دریا نیوزخيار با نعناع

، 02:26   /   کد خبر: 2327   /   تعداد بازدید: 578


دريانيوز : خيار، گياهي است با گل هاي زردرنگ كه ميوه آن سبزرنگ بوده و بسته به نوع و نژادهاي مختلف، ممكن است كوتاه و يا بلند باشد.
خيار حاوي ويتامين ها و مواد مغذي بي شماري است. خيار داراي ساپونين، فسفر، آهن، كلسيم، پتاسيم، ويتامين هاي A ، B1 ، B2 و ويتامين  C است.خياري كه از صبح تا عصر روي بوته و زير آفتاب باشد، چنانچه قبل از غروب خورشيد آن را چيده و مصرف شود، داراي ويتامين C بيشتري است.
خيار حاوي مقدار فيبر بالايي است و بنابراين براي كاهش كلسترول خون، برطرف كردن يبوست و تصفيه خون نافع است.
اين گياه با دارابودن درصد بالايي آب، عطش را برطرف مي كند و ادرارآور مناسبي است و براي بيماران مبتلا به نقرس مناسب است.بيماران ديابتي نيز مي توانند از خيار به همراه پنير يا گردو در ميان وعده هاي غذايي خود بهره مند مي شوند.با توجه به متون قديمي، عصاره برگ هاي له شده خيار، ايجاد تهوع مي كند، بنابراين در مسموميت ها و اختلالات دستگاه جهاز هاضمه مصرف مي شود.
در واقع اين گياه از ديرباز به عنوان مرطوب كننده مناسبي براي پوست، مورد استفاده قرار مي گرفته است تا جايي كه اكثر افراد براي رفع خستگي چشم ها يا برطرف كردن چروك هاي صورت از خيارهاي ورقه شده استفاده مي كنند.البته افرادي كه ناراحتي معده دارند، نبايد در مصرف خيار زياده روي كنند زيرا ممكن است باعث اختلال در دستگاه گوارش آنها شود.
خيار نفاخ است و بهتر است همراه گياهان معطري مثل نعناع و آويشن مصرف شود.