دریا نیوزدر گردهمایی سراسری مدیران ومتخصصان صنعت الومنیوم کشور :الومنیوم المهدی هرمزگان ،شرکت برتر صنعت الومینیوم کشور شناخته شد

به‌گزارش خبرنگار ما گردهمايي سراسري مديران و متخصصان صنعت آلومينيوم كشور، در محل هتل المپيك تهران برگزار شد. 

\r\n

 

، 17:56   /   کد خبر: 32375   /   تعداد بازدید: 3388


مهندس هوشنگ گودرزي رئيس سنديكاي آلومينيوم دراین نشست ضمن انتقاد از بالابودن هزينة تمام‌شدة توليد شمش آلومينيوم در ايران گفت: كشورهاي كوچك حاشية خليج‌فارس كه برخي از آن‌ها حتي در حد جزاير ايران هم نيستند، چندين ميليون تن آلومينيوم توليد مي‌كنند و اين درحالي است كه با تمام تلاش و تبليغات انجام‌شده، ظرفيت توليد آلومينيوم ايران به ۴۵۰ هزار تن رسيده است.

\r\n

وي در ادامه گفت: وزارت صنعت و معدن و تجارت دچار يك غفلت بيست‌ساله نسبت به صنعت آلومينيوم ايران شده است و متأسفانه اين صنعت هم‌اكنون هيچ متولي ندارد. وي همچنين با انتقاد از بالابودن هزينة توليد شمش آلومينيوم در كشور نسبت ‌به كشورهاي حاشيه خليج‌فارس گفت: درحالي‌كه بخش پايين‌دستي صنعت آلومينيوم با كمبود مواد اوليه مواجه است، بخش بالادستي تا ۱۵ هزار تن شمش آلومينيوم را در انبارهاي خود انباشت مي‌كنند!
مدير صنايع معدني ايميدرو آقاجانلو با اشاره به پروژه‌هاي ايميدرو كه يكي از آن‌ها پروژة آلومينيوم جنوب است و در منطقة ويژة اقتصادي قرار دارد، گفت: ايرالكو و المهدي مي‌گويند كه قيمت تمام‌شدة ما بالاست و اين بدان معناست كه بايد به بحث رقابت‌پذيري و مكان‌يابي مناسب براي توليد آلومينيوم توجه ويژه داشت.
يعني به‌جاي توليد آلومينيوم در وسط كشور كه بحث رقابت‌پذيري را تضعيف مي‌كند، در جايي توليد شود كه هزينه‌ها كاهش پيدا كند و واحدهاي مناسب‌تر با توليد بيشتر ايجاد شوند.
وي همچنين درمورد پروژة آلوميناي خليج‌فارس كه چندي معلق مانده بود گفت: در هفتة گذشته، شركتي توسط سازمان ايميدرو، شركت سرمايه‌گذاري غدير و شركت آلومينيوم جنوب با سهم تقريباً مساوي براي احداث اين كارخانه تأسيس شده است و تا دو ماه آينده شركت مشاور بين‌المللي با بررسي معادن بوكسيت بين‌المللي بهترين مدل را به اين شركت جديد ارائه خواهد كرد تا اين كارخانه به بهترين شكل تأسيس شود.
دكتر صالحي رئيس مركز تحقيقات آلومينيوم ايران و رئيس پژوهشگاه مواد و انرژي گفت:متأسفانه اين بحران‌هاي به‌وجود آمده در كشور به دلايلي چون دعواهاي جناحي كه در كشور وجود دارد و باعث ازبين رفتن اعتماد بين افراد براي حل اين مشكلات شده است، وضعيت بي‌ثباتي منطقه و از بين رفتن تكيه به نفت براي كشور‌ در سال‌هاي آينده بسيار عميق‌تر هم شده است. به‌نظر من اگر نقش دولت يازدهم اين بود كه بحث تحريم‌ها را ازبين ببرد، دولت دوازدهم بايد براي از بين بردن اين چالش‌ها، آن‌را در رأس امور خود قرار دهد و براي اين كار نقش دانش و مهارت و رويكرد علمي در مديريت بسيار بااهميت‌تر از گذشته است. بايد دولتي داشته باشيم كه دعواهاي جناحي را كنار بگذارد و تصميمات سخت و شجاعانه‌اي بگيرد. براي حل اين مشكلات نياز به دولتي داريم كه براي مثال به حل ريشه‌اي كاهش سود بانكي و نه حل بخشنامه‌اي بپردازد، و ما به دولتي نياز داريم كه جدا از عناوين اقتصاددان و حقوق‌دان، ديپلمات و ... يك مديريت منسجم داشته باشد كه در شرايط گوناگون قادر به حل با هم مسائل سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي و روابط خارجي باشد.
در پايان برگزاري گردهمايي سراسري مديران و متخصصان صنعت آلومينيوم كشور از ۵ شركت ايرالكو، آلومينيوم المهدي، آلومرول نوين، آلومينيوم پارس و گروه كارخانه‌هاي توليدي نورد آلومينيوم به عنوان شركت‌هاي برتر صنعت آلومينيوم كشور تقدير شد.