دریا نیوز







" قلیان یا گلدان " جمع آوری شد یا فقط شعار بود !

دریا نیوز؛ هر از چندگاهی از گوشه وکنار خبر می رسد که با قلیان ها مبارزه کردند و قلیانها از کافی شاپ ها ، پارکها و ساحل جمع آوری شده است ولی علی رغم این خبرها ، قلیانها و قلیان کش ها مشاهده می شوند .

، 09:53   /   کد خبر: 31978   /   تعداد بازدید: 392


هر از چندگاهی از گوشه وکنار خبر می رسد که با قلیان ها مبارزه کردند و قلیانها از کافی شاپ ها ، پارکها و ساحل جمع آوری شده است ولی علی رغم این خبرها ، قلیانها و قلیان کش ها مشاهده می شوند .

جمعه گذشته در ساحل بندرعباس قدم می زدم که تعداد زیادی از قلیان ها را دیدم و یاد اخبار و شعارهای سازمانهای مختلف در جهت مبارزه با قلیان افتادم .

چندماه گذشته رییس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان اعلام کرده بود که قلیانها را به گلدان تبدیل کنیم . این شعار خیلی زیبا بود و یادش بخیر عکسهای یادگاری قلیانها با گلها !

یکی از دوستان می گفت کافی شاپ ... قلیان معرکه ای دارد و هیچ جا با این طعم نکشیده بودم . جالب است آیا اماکن و سازمانهای ناظر ، نمایشی فقط با قلیان مبارزه می کنند و مبارزه و پلمپ این کافی شاپ ها در حد حرف می باشد .

بوستان پشت فرمانداری که معروف به نیم دایره می باشد تابلویی در ورودی آن است که بر روی آن نوشته است بوستان "بدون دخانیات و قلیان" ولی متاسفانه چند قدم آن طرف تر در بوستان پشت شیلات و صداوسیما قلیان های رنگارنگ دیده می شود .

جامعه به سویی رفته است که نوجوانان برای کشیدن قلیان مشتاق تر از دیگران شده اند که جای بسی تامل است . خانواده به عنوان کانون اصلی که نوجوان در آن قرار می گیرد باید با رهنمودهای لازم ، نوجوان را با مضرات این ماده افیونی آگاه کند .

از سوی دیگر مدارس و دانشگاه ها باید با آموزش های لازم به دانش آموزان و دانشجویان آگاهی های لازم را بدهند و آنها را با مضرات قلیان آشنا سازنند .

سازمان هایی چون سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری ، کانون های فرهنگی مساجد و محلات و سازمانهای بسیج دانش آموزی و ... می توانند با فرهنگ سازی های لازم در خصوص مضرات قلیان به آگاه سازی افراد کمک کنند .

اگر بتوانیم تفریح های سالم را ایجاد کنیم و نوجوانان و جوانان ما به سمت این تفریح ها بروند قطعا جامعه آینده ی سالم تری خواهیم داشت .

زمین های ورزشی ، کتابخانه ، سالن نمایش و آمفی تئاتر هر چقدر در شهری افزایش پیدا کند جوانان و نوجوانان آن ، اوقات فراغت بیشتری خواهند داشت و وقت خود را به بطالت نمی گذرانند .

کمبود فرهنگسرا در استان هرمزگان به وضوح دیده می شود و اگرچه هرازگاهی یک فرهنگسرا افتتاح می شود ولی خبری از شروع بکارش نمی شود . فرهنگسرای رسانه چندی پیش در بندرعباس افتتاح شد ولی متاسفانه کارکرد در حال حاضر آن مشخص نیست و سازمان متولی آن هم در بلاتکلیفی است .

شهرداری آن را ساخته است و ووعده تحویل آن را به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی داده است ؛ولی مدیرکل بدلیل عدم وجود اعتبارات اصلی برای نگهداری این فرهنگسرا ، آن را تحویل نگرفته است و بنا شدن این فرهنگسرا دروسط خیابان و عبور ماشین ها متعدد که مسلما هزینه های نگهداری آن را به مراتب بالا خواهد برد .

همچنین عدم وجود شهربازی در شهر بندرعباس که نوجوانان و جوانان هم بتوانند از آن استفاده کنند از دلایل اصلی روی آوردن به کشیدن قلیان و این خوش گذرانی های زودگذر می باشد .

اگرچه شهرداری بندرعباس کارهای خوبی در زمینه زیباسازی شهر کرده است و المانها و مجسمه های زیبا را در بوستانها و نوار ساحلی جانمایی کرده است ولی همچنان کمبود وجود دارد . شهردار مناطق 1 و 2 بندرعباس وعده افتتاح نخستین پارک گلها ، پارک آکواریوم و فواره های موزیکال در شهر بندرعباس را داده اند که جای بسی خرسندی است و امیدواریم این حرکتها همچنان مداوم تر باشد وشهروندان هرمزگانی هم در نگهداری از آنها کوشا باشند .

فضای سبز در شهر همچنان با کمبود مواجه است و بندرعباس ، طبیعت سبزتری را می طلبد و می توان از گلهای سازگار با شرایط آب و هوایی برای میادین اصلی شهر و حتی بوستانهای ساحلی جهت زیباترشدن چهره ی شهر استفاده کرد.

جوانان ما اگر در شهری زیبا با جاذبه های دیدنی مختلف سرگرم باشند مسلما کمتر به سوی قلیان ها خواهند رفت و سازمانهایی چون سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری بندرعباس در اینجا کارهای بسیاری می تواند انجام دهد . در حال حاضر با توجه به بهتر شدن هوای بندرعباس می توان مسابقات و نمایشگاههای مختلفی را در گوشه و کنار از جمله محلات مختلف و نوار ساحلی برگزار کرد .

در سنوات گذشته سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس با برگزاری مسابقات چون ماهیگیری خانوده ، همایش پیاده روی صبحگاهی ، مسابقات بادبادک ویژه کودکان و نقاشی و ... در جهت غنی سازی اوقات فراغت خانواده اقدام می کرد که اخیرا این برنامه ها کم رنگ تر شده است و مدد ویژه ای مدیران این سازمان را می طلبد .

اگر زیرساخت های لازم برای جوانان هرمزگانی جهت گذراندن اوقات فراغت فراهم شده باشد مسلما شهری سالم و بدون قلیان خواهیم داشت .

تنفس هوای سالم در شهری پاکیزه با چهره ی زیبا آرزوی هر شهروند هرمزگانی است و امید به روزی که این آرزو محقق شود . انشالله

فرزانه مسلم زاده