دریا نیوزرازگشايي از سرقت 30 کيلويي طلا و جواهر

جام جم: 15عضو باند موسوم به «تالاري » که با شناسايي فروشندگان طلا، آنها را در ميانه راه مورد حمله قرار داده دستگير شدند>>>
، 17:35   /   کد خبر: 1644   /   تعداد بازدید: 624


 

جام جم: پس از ماهها تلاش از سوي ماموران پليس آگاهي تهران ، 15عضو باند موسوم به «تالاري » که با شناسايي فروشندگان طلا، آنها را در ميانه راه مورد حمله قرار داده و تاکنون نزديک به 30کيلو طلا و جواهر سرقت کرده اند، دستگير شدند.
سرهنگ مصطفي رجبي ، رئيس پليس آگاهي تهران با اشاره به اين خبر به «جام جم» گفت: از سال 84 شکايت هاي متعددي از سوي فروشندگان طلا که به طلافروشان کيفي معروف هستند، در پليس آگاهي مطرح بود که نشان مي داد اعضاي يک باند پس از شناسايي فروشندگان طلا، آنها را به صورت نامحسوس تحت کنترل قرار داده و پس از تعقيب با روشهاي مختلف ، آنها را متوقف کرده و پس از مجروح کردن آنها با قمه و اسپري گاز اشک آور، اموال آنها را سرقت مي کنند.

تشکيل تيم ويژه

رئيس پليس آگاهي تصريح کرد: با افزايش اين شکايت ها، يک تيم ويژه از ماموران شعبه 18پليس آگاهي به تحقيق و بررسي در اين زمينه پرداختند و متوجه شدند اعضاي اين باند، پس از به دست آوردن اطلاعات و شناخت کافي از فروشندگان طلا، اطراف بازار فروش طلا کمين مي کردند و در فرصت مناسب به صورت دسته جمعي و با موتورسيکلت هايي که در اختيار داشتند، به تعقيب آنها مي پرداختند و بعضا با تصادفات ساختگي ، خودروي حامل طلافروش ها را متوقف مي کردند، سپس با حمله و ضرب و جرح ، اموال را به سرقت مي بردند.

شناسايي اعضاي باند

سرهنگ رجبي افزود: با به دست آمدن اين اطلاعات ، اين فرضيه که ممکن است فرد و يا افرادي که خود در صنف فروش طلا فعاليت دارند، مشخصات مالباختگان را در اختيار سارقان قرار مي دهند، قوت گرفت.
وي افزود: با بررسي اين فرضيه پليسي و از آنجا که طلاهاي به سرقت رفته به هيچ يک از خريداران عرضه نشده بود، ماموران توانستند رد پاي 2نفر از مجرمان و سرکردگان اين باند را در بازار طلاي تهران شناسايي کنند که معلوم شد آنها مدتي در اين محل فعاليت مي کرده اند.
رئيس پليس آگاهي تصريح کرد: با به دست آمدن اين سرنخ ، در مرحله بعدي ماموران يکي پس از ديگري اعضاي اين باند را شناسايي کرده و در يک عمليات هماهنگ که در نقاط مختلف تهران به مرحله اجرا درآمد، 15 عضو اين باند يکي پس از ديگري ، در اقدام ضربتي تيمهاي عمليات و ضربت پليس آگاهي در شعبه 18شناسايي و دستگير شدند.

سرقت 30 کيلو طلا

رجبي تاکيد کرد: با دستگيري اعضاي باند، آنها ابتدا منکر سرقت شدند، اما در ادامه و پس از دعوت از مالباختگان ، اعضاي اين باند يکي پس از ديگري زبان به اعتراف گشوده و از راز سرقت نزديک به 30کيلو طلا و جواهر از جمله برليان از طلافروشان کيفي پرده برداشتند.
متهمان در تحقيقات اعتراف کردند سرکرده باند، فردي به هويت مهدي ، معروف به تالاري است. او با همدستي فرد ديگري ، حضور طلافروشان کيفي را که در زمينه حمل طلا به شهر فعاليت مي کردند به اعضاي باند خبر مي داد و در ادامه با تعقيب اين افراد و با روشهاي متفاوت از جمله پنچري خودرو، درگيري لفظي ، تصادف ساختگي و...حاملان طلا را متوقف و با استفاده از قمه و گاز اشک آور، آنها را مجروح ، سپس اموالشان را سرقت مي کردند.

ذوب طلاها

رجبي افزود: متهمان در مرحله بعدي اعتراف کردند از آنجا که 2عضو اين باند، پيش از اين در زمينه خريد و فروش طلا فعاليت مي کردند، با سرقت طلا آن را ذوب مي کردند و به دليل اعتماد بازار به آنها، طلاها را براحتي به فروش مي رساندند.
رئيس پليس آگاهي افزود: در حال حاضر تمام مالباختگان شناسايي شده اند و با بررسي سوابق برخي از اعضاي باند تالاري ، مشخص شد تعدادي از آنها داراي سوابق کيفري در زمينه سرقت و کيف قاپي هستند.

هشدار، مراقب باشيد

رئيس پليس آگاهي با هشدار به فروشندگان طلا و بخصوص طلافروشان کيفي گفت: اعترافات اعضاي اين باند نشان مي دهد آنها بيشتر طلافروشاني را مورد حمله قرار مي دادند که به تنهايي طلاها را حمل مي کردند.
وي اضافه کرد: حاملان طلا بايد در همه حال به اين موضوع توجه داشته باشند که هر لحظه احتمال دارد از سوي سارقان حرفه اي تحت کنترل باشند. لذا با حفظ هوشياري و تغيير مسير، از انتقال طلا به صورت انفرادي خودداري کنند و در صورت مشاهده افراد مشکوک ، موضوع را به مرکز فوريت هاي پليسي 110 گزارش کنند.
سرهنگ رجبي افزود: پرونده اعضاي اين باند با همکاري خوب داديار شعبه دوم دادسراي جنايي به نتيجه رسيد و در حال حاضر تحقيقات تکميلي در ارتباط با ديگر اعمال مجرمانه اين باند ادامه دارد.