دریا نیوزوعده 160 میلیاردی دولت به کشاورزان هرمزگان

دریانیوز: نماینده شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی  از پرداخت 160میلیارد تومان خسارت به کشاورزان هرمزگانی خبرداد

، 08:26   /   کد خبر: 29780   /   تعداد بازدید: 599


نماینده شرق هرمزگان در مجلس خبرداد
وعده 160 میلیاردی دولت به کشاورزان هرمزگان
دریانیوز: نماینده شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی  از پرداخت 160میلیارد تومان خسارت به کشاورزان هرمزگانی خبرداد.

به گزارش خبرنگار روزنامه منطقه جنوب کشور"دریا" ؛سیدعبدالکریم هاشمی نخل ابراهیمی روز گذشته در همایش هم اندیشی کشاورزان با نظام صنفی که با حضور"ملک زاده" رئیس نظام صنفی کشاورزی ومنابع طبیعی کشور ،"دکتر اسدپور"رِیس سازمان تعاون روستایی هرمزگان،"حیدری پوری"رئیس سازمان جهادکشاورزی استان،"وکیلی پور" رئیس مجمع ملی خبرگان کشاورزی ،"علوی"رئیس نظام صنفی کشاورزی ومنابع طبیعی هرمزگان وکشاورزان استان برگزار شد؛بابیان این مطلب گفت::درسال گذشته در جلسه ای که با حضور مسئولان استان ونمایندگان کشاورزان با "نوبخت" معاون رئیس جمهور ورئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور برگزار شد ومقرر شد 160میلیارد تومان از ماده 10و12قانون بودجه سال 93و94، خسارت ناشی از خشکسالی وبیماری لیمو به کشاورزان پرداخت گردد ؛که به دلیل مشکلات مالی دولت، این مهم به سال جاری موکول شد ونوبخت وعده نمود که در سال جاری این مبلغ پرداخت گردد.
وی گفت:هفته گذشته باری دیگر پیش آقای نوبخت رفتم وایشان نیز به بانک مرکزی نامه مجدد زد وقرار شد پرداخت این مبلغ در سال جاری عملیاتی شود.همچنین قرار شد نوبخت و وزیر کشاورز در آذرماه به استان سفری داشته باشند ومشکلات بخش کشاورزی را از نزدیک ببینند وتصمیماتی در این بخش اتخاذ گردد.
به
هاشمی گفت:برای رفع مشکلات روستائیان بایستی دولت،مجلس،تشکل های کشاورزی،جهادکشاورزی وکشاورزان تلاش کنند.
وی البته از واسطه ها و دلال ها به عنوان زنجیره معیوبی نام برد که با خرید ارزان از کشاورزان،باعث ضرر وزیان کشاورزان می شوند و از طرفی دیگر کمبود کامیون در برخی از ایام سال مانند تعطیلات عید نوروز را مشکلی دیگر برای جابجایی محصولات کشاورزی خواند.
وی خواستار راه اندازی صنایع تبدیلی توسط جهادکشاورزی،صنعت ،معدن وتجارت و،تعاون روستایی وبانک ها با حمایت از بخش خصوصی در استان  شد.
این نماینده مجلس از حضور نمایندگان کشاورزان وصنوف این بخش در کمیسیون های مختلف مجلس استقبال کرد وآنر بسیار اثرگذار در تصمیمات ومصوبات خواند.

اخذعوارض غیرقانونی

اخذ عوارض از کشاورزان بصور ت غیرقانونی در استان هرمزگان صورت می گیرد.

رئیس نظام صنفی کشاورزی ومنابع طبیعی کشور گفت:براساس قانون کشاورزان از پرداخت عوارض معاف هستند.
ملک زاده خواستار رفع این مشکل توسط مسولان استان شد.
ملک زاده افزود:تجارت های سنگینی در کشور انجام می شود و80درصد بذرهای کشاورزی از خارج کشور وارد می شود  محصولات کشاورزی نیز بی رویه وارد می شود که حتی عوارض این بخش را می توانند به بخش کشاورزی اختصاص دهند که تاکنون اینگونه نشده است.
وی گفت:پرداخت تسهیلات و انعقاد قراردادهای بانکی بایستی براساس عقود اسلامی به گونه ای باشد که بانک ها در سود وزیان شریک باشند؛اما بانک ها فقط سود و دیرکرد را از کشاورزان مطالبه می کنند.
ملک زاده گفت:وضعیت معیشتی و زیان هایی که به کشاورزان وارد می شود ،مانند زیان حوادث غیرمترقبه است که بایستی از این قشر حمایت شود.
وی گفت:کشاورزان علی رغم خشکسالی،سرمازدگی،تورم وبی کیفیتی نهاده های کشاورزی، تولید می کنند؛اما در زمان ورود به بازار ،رغبتی برای کشاورز به دلیل قیمت نامناسب خرید وجود ندارد.

به گفته وی کشاورزان و روستائیان  تنها قشری هستند که بطور کامل از نظام، دولت ونمایندگان حمایت می کنند؛اما خودشان مورد حمایت قرار نمی گیرند.
وی با اظهار تاسف از بدهی بیش از440میلیارد تومانی کشاورزان هرمزگانی به بانکها؛خواستار حمایت دولت از کشاورزان در این بخش شد.
ملک زاده از هویت بخشی به کشاورزان،سازماندهی ونظم بخشی به بخش کشاورزی ودفاع منطقی ومعقول از حقوق کشاورزان  به عنوان مهمترین وظایف بخش کشاورزی نام برد وافزود:بیش از300شغل در بخش کشاورزی کدگذاری شده است.
وی گفت :بیش از 50سال در کشور کشاورزان فاقد صنف بودند تا اینکه از سه سال قبل کشاورزان نیز داری صنف شدند.
وی با انتقاداز قیمت گذاری گندم گفت:درحالیکه هزینه تمام شده هرکیلوگرم گندم بین 1600تا1700تومان برای کشاورزان است؛اما دولت خرید تضمینی گندم را 1270تومان اعلام کرده است.
ملک زاده گفت:30درصد اشتغال کشور در بخش کشاورزی است و98درصد امنیت غذایی کشاورزان به دست کشاورزان است.اما کشاورزان از کوچکترین مزایای اجتماعی محرومند.
وی گفت:100درصد امور اجرایی بخش کشاورزان را کشاورزان و100درصد تصمیمات را بخش دولتی انجام می دهد.
ملک زاده گفت:کشاورزان محصولات را تولید می کنند، ولی قیمت را دلالان،میدان داران،کارخانه داران ودر نهایت مسئولان دولتی باعنوان قیمت خرید تضمینی تعیین می کنند که به ضرر کشاورز تمام می شود.
وی گفت:کشاورزان در جامعه بزرگترین ملک وتولید را دارند،اما فقیرترین قشر جامعه شده اند و دولت هم از آنها حمایت نمی کند وامروزه کشاورزان در آخرین مرحله سقوط قرار دارند.
وی گفت:هیئت مدیره های نظام صنفی هم باید مشکلات بخش کشاورزی را  آسیب شناسی کنند.
وی خواستار هماهنگی نمایندگان مجلس جهت حضور صنوف ونمایندگان کشاورزان استان در کمیسیون های مختلف مجلس از جمله برنامه وبودجه،کشاورزی و... شد.خانم "علوی"رئیس نظام صنفی وکشاورزی هرمزگان نیز در این همایش  از بدهی بانکی به عنوان مهمترین دغدغه کشاورزان استان نام برد وخواستار اتخاذ تدابیری برای رفع این مشکل در استان شد.
علوی افزود:همچنین مقررشده است جرایم ودیرکرد وسود تسهیلات  کشاورزان بخشیده شود و بدهی کشاورزان در اقساط 3تا5ساله پرداخت گردد .
وی از افزایش تسهیلات اعتباری مکانیزاسیون برای تمامی ادوات کشاورزی با اعتباری بالغ بر 40میلیارد تومان برای کشاورزان وتامین اعتبار برای برق دارکردن چاه ها با 40میلیارد تومان وتامین منابع ارزان قیمت به واحدهای تولیدی وکارگزاران خرید محصولات کشاورزی،تامین نقدینگی به خریداران وصادرکنندگان خبرداد وگف:مقرر شده است نرخ تسهیلات بانکی از 21به18درصد کاهش یابد.  
علوی گفت:بایستی الگوی کشت در استان تغییرکند تا بتوانیم محصولات صادراتی را تولید کنیم .همچنین میزخدمت صیفی وسبزیجات به نظام صنفی داده شده است وبایستی برای صادرات محصولات به کشورهای هدف بازاریابی داشته باشیم.وی گفت:خشکسالی ها، افت قیمت ها،بیماری جاروک  وبدهی بانکی از دغدغه های کشاورزان است که نیازمند حمایت دولت هستیم.


واقعیت ها به مقام معظم رهبری منعکس نمی شود

"وکیلی پور"رئیس مجمع ملی خبرگان کشاورزی نیز در این جلسه بابیان اینکه کشاورزان در بدترین شرایط خشکسالی وبلایای طبیعی،بیماری های لیمو،پرتقال،خرما و... قرار دارند ؛اظهار داشت:کشاورزان هرمزگان بیش از 440میلیارد تومان به بانکها بدهی دارند که فقط 200میلیارد تومان تسهیلات است ومابقی سود ودیرکرد بانکی است.
وی گفت:در بهترین شرایط مدیریتی، سود کشاورزان بین7تا10درصد است ؛اما تسهیلات با سود18 درصد و... بایستی بگیرند که باعث زوال کشاورزی می شود.
وی به نقش ارزنده کشاورزان در دوران جنگ تحمیلی و در تحریم ها اشاره کرد وگفت:بیشترین صادرات غیرنقتی ارز آور از طریق محصولات کشاورزی داشته ایم؛اما اکنون کشاورزان مورد بی مهری قرار دارند.
وی تاکید کرد:متاسفانه واقعیت مشکلات کشاورزان به مقام معظم رهبری منعکس نمی شود.
وکیلی پور به دولت پیشنهاد داد برای حمایت از کشاورزان، دولت تمامی بدهی کشاورزان را متقبل شود

رئیس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان نیز با گلایه از نظام بودجه ریزی در کشور گفت:درحالیکه در شش ماهه گذشته بخش کشاورزی5.6درصد رشد داشته است،اما به این بخش توجه چندانی نشده است.
حیدری پوری بابیان اینکه امام راحل(ره)فرموده اند توسعه کشور برمدار کشاورزی است،اظهار داشت:اما متاسفانه هیچ کدام از برنامه های توسعه کشور، کشاورزی محور نبوده اند.
وی بر تعیین تکلیف شدن تسهیلات بانکی کشاورزی در بسته حمایتی دولت تاکید کرد.
وی با بیان اینکه  بخش کشاورزی در حال حاضر زنجیر به پایش می باشد،خواستار حمایت از کشاورزان شد.
این مقام مسئول بابیان اینکه سفارش برای صادرات تا500هزارتن صیفی جات وسبزی به ایتالیا و... داریم؛خاطرنشان کرد:بایستی تولیدات صادرات محور داشته باشیم.
وی برلزوم تشکیل تشکلی فراگیر صنفی توسط کشاورزان برای صادرات محصولات تاکید کرد:براساس قانون تجارت،تشکل مردم نهاد اجازه تجارت ندارد وبایستی تشکلی فراگیر راه اندازی شود وهیئت موسس،مدیرعامل وهیئت مدیره تععین شود.
وی نیز از دلالان که باعث افزایش ضرر به  کشاورزان می شوند ومعوقات بانکی وسود ودیر کرد کشاورزان که باعث بروز مشکلاتی برای این قشرشده است به شدت انتقاد کرد.