندش رای دهند و این در حالی است که فرزند برومندش به دلایلی رد صلاحیت و فقط با پادرمیانی سیاسیون و ضرب و زور بالا دستی ها تایید مجدد شده بود.
قصه این دست تخلفات معطوف به یک جا دو جا نبود و افراد زیادی چه در بین بازندگان و چه در بین برندگان  ماموریت داشتند تا مردم را به طرق ناپسند جذب کاندید مورد نظر خود کنند.
مرحله سوم و فینال انتخابات شورای شهر بندرعباس بعد از پایان رای گیری و با شروع اعتراضات تعدادی از نامزدهای شکست خورده شکل گرفت و به نظر می رسد برخی از آنها در توهم مشاهده چندهزار کاربر گروههای تلگرامی، چندان به وجه و منزلت خود توجهی ندارند و پی در پی با صدور اعلامیه و بیانیه اعتراضی فضا را مشوش می نمایند.
از سویی در جلسه روز پنج شنبه گذشته، برخی از نامزدهای معترض دامنه تخلفات را یک سطح بالاتر دانسته و معتقدند که تقلب هم صورت گرفته و در برخی از صندوق ها دست برده شده و برخی آرا محو شده است که البته معترضین به این گونه تخلف ها تعدادشان کمتر بود.
در مجموع و با وجود این قبیل گلایه ها باید  به نیمه پر لیوان نیز نظاره کرد و اعتراف کرد که در انتخابات شوراها با وجود مشکلات ،تاخیرات و صف های طویل ، هزاران  نفر از مردم شهر با استقلال فکری رای خود را در صندوق ها ریختند و مردم سالاری را به رخ جهانیان کشیدند که البته همین حضور پرشکوه و گسترده مردم ، امانت داری و دقت کار ستاد انتخابات استان در رسیدگی به اعتراضات نامزدهای شورا را دو چندان می کند.
لذا  امید می رود این مهم با بازشماری  صندوق ها  در اسرع وقت به نتیجه لازم دست پیدا کند و این رخداد تجربه ای شود تا در انتخابات های آتی زمینه برگزاری هر چه اصولی تر و دقیق تر انتخابات شوراها فراهم شود.

\r\n


کاظم گلخنی