دریا نیوزچتر نامهربانی "مسکن مهر" برسرمهرنشینان

دریانیوز: درحالی طرح \"مسکن مهر\" برای خانه دار شدن اقشار متوسط وپایین جامعه در دولت \"احمدی نژاد\" کلیدزده شد که اقشارزیادی برای خانه دارشدن امیدوار شدند.اما دولت یازدهم که اعتقاد چندانی به این طرح نداشت و وزیر راه وشهرسازی عنوان کرد که طرح \"مسکن اجتماعی \" راجایگزین طرح مسکن مهر خواهد نمود که علی رغم اینکه در ماه های پایانی این دولت قرارداریم، اما هنوز جزئیات  این طرح اعلام نشده است ودرصورتیکه این دولت نواقص طرح مسکن مهر رابرطرف می کرد، بطور یقین افرادزیادی می توانستند خانه دارشدن خود را جشن بگیرند وسازندگان  مسکن در احداث مسکن دقت می کردند واز مصالح دست چندم استفاده نمی کردند وبه خود اجازه نمی دادند که مجتمع ها رابدون آسانسور واگذار کنند وخود را پاسخگو ندانند.مسکن مهر در هرمزگان نیز دارای مشکلاتی است که مهرنشینان از متولیان مسکن مهر تقاضای رفع مشکلات این بخش را دارند.مشکلاتی که سال هاوجود دارد وعزمی برای سروسامان دادن به این معضلات وجود ندارد

، 13:34   /   کد خبر: 32493   /   تعداد بازدید: 3031


دریانیوز: درحالی طرح \"مسکن مهر\" برای خانه دار شدن اقشار متوسط وپایین جامعه در دولت \"احمدی نژاد\" کلیدزده شد که اقشارزیادی برای خانه دارشدن امیدوار شدند.اما دولت یازدهم که اعتقاد چندانی به این طرح نداشت و وزیر راه وشهرسازی عنوان کرد که طرح \"مسکن اجتماعی \" راجایگزین طرح مسکن مهر خواهد نمود که علی رغم اینکه در ماه های پایانی این دولت قرارداریم، اما هنوز جزئیات  این طرح اعلام نشده است ودرصورتیکه این دولت نواقص طرح مسکن مهر رابرطرف می کرد، بطور یقین افرادزیادی می توانستند خانه دارشدن خود را جشن بگیرند وسازندگان  مسکن در احداث مسکن دقت می کردند واز مصالح دست چندم استفاده نمی کردند وبه خود اجازه نمی دادند که مجتمع ها رابدون آسانسور واگذار کنند وخود را پاسخگو ندانند.مسکن مهر در هرمزگان نیز دارای مشکلاتی است که مهرنشینان از متولیان مسکن مهر تقاضای رفع مشکلات این بخش را دارند.مشکلاتی که سال هاوجود دارد وعزمی برای سروسامان دادن به این معضلات وجود ندارد.
مسکن مهر \"مهرآوران\"
درضلع شرقی وغربی روگذر سه راه برق ،خیابانی بی نام وجود دارد.درضلع شرقی این پل، تابلوی حسینیه ومسجد باب الحوائج حضرت ابوالفضل ( ع) است که تاکنون فقط حسینیه اش توسط یک فرد خیر ساخته شده است و ساخت مسجد سال ها در انتظار مشارکت خیرین ومتولیان ساخت مسجد است.
دراطراف این حسینیه دهها مجتمع مسکن مهرساخته شده است، اما جلو واطراف حسینیه ومجتمع های مسکن مهر واین حسینیه پراز خاک است وآسفالت نشده وحسینیه وخانه های ساکنان همواره پراز خاک می شوند که پیگیری اهالی برای آسفالت کردن این منطقه نیز بی اثرمانده است.دراطراف مجتمع ها ،زباله ها ونخاله ها تلنبار شده اند وحیوانات تغذیه می کنند واهالی می گویند زباله ها جمع آوری نمی شوند.تعدادی از ساکنان مجتمع های ضلع غربی حسینیه حضرت ابوالفضل (ع ) هم از جمع نشدن زباله ها،عدم نصب آسانسور،تاریکی ونبود امنیت در این منطقه بشدت گله مندند. یکی از ساکنان می گوید :سی وسه میلیون تومان سهم آورده داده ایم وقرار بود که دومیلیون را بازگردانند که هنوز منتظریم برگردانند.وی می گوید:خانه راکه تحویل گرفتیم، مشکلات زیادی داشت وخودمان مجبورشدیم تعمیر ودیوارش رانقاشی کنیم.کاشی ها ترک خورده بود، اما توان مالی برای تعویضش را  نداشتم.نمی دانم چرا نظارتی برساخت وسازها صورت نمی گیرد؟ تعدادی از اهالی هم می گویند :اینجا آسفالت نشده ومردم درتابستان گردوخاک می خورند ودر زمان بارندگی هم مجبورند از داخل گل بروند وگاهی هم فاضلاب روان می شود وبوی فاضلاب، ساکنان را کلافه می کند. وضعیت این منطقه شهر ،از برخی مناطق روستایی بدتراست.برای استفاده از آب حتما بایستی پمپ داشته باشیم.
یکی دیگر ار ساکنان مسکن مهر هم حدود دوسال ساکن است و هزینه زیادی کرده تا خانه اش قابل سکونت شود هم می گوید تا ماه ها در هفته فقط چندساعت آب داشتیم ومجبور بودیم به خانه آشنایان درمناطق دیگرشهر برویم.خانه هایمان بسیارمشکل داشت.لوله های سرویس بهداشتی وحمام پراز سیمان بود ولوله سیم برق، پراز آب می شد.دیواراضافه وس اتاق  راتخریب کردیم .هزینه زیادی کردیم تااین خانه اندکی قابل سکونت شود.
تعدادی از ساکنان مجتمع مسکن مهر شهرک مهرآوران \" پشت بیمارستان شهیدمحمدی بندرعباس \"هم که بیش از یک سال دراین مجتمع ساکن هستند، مهمترین مشکل مجتمع را نداشتن آسانسور مجتمع عنوان می کنند که علی رغم پرداخت هزینه، اما تاکنون پیگیری های زیادی داشته وبه نتیجه نرسیده اند.آنهامجبورند تا شش طبقه از پله های غیراستاندارد بالابروند وپایین بیایند وسیلندر گاز و... راببرند وبیاورند. به بیماری زانو،کمر و... مبتلا شوند.هفته قبل هم یکی از ساکنان در حین بالارفتن از پله حالش بهم می خورد وبیهوش شده وپرت می شود که یکی از ساکنان دیگر که از پشت سرش می رفت، وی را می گیرد ونجات می دهد.
\"طباطبائی\" مدیر این ساختمان از مشکلاتی که ساکنان دارند وبی توجهی مسئولان گلایه مند است.وی می گوید: این مجتمع ۳٨۴واحدی که ۲۴۰واحدش تحویل شده است، فاقد آسانسور است وساکنان برای رفت وبرگشت گاهی مجبورند تا۳۰۰پله را بپیمایند.وی می گوید اتاقکی که قراربود \"مهدکودک\" برای اهالی  وساکنان شود، هم اکنون تبدیل به ناحیه ویژه شهرداری منطقه۳ شده است.به گفته وی،ساکنان ازوعده  بی عمل شهرداری برای احداث فضای سبز وپارک در ضلع مجتمع هم گلایه مندند.زیرا شهردار درجمع اهالی وعده داده است .
طباطبائی از مسجدفاطمه (س ) در کنار این مجتمع هم می گوید که درب آن بسته است و مردم حتی در ماه مبارک رمضان نمی توانند در اینجا نماز وقرآن بخوانند وعبادت کنند وشب ها را احیا بگیرند. تعدادی از اهالی هم از طریق اوقاف و... پیگیر بازگشای این مسجد شده اند که تاکنون نتیجه ای حاصل
نشده است.دیوار ومحوطه مسجدمحدود شده است.چندین مجتمع مسکن مهر در این مکان وجود دارد، اما تنهامسجد منطقه همچنان ،دربش قفل است.وی از نبود تابلو وکد پستی ،بوی فاضلاب و... گلایه مند است ومی گوید: تاچندماه قبل باتانکر به مجتمع آبرسانی می شد.
\"پورساری\" یکی از مالکین که واحدش در طبقه پنجم این مجتمع آماده است، امابدلیل نداشتن آسانسور در منطقه ای دیگر از شهر اجاره نشین است ونمی تواند به خانه اش بیاید، ازاین وضعیت گلایه مند است.
خانواده ای پنج نفره دیگر که درسوئیتی ۱۷متری درنقطه ای دیگر از شهر زندگی می کندهم منتظر تحویل واحدش است.
مسکن مهر پیامبراعظم(ص )
مسکن مهر شهرک پیامبراعظم (ص ) بندرعباس که هزاران نفر در آن ساکن هستند ودرآینده نیزده ها هزار نفر در آن ساکن خواهند شد، از بسیاری از  امکانات محروم است.دراین شهرک هم مانند مهرآوران ،ساکنان از تاریکی، ناامنی ،نبود پارک واماکن فرهنگی، ورزشی ،تفریحی و.... گلایه مندند. خیابانها پراز دست انداز وبرخی از منحول ها سرباز هستند وهمسطح آسفالت نیستند.بسیاری از مناطق خاکی هستند .
یکی از ساکنان۵۰۴واحدی گلستان این شهرک هم بابیان اینکه خیابان ورودی وخروجی به سمت مجتمع پراز دست انداز است ودرمیانه راه هم چهارراهی است که بدلیل نبودعلائم،سرعت گیر وچراغ راهنما چندین تصادف اتفاق افتاده است که خودشان هم چند ماه قبل در این مکان تصادف کردند، می گوید: مشخص نیست چرا در این  منطقه دست اندازها ترمیم نمی شوند وبرای چهارراه خطرساز اقدامی نمی کنند.هزاران خانواده دراینجازندگی می کنند ،اما دریغ از پارک ، فضای فرهنگی و ورزشی.حتی نمی توانیم درتابستان فرزندانمان را درجایی برای غنی سازی اوقات فراغتشان در این منطقه ثبت نام کنیم.سرویس ایاب وذهاب عمومی هم در این منطقه نداریم.نمی دانیم درشهرکی که قرار است۲۰۰هزار نفرجمعیت را در خود جای دهد، چرا هیچ تدبیری برای اماکن موردنیاز اندیشیده شود تا ساکنانش مجبورشوند برای برخی از مقاطع تحصیلی ،تفریح ،ورزش، خرید و... به مرکز شهر مراجعه کنند که باعث افزایش هزینه و وقت شان و ایجاد ترافیک بیشتر درمرکز شهر می شود که باتدبیر بیشتر می توان از آن پیشگیری کرد.
ساکنان مسکن مهر می خواهند مسئولان چتر مهربانی وخدمات رسانی رابر سرشان بگسترانند تا شائبه تبعیض در خدمات رسانی پیش نیاید.

\r\n


علی زارعی