دریا نیوزاز بروکلی و فوائد بسیار آن غفلت نکنید!

، 03:11   /   کد خبر: 1965   /   تعداد بازدید: 942دريانيوز : حفاظت در برابر سرطان: به نظر می رسد مواد شیمیایی (ایندول ، ایزوتیوسیانین ها ، گلوکوزینولات ها ، دیتیولتیون ها ، و فنل ها) که به طور طبیعی در بروکلی ، کلم ، گل کلم و سبزیجات چلیپایی با جلوگیری از تشکیل مواد سرطان زا در بدن و یا با ممانعت از رسیدن این مواد یا واکنش آنها با بافت های حساس بدن و یا با جلوگیری از تبدیل سلول های سالم به نوع بدخیم ، احتمال ابتلا به انواع سرطان را کاهش می دهند.
 تحقیقات نشان داده اند دریافت روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک و 3 میلی گرم ویتامین ب-6 از مکمل ها یا مواد غذایی احتمال ابتلا به حمله قلبی را کاهش می دهد و بروکلی یکی از منابع ویتامین ب-6 است که می تواند در این پیشگیری موثر باشد  .
همه سبزیجات چلیپایی حاوی سولفورافان هستند. این ترکیب جزء خانواده ایزوتیوسیانات هاست.
میزان توصیه شده مصرف بروکلی برای دریافت مقدار کافی سولفارافان از این گیاه ، هفته ای هفتصد گرم است اما در سال 1997 محققان دانشگاه جان هاپکینز دریافتند بذر و جوانه های سه روزه بروکلی حاوی ترکیبی هستند که در اثر خرد شدن گیاه به سولفورافان تبدیل می شوند.
مقدار سولفورافان موجود در پنج گرم جوانه سه روزه بروکلی معادل میزان یافت شده در 150 گرم بروکلی رسیده است.
• کاهش خطر نواقص مادرزادی : هر ساله بسیاری از کودکان با نقص لوله عصبی متولد می شوند که به عدم دریافت فولات کافی توسط مادران آنها طی بارداری مربوط می شود.
به همین سبب به زنانی که قصد باردار شدن دارند توصیه می شود پیش از بارداری تا پایان آن مکمل های اسید فولیک دریافت کنند.


یکی از منابع مفید این ویتامین بروکلی است. یک جوانه بروکلی خام 107 میکروگرم فولات دارد که 50 درصد بیشتر از میزان توصیه شده برای یک فرد بزرگسال است.
• کاهش خطر حمله قلبی : تحقیقات نشان داده اند دریافت روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک و 3 میلی گرم ویتامین ب-6 از مکمل ها یا مواد غذایی احتمال ابتلا به حمله قلبی را کاهش می دهد و بروکلی یکی از منابع ویتامین ب-6 است که می تواند در این پیشگیری موثر باشد.
بطور کلی اجزاء مفید موجود در بروکلی به ترتیب مقدارشان عبارتند از: ویتامین C ، ویتامین K ، ویتامین A ، فولات ، فیبر ، منگنز ، تریپتوفان ، پتاسیم ، ویتامین ب-6 ، ویتامین ب-2 ، منیزیم ، پروتئین ، اسیدهای چرب امگا – سه ، ویتامین B5 ، آهن ، کلسیم ، ویتامین ب-1 ، ویتامین ب -3 ، روی ، ویتامین E ، و بالاخره میزان کالری آن 43 درصد است. (مقادیر فوق برای یک فنجان بروکلی در نظر گرفته شده است).
لازم به ذکر است که سبزیجات چلیپایی از جمله بروکلی ترکیبات شیمیایی دارند که از تشکیل هورمون های تیروئید جلوگیری کرده باعث بزرگی غده تیروئید می شوند.
این مواد که گواتروژن نام دارند برای افراد سالم خطرناک نیستند اما برای افرادی که داروی تیروئید مصرف می کنند ممکن است مشکل آفرین باشند.