دریا نیوزبندرعباس، شهری بدون ریه

دریانیوز: در عصر حاضر و با سرعت گرفتن پیشرفت های صنعتی که یکی از پیامدهایش افزایش آلودگی هوای شهرهای بزرگ بوده است نیاز به افزایش و ایجاد بوستان ها و باغات شهری بشدت احساس می شود

، 10:38   /   کد خبر: 32286   /   تعداد بازدید: 3790


بندرعباس، شهری بدون ریه

\r\n

دریانیوز: در عصر حاضر و با سرعت گرفتن پیشرفت های صنعتی که یکی از پیامدهایش افزایش آلودگی هوای شهرهای بزرگ بوده است نیاز به افزایش و ایجاد بوستان ها و باغات شهری بشدت احساس می شود.بندرعباس از جمله شهرهای بزرگی است که در این مقوله بخصوص رشد آلودگی هوا از سمت مراکز صنعتی غرب شهر و فقر فضای سبز و بوستان ها در شرایط مساعدی قرار ندارد.طی سالهای اخیر اگر چه شهرداری بندرعباس چندین پارک در نوار ساحلی و دیگر نقاط شهر ایجاد کرده است اما این پارک ها صرفا برای تفریح شهروندان و اسکان گردشگران بوده و به سبب فقر فضای سبز نمی توان آن را بوستان یا باغ شهری نامید.از طرفی و بنا به هر دلیلی از جمله هزینه نگهداری، برخی از فضاهای سبز شهر اخیرا پوشش چمن خود را از دست داده اند که میتوان به فضای سبز حاشیه خیابان شهید منتظری نرسیده به چهارراه شهناز اشاره کرد.این در حالی است که متاسفانه برخی از اصناف خیابان های مرکزی شهر نیز برای جذب بیشتر مشتری با ریختن گازوییل و یا بریدن درختان تناور پیاده روها عامل بزرگی در فقر فضای سبز شهر شده اند!!

\r\n

شدت این رفتار ناشایست در برخی از خیابان ها نظیر بلوار شهید حقانی به حدی است که عملا جز چند باغچه خالی، اثری از درختان در دو سوی خیابان باقی نمانده است، ضمن اینکه در این چند ساله برخی از شرکت های دولتی نیز جهت پیشگیری از آسیب دیدن خطوط انتقال برق شهری در هنگام وقوع طوفان، طوری درختان حاشیه پیاده روها را هرس کرده اند که جز یک تنه خشک هیچ اثری از شاخ و برگ درختان باقی نمانده است و عجیب اینجاست که در این زمینه هیچ اعتراضی از سوی تشکل های محیط زیستی صورت نگرفته است!!

\r\n

طبق بررسی های صورت گرفته اولین بوستان شهری بندرعباس در سال ۱۳۱۵ شامل صدها اصله گل ابریشم، لور و درخت خرما که عموما ثمر می دادند در حوالی میدان اتوتاج فعلی تا میدان هتل هرمز حوالی شهرداری فعلی ایجاد می شود.کسانی که این باغ بزرگ را به یاد دارند ،می گویند؛ تابستان ها آن چنان سایه سار و خنکی به مرکز شهر داده بود که لطافت هوای شهر را تا عمق جان آدمی را صفا می داد.جالب است بدانید شهرداری در آن سالها از ثمر درختان نخل درآمد داشته است. بعدها در اواسط دهه چهل نیز بوستان های دیگری نظیر پارک آزادگان، پارک شهید دباغیان و پارک بانوان روبروی بیمارستان شریعتی ایجاد می شوند.همه ی این بوستان ها با تراکم و انبوهی از درختان سایه دار ایجاد شدند.ضمن اینکه کاشت درختان تناور سایه دار نظیر گل ابریشم که باعث خنکی هوای شهر می شود در دستور کار قرار گرفته و در اغلب خیابان های مرکزی شهر این درختان کاشته می شوند.

\r\n

از سالیان دور که بگذریم ، طی سالیان اخیر بوستانی در شهر ایجاد نشده است و نکته عجیب و غریب اینجاست که شهرداری بندرعباس به جای ایجاد باغ و بوستان به راحت ترین امر ممکن دست زده و بوستان های قدیمی شهر را تغییر کاربری میدهد!! به طور مثال بخشی از پارک شهید دباغیان را به باغ پرندگان یا پارک روبروی بیمارستان شریعتی را با کشیدن حصار آهنی به پارک بانوان تبدیل کرده است.

\r\n

باید اعتراف کرد که بندرعباس از داشتن یک باغ بزرگ شهری که اغلب شهرهای بزرگ چندین و چندتایش در خود جای داده اند بی بهره است. البته باید متذکر شد که شهر بندرعباس از کمبود زمین بشدت رنج می برد اما مشکل اینجاست که مدیران شهری و شورای شهر نیز برای ایجاد این مهم به تکاپو نیفتاده اند.

\r\n

تیپ تقنگداران نیروی دریایی از جمله مناطقی است که میتواند به بزرگترین ریه شهر بندرعباس تبدیل شود‌، زمانی این مرکز نظامی در حاشیه شهر بود اما امروزه این پادگان بسیار بزرگ در وسط شهر قرار گرفته است.اینکه پادگان به حاشیه شهر منتقل و این زمین بسیار ارزشمند به بزرگترین مرکز فرهنگی و باغ شهر مبدل شود امر دشواری نیست.

\r\n

چند سال قبل در گفتگو با یکی از نمایندگان بندرعباس در مجلس، موضوع انتقال این پادگان به میان آمد، وی اجرای این طرح را منوط به پیگیری و رضایت ستاد کل نیروهای مسلح عنوان کرد.

\r\n

گویی بعد از ایجاد طرح کمربند ساحلی که از اقدامات بسیار اثر گذار دوران مدیریتی یکی از شهرداران بود، دیگر آن چنان میل و همتی در مسئولان ارشد شهری و استانی برای ایجاد یک تحول مهم شهری دیده نشده است.

\r\n

آیا واقعا انتقال یک پادگان به حاشیه شهر و ایجاد بزرگترین باغ شهری در بندرعباس امری محال و شاق است !! جواب خیر است، این امر مسبوق به سابقه است و چندین واحد نظامی از ساحل عقب نشستند و باعث ایجاد نوار ساحلی که افتخاری برای جذب گردشگر و زیبایی شهر است، شدند.

\r\n

امید که در سال جدید مدیران شهری ، شورای شهر جدید و نمایندگان بندرعباس در مجلس شورای اسلامی برای این مهم آستین ها را بالا بزنند، آقایان این شهر به یک ریه بزرگ نیاز دارد به فکر باشید.

\r\n

کاظم گلخنی/دریا