دریا نیوزميوه‌اي به شكل مغز

، 00:02   /   کد خبر: 2325   /   تعداد بازدید: 450


 دريانيوز : گردو، محصول درخت زيبايي است كه ارتفاع آن مي تواند به 20 متر برسد.
ميوه گردو پوشيده در پوسته هاي نازكي است كه آن را هم لايه گوشتي سبزرنگي دربرمي گيرد و از تمام قسمت هاي آن استفاده طبي به عمل مي آيد.
مغز گردو داراي پروتئين، قند، آب و چند اسيد آلي، مقدار كمي اسانس و ويتامين هاي A، B، C، DوE است. اين ميوه حاوي اسيدهاي چرب مفيد و املاح معدني نظير كلسيم، پتاسيم، منيزيم و فسفر است، تا جايي كه در برخي منابع، ميزان فسفر آن را در رده منابع غني ذكر مي كنند.گردو از نظر طب سنتي ايران گرم و خشك است و از روغن آن براي پختن غذا استفاده مي شود (كه البته به سادگي اكسيد مي شود)، گردو درمان كننده بيماريهاي ريوي است و مصرف آن براي پايين آوردن كلسترول خون نافع است.مصرف گردو از تشكيل سنگ كليه و سنگ كيسه صفرا جلوگيري مي كند.
از آنجايي كه گردو حاوي كلسيم، فسفر و منيزيم است مصرف آن به منظور پيشگيري از پوكي استخوان، بسيار توصيه مي شود.از مخلوط گردو با عسل و شير، معجوني به دست مي آيد كه براي افرادي كه از لاغري مفرط و ضعف رنج مي برند مفيد بوده و براي ورزشكاران ميان وعده بسيار عالي به شمار مي آيد.
اين ميوه براي بالا بردن قواي جنسي نيز كاربرد دارد و مرباي آن ملين بوده و در كاهش درد نافع است.به خانم ها به خصوص در دوران بارداري و شيردهي و به دانش آموزان مصرف روزانه گردو همراه با ساير مغز هاي گياهي بسيار توصيه مي شود.مصرف گردو به افرادي كه تري گليسريد خون بالايي دارند توصيه نمي شود.

اهميت كلسيم
كلسيم ماده معدني ضروري براي ساختن و حفظ استخوان هاي محكم، دندان هاي سالم و عضلات و بافت هاي سالم است.
مصرف مقادير زياد كلسيم در سنين پايين به خصوص در دوره نوجواني، براي حفاظت از استخوان ها در سال هاي بعدي زندگي و جلوگيري از پوكي استخوان مهم است. توده استخواني تا حدود 30 تا 35 سالگي به رشد خود ادامه مي دهد. كلسيم موجود در شير، ماست و ساير فرآورده هاي لبني به ساخته شدن توده استخواني كمك مي كند.
اين ماده معدني همچنين در سبزي هاي داراي برگ سبز، بنشن  و ميوه ها و مغزهاي خوراكي مانند بادام يافت مي شود.ما حداقل به 550 ميلي گرم كلسيم در روز نياز داريم، هر چند كه با افزايش سن اين نياز بيشتر مي شود.