دریا نیوزگردو براي سلامتي قلب

، 23:55   /   کد خبر: 2322   /   تعداد بازدید: 546


دريانيوز : پژوهشگران اسپانيايي مي‌گويند گردو ممكن است براي شريان‌هاي قلب از روغن زيتون هم بهتر باشد.
به گزارش هلث‌دي نيوز اين پژوهشگران به گروهي از افراد مورد آزمايش شام چربي شامل ساندويچ سالامي و پنير با نان سفيد به علاوه ماست پرچرب دادند. سپس به نيمي از افراد پنج قاشق چايخوري روغن زيتون و به نيم ديگر 40 گرم گردو (معادل 8 گردوي پوست‌شده) به عنوان دسر داده شد.
برررسي با اولترا سوند نشان داد كه شريان‌هاي افرادي كه پس از مصرف غذاي چرب گردو خورده بودند، نسبت به آنهايي كه روغن زيتون خورده بودند، انعطاف‌پذيرتر و ارتجاعي‌تر باقي مانده‌اند.
دكتر اميليو رئيس كلينيك چربي در بيمارستان كلينيكو در بارسلونا گفت: "اين تحقيق نشان‌دهنده مكانيسمي براي اثرات مفيد گردو است."
هم روغن زيتون و هم گردو آغاز التهاب و اكسيداسيون را در شريان‌ها پس از غذاي چرب كاهش مي‌دهند، اما به گفته راس گردو انعطاف پذيري عروق خوني را حفظ مي‌كند، در حاليكه در مورد روغن زيتون اينگونه نيست.
 او بيشتر اين اثرات مفيد را به اسيد لينولئيكي مربوط دانست كه در گردو پيدا مي‌شود. اين ماده مغذي مشابه اسيد‌هاي چرب اومگا-3 يافت‌شده در ماهي‌ها هست.
راس اشاره مي‌كند كه مراجعي مانند انجمن قلب آمريكا به افراد توصيه مي‌كنند افراد دست كم دو وعده در هفته ماهي بخورند و بهتر است ماهي چرب بخورند كه غني از اسيدهاي چرب امگا-3 هستند. اسيد‌هاي چرب امگا-3 ميزان كلسترول ‌HDL- نوع خوب كلسترول كه شريان‌ها را پاك نگه مي‌دارد- را افزايش مي‌دهند.
اما راس مي‌گويد تنها مشكل اين است كه خريدن و مصرف كردن ماهي به اندازه گردو آسان نيست. او يادآور شد كه اسيد آلفا لينولئيك داراي همان ساختار شيميايي اسيد‌هاي چرب امگا-3 است. اسيد لينولنيك در غذاهاي گياهي در حاليكه منابع ماهي‌ها در حال پايان يافتن است، منبعي تمام‌نشدني را فراهم مي آورد.
در حال حاضر سازمان غذا و داروي آمريكا مي‌گويد: "پژوهش‌ها شواهدي حمايت‌كننده اما نه قطعي را نشان مي‌دهد كه خوردن 40 گرم گردو در روز به عنوان يك چربي كم-اشباع شده و رژيم غذايي كم-كلسترول، بدون افزايش مصرف كلي كالري‌ها ممكن است خطر بيماري عروق كورونر قلب را كاهش دهد."
پژوهش‌هاي بيشتري لازم است تا تعيين كند، كه آيا اثرات محافظتي گردو با حرارت يا پختن تحت تاثير قرار مي‌گيرند يا بهتر است آن را خام مصرف كرد.