دریا نیوز300 فرصت شغلی جديد برای زنان

، 09:41   /   کد خبر: 31831   /   تعداد بازدید: 4210


 

بعد از دستور توقف آزمون استخدامي توسط رييس‌جمهور به خاطر تبعيض جنسيتي اعمال شده، مشاور عالي سازمان سنجش، ‌خبر از افزايش سهميه زنان در اين آزمون و برگزاري آن در آبان ماه داد.
 
روزنامه اعتماد: بعد از دستور توقف آزمون استخدامي توسط رييس‌جمهور به خاطر تبعيض جنسيتي اعمال شده، مشاور عالي سازمان سنجش، ‌خبر از افزايش سهميه زنان در اين آزمون و برگزاري آن در آبان ماه داد.
 
دفترچه آزمون استخدامي نشان از تبعيض مشاغل ميان زنان و مردان مي‌داد، ‌تبعيضي كه ٣٢ درصد از مشاغل را منحصرا از آن مردان كرده بود و تنها نيم درصد از مشاغل را منحصرا در اختيار زنان گذاشته بود. به گفته مشاور عالي سازمان سنجش، در ‌٣٠٠ فرصت شغلي جديد، ‌امكان حضور زنان فراهم شده است. 
 
پس از انتشار سهميه‌هاي استخدامي آزمون سال ٩٥، معاون امور زنان رياست‌جمهوري در خصوص تبعيض وارد شده در آزمون اعلام كرد: «با معاون اول رييس‌جمهور مكاتبه كرده‌ايم تا اگر قرار است در آزمون استخدامي سال جاري تبعيض جنسيتي رخ دهد، جلوي اين كار گرفته شود.» پنج روز پس از گفته شهيندخت مولاوردي، رييس‌جمهور به سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور دستور داد كه تا هنگام اطمينان از تامين حقوق زنان در فرصت‌هاي شغلي، آزمون استخدامي به تعويق بيفتد و سهميه‌هاي جنسيتي در جهت رعايت عدالت، اصلاح شود. 
 
خبر ورود رييس‌جمهور به ماجراي سهميه‌بندي‌هاي جنسيتي در آزمون استخدامي، بعد از جلسه هيات دولت اعلام شد: «رييس‌جمهوري در جلسه هيات وزيران، سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور را موظف كرد ضمن ابطال سهميه‌هاي مبتني بر تبعيضات ناروا، به سرعت نسبت به بازنگري عناوين شغلي و سهميه‌هاي استخدامي با رويكرد عدالت و پيش‌بيني تناسب سهميه استخدامي زنان در فرصت‌هاي شغلي متناسب با شايستگي‌ها و در چارچوب برنامه‌ها و وعده‌هاي رييس‌جمهور اقدام كنند و نتيجه اصلاحات به هيات وزيران گزارش شود. اين دستور حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني، در پي اعلام خبر برگزاري آزمون جامع استخدامي و عناوين شغلي و سهميه‌هاي تبعيض‌آميز جنسيتي در نظر گرفته شده توسط دستگاه‌هاي اجرايي صادر شد.»
 
رايزني‌هاي معاون زنان رييس‌جمهور كه منجر به صدور دستور پيگيري و توقف آزمون شد، ‌نتيجه داد و ٣٠٠ عنوان شغلي جديد به ١٦ شغل زنان اضافه شد. اما جزييات اين خبر كامل نيست و معلوم نشده اين ٣٠٠ فرصت شغلي، ‌مشاغل منحصر به زنان است يا جزو مشاغل مشترك محسوب مي‌شود.