دریا نیوزافشای ورود رب گوجه فله ای از گمرک بندرعباس

دریا نیوز: خبرهرمزگان- رییس نظام صنفی کشاورزی شهرستان بندرعباس از ورود رب گوجه فرنگی فله ای به کشور در بشکه های 220 لیتری خبر داد.

، 13:52   /   کد خبر: 32047   /   تعداد بازدید: 3821


خبرهرمزگان- رییس نظام صنفی کشاورزی شهرستان بندرعباس از ورود رب گوجه فرنگی فله ای به کشور در بشکه های 220 لیتری خبر داد.

هادی جوادی افزود: مشتقات گوجه فرنگی و گوجه های فراوری شده به خصوص رب آن، به قیمت هر کیلو 310 تومان تا درب ورود گمرک  وارد کشور می شود و خوراک کارخانه های رب ایران را تامین می کند.

وی اضافه کرد: 90 درصد کمپوت های عرضه شده در کشور نیز، به صورت فله ای و در بشکه های 220 لیتری از خارج وارد و در کارخانجات کشور بسته بندی می شود.

وی با انتقاد از این رویه وارداتی اظهار داشت: در چنین شرایطی محصولات کشاورز هرمزگانی از جمله گوجه فرنگی بی مشتری مانده و زیر پا له می شود.

جوادی با اشاره به نقشی که خرید محصول کشاورزان هرمزگان توسط کارخانه های داخلی می تواند در اشتغال داشته باشد تصریح کرد: به جای اینکه شرایط کار برای کارگران مزارع گوجه در کشورهای خارجی  را فراهم کنیم، چرا نباید کشاورزان ایرانی بتوانند روزی خود را به دست بیاورند؟

وی تاکید کرد: تنها وزارت جهاد کشاورزی متولی و مسوول این بخش نیست و باید چرخه تولید تا بازاریابی داخلی و خارجی و مصرف توسط  وزارتخانه های جهاد کشاورزی، صنعت و معدن و تجارت و وزارت امور خارجه تعریف شود.

به گفته رییس نظام صنفی کشاورزان بندرعباس، زارعین چینی که محصولاتشان به کشورهای مختلف دنیا از جمله ایران صادر می شود هیچگاه خودشان این کار را انجام نمی دهند، بلکه رایزن های اقتصادی آنها در کشورهای دیگر برای محصولاتشان بازار و مشتری پیدا می کنند.