دریا نیوزآیا وعده ها سرانجام تحقق پیدا می کند ؟!/لزوم افزایش اماکن تفریحی در بندرعباس

 دریانیوز: فضاهای تفریحی یکی از اساسی ترین نیازهای شهروندان است وبایستی در این بخش در استان هایی مانند هرمزگان که باکمبود شدید در این بخش مواجه می باشد ،اقدامات اساسی صورت پذیرد و پارک ها و فضای سبز نیز افزایش یابد که متاسفانه در یکی دو دهه اخیر علی رغم کمبود در این بخش،تغییر کاربری هایی را از فضای سبز به تجاری ومسکونی شاهدیم که تغییر کاربری در کوی شفای بندرعباس یکی از این موارد است وعلی رغم پیگیری های اهالی این منطقه در سال گذشته برای لغو این مصوبه واحداث پارک وفضای سبز در این محله ،اما تاکنون خواسته شان محقق نشده است ونیاز است که در این بخش تجدید نظر صورت گیرد

، 13:27   /   کد خبر: 32325   /   تعداد بازدید: 3525


 دریانیوز: فضاهای تفریحی یکی از اساسی ترین نیازهای شهروندان است وبایستی در این بخش در استان هایی مانند هرمزگان که باکمبود شدید در این بخش مواجه می باشد ،اقدامات اساسی صورت پذیرد و پارک ها و فضای سبز نیز افزایش یابد که متاسفانه در یکی دو دهه اخیر علی رغم کمبود در این بخش،تغییر کاربری هایی را از فضای سبز به تجاری ومسکونی شاهدیم که تغییر کاربری در کوی شفای بندرعباس یکی از این موارد است وعلی رغم پیگیری های اهالی این منطقه در سال گذشته برای لغو این مصوبه واحداث پارک وفضای سبز در این محله ،اما تاکنون خواسته شان محقق نشده است ونیاز است که در این بخش تجدید نظر صورت گیرد.دریا وساحل هم که بدلیل ورود فاضلاب خام، سیاه وبدبو می شود واین دریا که به اعتقاد بومی ها شفاگر بوده است واز قدیم رسم بوده است که در ایام مختلف وبخصوص شب های چهارشنبه مردم دل به دریا می زدند تا دردهای مفصلی و... آنها درمان شود،اما در این سال ها درمانگر که نیست وحتی بنظر می رسد که بیماری زا شده است.

\r\n

نقشه شهری استان هرمزگان و شهر بندرعباس به صورتی شکل گرفته است که فضاهای سبز ناهماهنگ را در شهر بندرعباس جای داده است . مقایسه فضاهای سبز شهری در استانهای مختلف کشور بخودی خود نشان می دهد که شهر بندرعباس در این بخش کمبودهایی دارد وبا استاندارد سرانه فضای سبز هم فاصله داریم.

\r\n

اگرچه مسئولین شهری در چند صباح گذشته فعالیتهای د رخور تحسینی از خود نشان داده اند ولی باز جای کار دارد و بایستی مدد کرد و در این وادی نیاز به کارهای بیشتری می باشد .

\r\n

مقایسه اجمالی شهرهای دیگر کشور با بندرعباس ، کمبودهای آن را به وضوح نمایان تر می سازد . به طور مثال باغ ارم در شیراز که باغ بین المللی می باشد و گردشگران خارجی و داخلی را به سوی خود می کشد ، هزینه ورودی آن فقط 3000 هزار تومان می باشد و این در حالی است که باغ گلها در بندرعباس که در دهه فجر سال گذشته افتتاح شد با هزینه ورودی 5000 هزار تومان مردم شهر بندرعباس را در شگفتی برده است ، چه برسد به گردشگران نوروزی در تعطیلات نوروز 96 .

\r\n

باغ گلهای شهر بندرعباس که در مقیاس بسیار کوچکتری نسبت به باغ \" ارم \" شیراز می باشد و تنوع گلها و درختان زیادی دارد واقعا ببینده را به وجد می آورد . اگرچه باغ گلها در بندرعباس که برای اولین بار در استان هرمزگان و شهر بندرعباس به همت مسئولین بوجود آمد کاری در خور تحسین می باشد منتهاباغ گل ها باید برای خود مردم بندرعباس هم جاذبه های داشته باشد و تا هوا ی شهربهاری می باشد از آن استفاده کنند نه با ورودی های بسیار زیاد 5000 هزار تومانی انگیزه مردم را از بین ببرند .

\r\n

تا زمانی که هوا بندرعباس بهاری است مردم باید از طبیعت و جاذبه های طبیعی استفاده کنند چرا که در تابستان و گرمای بالا رغبتی برای استفاده از جاذبه های طبیعی وجود ندارد و باید مسئولین فکری به حال این امر نمایند .

\r\n

وعده های تحقق نشده آقای شهردار

\r\n

یکی از مسئولان قبل از تعطیلات نوروز در مصاحبه ای مطبوعاتی با خبرنگاران گفت : هزینه ورودی پارک گلها در تعطیلات نوروز به صورت نیم بها محاسبه می گردد در صورتی که مردم خلاف آن را دیدند و هزینه آن به صورت کامل از شهروندان و حتی مسافران دریافت می شد .

\r\n

وی با بیان اینکه هزینه نگهداری فضای سبز در بندرعباس به دلیل شرایط آب وهوایی و گرما ، بسیار زیاد می باشد افزود : ناچاریم این هزینه ورودی 5000 هزار تومانی را از مردم بگیریم .

\r\n

پرواضح و مبرهن می باشد که هزینه های نگهداری فضای سبز در این شرایط آب هوایی به مراتب بالا می باشد، ولی بایستی مسئولین محترم شهری جایگزین هایی بجای دریافت این مبالغ بالای ورودی برای مردم درنظر بگیرند چرا که مردم توان پرداخت اینگونه هزینه ها را ندارند و این نوع باغ ها مسلما برای مردم می باشد و بایستی بتوانند از آن استفاده نمایند وچنین باغ وپارک هایی در سایر مناطق کشور، موضوعی عادی است و دریافت هزینه ورودی برای همگان جای سئوال دارد .

\r\n

بوستاهای حاشیه ای در ساحل بندرعباس در نوروز 96 جلوه ای متفاوت با دیگر ایام سال داشت و مجسمه های مختلفی در نوار ساحلی و بوستانها قرار گرفت که کاری درخور تحسین بود .

\r\n

پلاژبانوان وعده دیگری که باز تحقق نیافت

\r\n

تبلیغات بسیاری در فضای مجازی و حتی صحبت های متولیان بود که پلاژ بانوان در تعطیلات نوروز آماده استقبال از شهروندان و مهمانان نوروزی است که باز خلاف آن محقق شد و این پلاژ افتتاح نشد .

\r\n

شرمندگی عدم تحقق وعده ها در برابر مردم

\r\n

آیا مسئولین ما خود را در برابر مردم مسئول می دانند و آیا واقعا خود را در قبال مردم جوابگو می دانند ؟!

\r\n

تحقق وعده های مسئولین یکی از حقوق اصلی شهروندان می باشد و حتی در منشور حقوق شهروندی نیز در آن تاکید شده است و مسئولین ارشد کشور و حتی وزرا موظف به اجرای منشور حقوق شهروندی هستند .

\r\n

رسیدن به جامعه ای سالم و قانون مدار، در گرو نهادینه شدن حقوق شهروندی در زندگی روزمره ایرانیان است و منشور حقوق شهروندی 29 آذرماه سال گذشته در 120 بند با پنج ساز و کار از سوی رئیس جمهوری به منظور تحقق کامل حقوق مربوط با افراد در جامعه ابلاغ شد که در آن علاوه بر تبیین حقوق مردم نسبت به دولت و دستگاه های اداری و حقوقی نظیر حق مسکن، ازدواج، رفاه و تامین اجتماعی، آموزش و آزادی بیان از ضمانت اجرایی نیز برخوردار است. 

\r\n

در ماده 6 این منشور آمده است : \"شهروندان حق دارند از محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی و دینی و تعالی معنوی برخوردار شوندو دولت همه امکانات خود را برای تأمین شرایط لازم جهت بهره مندی از این حق به کار می گیرد و با مفاسد اخلاقی ازجمله دروغ، ریا، تملق، نابردباری، بی تفاوتی، تنفر، بی اعتمادی، افراط گری و نفاق در جامعه مبارزه می کند. \"

\r\n

رییس جمهوری همچنین درهمایش قانون اساسی و حقوق ملت و رونمایی از منشور حقوق شهروندی ، کارکنان دولت را به اجرای منشور حقوق شهروندی موظف کرد و از همه اساتید، گروهها، هنرمندان، نخبگان و رسانه ها خواست در ترویج و تحکیم حقوق شهروندی بکوشند.

\r\n

رییس‌ جمهوری اجرای منشور حقوق شهروندی را مبنای پایداری برای امنیت کشور و پایه مناسبی برای انسجام و وحدت ملی و توسعه کشور دانست و اظهار داشت: هیچ‌کس از قانون مستثی نیست و همه باید در چارچوب قانون حرکت کنیم.

\r\n

رییس‌ جمهوری در پایان با اشاره به معنای حقوق شهروندی، اظهارداشت: منشور حقوق شهروندی، قانون اساسی نیست، اما راه را برای اجرایی کردن آن تسهیل می‌کند، همچنین منشور حقوق شهروندی، قانون موضوعه کشور نیست، اما تضادی هم با قوانین موضوعه کشور ندارد و تدوین منشور حقوق شهروندی در راستای اجرای اصول 113، 134، 121 قانون اساسی است.

\r\n

در یک کلام بهتر است مسئولین وعده ندهند و اگر وعده ای به افکار عمومی می دهند به آن عمل نمایند و مسئولین باید تمام همت خود را بنمایند که به وعده های داده شده خود تحت هر شرایطی عمل نمایند .

\r\n

فرزانه مسلم زاده / دریا

\r\n

 

\r\n