دریا نیوزسلام بر "احمد مرادی" ،زبان گوياي هرمزگان

دریانیوز: جناب آقای "احمدمرادی" نماینده محترم بندرعباس،حاجی آباد،قشم ،خمیر وابوموسی ،نطق شما در دفاع از مظلوميت استان هرمزگان بسيار عالي  و مايه اميد و آرامش مردم اين استان است

، 10:16   /   کد خبر: 31976   /   تعداد بازدید: 474


سلام بر "احمد مرادی" ،زبان گوياي هرمزگان

دریانیوز: جناب آقای "احمدمرادی" نماینده محترم بندرعباس،حاجی آباد،قشم ،خمیر وابوموسی ،نطق شما در دفاع از مظلوميت استان هرمزگان بسيار عالي  و مايه اميد و آرامش مردم اين استان است.

بيان اين مشكلات با زباني صريح، روشن، ساده و در عين حال پر محتوا  از معدود اتفاقات نادري است كه   در پشت تريبون مجلس  و مكرر در اين مدت كوتاه عمر نمايندگي مجلس دهم شنيده مي شود .گويي هرمزگان جان تازه گرفته و صداي مظلوميت آن رساتر شده است. تعهد، پاكي و صداقت يك مسئول در مقام نمايندگي مجلس براي مردمي كه تا الان فداي مصلحت انديشي ها، بي عدالتي ها و منافع متعدد جناحي و گروهي خارج از مصالح ملي  شده است، آنچنان قوت قلبي براي آنان شده كه نويد بخش شروع يك جريان اجتماعي در مطالبه گري و احقاق حقوق به تاراج رفته  مي باشد. هرمزگاني بيدار در راه است و هرمزگان بيدار كه شعار اين نماينده ارزشمند استان مي باشد، زماني شكل مي گیرد كه عموم مردم و در رأس آن  نخبگان، چشمي تيزبين  و قدم هايي استوار و تفكري عميق و ژرف نسبت به مسائل و اتفاقات پيرامون خود داشته باشند. هرمزگان بيدار در حال شكل گيري است و بايد همه نخبگان و دلسوزان و كساني كه دغدغه رشد و ارتقاء  واستفاده از ظرفيت ها و فرصت هاي طلايي اين استان را دارند ، در اين ميدان مطالبه گري، حضوري فعال و مستمر پيدا كنند تا به پشتوانه  اين حضور، عقل و خرد و خلاقيت و كارآفريني جلوه هاي جديد خود را نمايان كنند.هرمزگان بيدار علاوه بر اين كه مطالبه گر است، جستجوگر و تلاشگر نيز هست و اين را در سابقه ي تاريخي اين خطه زرخيز  مشاهده كرده ايم. صيادان كه با دل دريايي خود شب و روز در امواج پرتلاطم دريا  در جستجوي روزي حلال و طيب در تلاشي خسته گي ناپذيرند تا كشاورز سينه سوخته اي كه در اعماق زمين  در طلب روزي است ، همگي حكايت زيبائي های اين  استان را به تصوير مي كشند . هرمزگان بيدار ظرفيتهاي خود را مي شناسد و آن را با دستان خود احيا مي كند . هرمزگان بيدار مي فهمد كه بيش از ٦٠ درصد مرز آبي ايران را در اختيار دارد  و تلاش مي كند تا بيشترين منافع را از اين سواحل، نصيب كشور خود كند  و اين بهره مندي بيشتر ايجاد نمي شود. مگر با سهيم بودن عادلانه متفكرين و نخبگان اين استان در تصميمات كلان كشوري كه محل اصلي آن دولت و وزارت خانه ها مي باشند.

اين كلام زيباي جناب آقاي مرادي كه هرمزگان تنها استاني است كه تا كنون هيچ وزير و يا معاون وزير نداشته است،  نشان دهنده عدم مشاركت نخبگان و اصحاب علم و دانش و تجربه اين استان در تصميمات كلان كشوري است. متأسفانه خيلي از فعاليتهاي كشور در توسعه، عمران و حتي امنيت بر اساس چانه زني هاست و نه استراتژي هاي بلند مدت كشوري. در چنين شرايطي غيبت نخبگان استاني كه بخش عمده اي از ظرفيت ها و فرصتهاي ناب و منحصر به فرد كشور را در خود دارد، تصميمات را از شرايط واقعي و تعادل خارج مي كند و اين مي شود كه كريدر اصلي ارتباطات كشور كه حيات مملكت به آن وابسته است، آخرين پروژه هاي دولت در احيا وتوسعه جاده هاي بين استاني مي شود. هرمزگان تا بيدار نشود و فرياد نزند، نمي تواند سهم ملي خود را در رشد و توسعه كشور ادا نمايد. هرمزگان تنها متعلق به مردم اين استان نيست كه متعلق به همه كشور است. اگر حقي در اينجا ضايع شود كل كشور از آن متضرر خواهد شد. اگر صنايع بزرگ در امتداد سواحل اين استان شكل نگيرد ،كشور نتوانسته از اين زير ساخت خدادادي استفاده شايسته به عمل آورد. بعضا خبرهايي شنيده مي شود كه براي تأمين آب صنايع بزرگ استان هاي همجوار قرار است هزينه هاي وحشتناكي صرف شود تا منابع آبي آنها از طريق دريا تأمين شود، در حالي كه با يك تغيير در رويكرد كه هرمزگان تفاوتي از نظر جغرافياي ايران با نقاط ديگر ندارد ميتوان اين صنايع را در سواحل خليج فارس و درياي عمان ايجاد كرد. زير ساختهاي كلان ريلي و جاده اي از موارد مغفول مانده در اين استان است. سواحل پر سود هرمزگان كه امتداد آن از پارسيان تا جاسك است ،از يك طرف به منابع عظيم نفت و گاز در استانهاي بوشهر و خوزستان و از طرف ديگر به استان سيستان و بلوچستان  و درياي آزاد متصل است و از طرف ديگر به نقاط مركزي ايران و مرزهاي غربي و شمالي ارتباط دارد. زير ساخت هاي  ريلي و جاده اي در سواحل و ارتباط آن به نقاط مختلف كشور ،گردش ثروت و ذخاير انرژي  را تسهيل مي كند و با ايجاد و يا توسعه بنادر در سواحل امكان صادرات و ترانزيت انواح كالاها و ذخاير انرژي را فراهم مي كند.

با توضيحاتي كه گفته شد به نظر خواننده محترم چه درصدي از منابع كشور به سمت احيا و استفاده ظرفيت هاي گفته شده فوق هدايت شده است  ؟ آيا حامياني در بدنه دولت بوده اند كه قدر اين ثروت بزرگ ملي را بشناسد و براي آن  تلاش كند. اگر در اين نزديك به ٤ دهه اي كه از عمر عزيز انقلاب مي گذرد ،ما هم چون ساير استانها در بدنه تصميم گير و تصميم ساز دولت حضور داشتيم ،شرايط به گونه ديگري رقم مي خورد. لذا ما همصدا با نماينده متعهد و مردمي خود اين مطالبه جدي را از دولت فعلي و دولتهاي آينده داريم كه براي حفظ ثروت ملي و احياي فرصت هاي طلايي و كم نظير استان هرمزگان در تركيب كابينه از نخبگان و چهره هاي علمي و انقلابي اين استان بهره ببرند. چرا كه اين چهره ها برخواسته از همين نقطه هستند و قدر و ظرفيت آن  را بيشتر از هر شخص ديگري مي شناسند،  قدر زر زرگر شناسد، قدر گوهر گوهري.

محمد كريمي